Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ангел Кунчев: Няма да се променят сроковете на зеления сертификат у нас

Той посочи, че ако две трети от областите у нас влязат в червената Covid зона, ще бъдат обсъдени ограничения на национално ниво

| обновено на 25.01.22 в 16:29
Главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев
Снимка: mh.government.bg

Сроковете на зеления сертификат няма да бъдат променяни за територията на България, заяви главният здравен инспектор Ангел Кунчев. Той обясни, че от 1 февруари ще бъде скъсен срокът на валидност на сертификата само при пътуване в други страни от ЕС.

Сертификатът за ваксинация ще бъде със срок девет месеца от 1 февруари, но само ако гражданите решат да пътуват в рамките на ЕС. У нас продължителността му остава една година, поясни Ангел Кунчев.

„Това, което е договорено на международно ниво, а именно – да бъде скъсен периодът на неговото действие само за цел пътуване и преминаване през границите, по никакъв начин не касае сроковете, в които той важи в България“, каза той.

Засега не е обсъждан въпросът за намаляване на сроковете на сертификата, важащ в България, каза Кунчев и уточни, че това може да стане след преминаването на Covid вълната.

„Бих напомнил на гражданите, че на тези, които са им изтекли тези девет месеца, ако направят бустер, също им се издава сертификат, който може да служи за преминаване на границата“, каза още главният държавен здравен инспектор.

По заетост на интензивните легла от пациенти с Covid-19 Западна и Югоизточна България вече са в червената зона. Това е предпоследният етап преди заложените в новия план най-строги ограничителни мерки.

Очаква се до няколко дни в тази зона да влезе и цяла Южна България, обяви още днес главният здравен инспектор:

„Централната южна зона, където са Пловдив, Пазарджик, Кърджали, Смолян също ще навлезе, тъй като растат стойностите. Засега все още остават по-ниски в североизточната част на страната, но от вчера и във Варна има значителна динамика", каза Кунчев.

Той посочи, че ако две трети от областите влязат в червената зона, ще бъдат обсъдени ограничения на национално ниво. Засега мерките се въвеждани по области или общини. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ограничителни мерки в Пазарджишко срещу разпространяването на "син език"

Продължават усилията на ветеринарните власти за овладяване на разпространението на шарката по овцете и козите на територията на Пловдивска област. Две нови огнища на заразата сред дребни преживни животни са установени в рамките на две седмици в региона. Вземането на проби продължава, защото постъпват нови сигнали. В 86 обекта животните вече са..

публикувано на 13.08.25 в 12:36
Германският канцлер Фридрих Мерц и украинският президент Володимир Зеленски

Зеленски ще се включи във видеоконферентния разговор на европейски лидери с Тръмп

Украинският президент Володимир Зеленски ще посети днес Берлин, където ще участва във видеоконферентния разговор с Доналд Тръмп преди предстоящата в петък среща на американския президент с руския му колега Владимир Путин, предаде "Франс прес", позовавайки се на служител на германското правителство. Германският външен министър заяви, че е..

публикувано на 13.08.25 в 12:29

Плевен - без вода до 17 часа

Плевен ще остане без вода днес от 9 до 17 часа. Причината за нарушения воден режим е аварията на магистрален водопровод от група "Черни Осъм", заради която водата е напълно спряна от вчерашния ден. ВИК ще осигури водоноски на селата, които остават без водоснабдяване. Заради ремонта и непостъпването на вода от "Черни Осъм" драстично са намалени..

публикувано на 13.08.25 в 12:22

Ремонт на предаватели на БНР

Днес ще бъде извършен ремонт от 13.00 до 18.00 часа на предавателите на ултракъси вълни ДУПНИЦА 4 на честота 104.1 MHz, излъчващ програма "Хоризонт“; ДУПНИЦА 5 на честота 87.8 MHz, излъчващ програма "Христо Ботев“. Възможни са прекъсвания на сигнала. Може да слушате програмите на БНР през интернет сайта binar.bg, а програма "Хоризонт“ и на честота 102.1..

публикувано на 13.08.25 в 12:21

Над 200 души от Кюстендилско ползват "еЗдраве"

Над 200 жители на Кюстендилска област вече ползват мобилното приложение "еЗдраве", коментираха за БНР от Регионалната здравна инспекция.  До 13.00 ч. жители на областния град и общината могат да получат разяснения по издаването на електронно здравно досие. Вече се възползваха десетки. Разяснителната и консултантска кампанията вече..

публикувано на 13.08.25 в 11:43

Премиерът: Правителството следва своята програма

Правителството има амбициозни теми и няма да се занимава с "дребнотемие" и "злободневие" на политически сили и институции, които "подгряват" за есенния сезон. С това послание премиерът Росен Желязков откри заседанието на Министерския съвет.  Министър–председателят подчерта, че правителството е подкрепено от стабилно парламентарно мнозинство и..

публикувано на 13.08.25 в 11:11

Дантелени рози от цял свят посрещат гостите на празника на калоферската дантела

Арка от дантелени рози, изработени от майстори от цял свят, ще украси празника на калоферската дантела, който ще се проведе от 15 до 18 август в Калофер и Карлово. Тазгодишното 26-то издание на фестивала е специално, защото за първи път в страната ни ще се проведе международен конгрес на дантелиерите.  Домакинството на подобно събитие е..

публикувано на 13.08.25 в 10:59