„Продължавам да твърдя, че в голяма степен изкуствено се нагнетява напрежение в страната и то в някаква степен има и други цели. Нищо драматично не се е случило в такива мащаби, че да оправдава това масирано говорене“, коментира Атанас Зафиров в предаването „Преди всички“.
Зафиров посочи, че това се случва в контекста на преговорите със Северна Македония и съвместното заседание на двете правителства в София, предстои и приемането на държавния бюджет за тази година.
„Нормално е сили, които нямат интерес от стабилно управление, от устойчивост в страната да използват всеки повод за всяване на страх и напрежение в българското общество, което и без това е достатъчно уплашено. Няма нужда от допълнително такова плашене. Най-гласовити в случая са представителите на българската опозиция.“
Атанас Зафиров изтъкна, че безспорно има ескалация на напрежението между Русия и Украйна, но продължават и разговорите между Москва и Вашингтон.
„И аз мисля и съм убеден, че ще бъде намерено мирно решение на ситуацията.“
Зафиров посочи, че в една променена глобална среда сме свидетели на превъоръжаване на нашите съседи, от което ние „видимо изоставаме“ и трябва като общество да дадем отговор за бъдещето на българските въоръжени сили и сектор "Сигурност", защото темата дълги години е била системно неглижирана.
Самолетите, които се очакват от Нидерландия и Испания, ще изпълняват задачи по охрана на българското въздушно пространство и на югоизточния съюзнически фланг, уточни Атанас Зафиров. По думите му тази операция е рутинна и не бива да създава усещане за извънредност.
„Тези самолети няма да участват в някакви бойни действия. Те са елемент от тази мисия, която има мирен характер. Въпреки че ще бъдат въоръжени, те ще бъдат под съюзно командване, но съгласно решението на Народното събрание те ще могат да използват своето въоръжение само след българско разрешение.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Наводнени са десетки обществени сгради и частни домове, компрометирана е пътната и улична..
Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата е над един метър. Неспирно вали силен дъжд в Пелопонес, област Тракия, Еврос и Халкидики...
Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия. Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението на разследващия магистрат Леополдо Пуенте превърна Абалос в първия действащ депутат, изпратен в..
Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и областният управител. По данни на представителите на дружеството несработила защита на един от..
Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ. Петдесет и една от жертвите са загинали на място, съобщиха от пожарната служба. Общо 123 души са ранени при пожара, отбелязва ДПА. Все още не е..
Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката. Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон Тръмп за стрелбата на няколко пресечки от Белия..
Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската конгрегация в Хийтън Парк на 2 октомври при нападението на Джихад Ал-Шами, който беше застрелян от..