Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

МВФ понижи прогнозата си за глобалния растеж заради очаквано по-слабо представяне на САЩ и Китай

Международният валутен фонд намали прогнозата си за глобалния икономически растеж през настоящата година поради по-слаби перспективи за растежа на Китай и САЩ.

В актуализирания си доклад "Световни икономически перспективи", публикувана във вторник, МВФ вече очаква нарастване на световния БВП с 4,4% тази година при октомврийска прогноза за икономически растеж с 4,9 на сто. За 2023 г. Фондът очаква забавяне на растежа до 3,8% през 2023 г. (при октомврийска прогноза за по-бавен растеж догодина с 3,6%).

През 2021 г. глобалната икономика нарасна с около 5,9%, отчете МВФ.

Глобалната низходяща ревизия се дължи най-вече на занижените прогнози на МВФ за растежа на САЩ и на Китай през 2022 г. съответно до 4% (от 5,2% през октомври 2021 г.) и до 4,8% (от 5,6% през октомври), след като през 2021 г. американската икономика се разшири с 5,6%, а китайската 0 с 8,1 на сто.

За следващата година Фондът прогнозира забавяне на растежа на БВП на САЩ до 2,6%, докато очаква БВП на Китай ще се повиши с 5,2%.

Фондът понижи и прогнозата си за растежа на БВП на еврозоната през 2022 г. до 3,9% (от 4,3% прогноза през октомври) и очаква икономическият растеж да се забави до 2,5% през 2023 г.

Януарски прогнози на МВФ и тяхната промяна спрямо прогнозите от октомври 2021 г.


МВФ отбеляза, че по-нататъшните рискове в световен план са свързани с несигурността относно коронавирусната пандемия, с високата инфлация, с нарушените вериги на доставки и с предстоящото затягане на паричната и лихвена политика на Федералния резерв на САЩ.

Очаква се повишената инфлация да остане в сила и през 2023 г., по-дълго от очакваното преди, поради проблемите във веригата на доставки и високите цени на енергията. В същото време се очаква проблемите с веригата на доставки да отшумят към края на тази година.

В новия си доклад МВФ очаква инфлацията да бъде средно 3,9% в развитите икономики и 5,9% в развиващите се пазари и развиващите се икономики през 2022 г., преди да спадне през 2023 г., подпомогната от умерен растеж на цените на горивата и храните през този период.

Все още не е ясно колко далеч и колко бързо Фед ще трябва да повиши лихвените проценти, се казва в новия доклада на МВФ, като Фондът прогнозира три повишения на основната американка лихва през 2022 и 2023 г.

Тъй като развитите икономики започват да повишават лихвените проценти, се появяват редица рискове, включително свързани с финансова стабилност, нововъзникващите пазари и капиталовите потоци, валутните и фискалните позиции на развиващите се икономики, отбеляза МВФ.

В доклада МВФ повтори призива си за "ефективна глобална здравна стратегия" за борба с Covid пандемията.

Според МВФ бързото разпространение на варианта Омикрон е довело до подновени ограничения на мобилността в много страни и до увеличаване на недостига на работна ръка, докато прекъсванията в доставките са подхранили инфлацията. Очаква се коронавирусната вълна с Омикрон да се отрази върху икономическата активност през първото тримесечие, но след това да се успокои, като се има предвид, че този вариант се свързва с по-леко протичащо заболяване, отбеляза Фондът.

МВФ обаче предупреди, че появата на нови варианти на Covid-19 може да удължи пандемията и да предизвика нови икономически смущения, докато прекъсванията на веригата на доставки, нестабилността на енергийните цени и локализираният натиск върху заплатите крият допълнителни рискове.

Очаква се икономическите загуби от коронавирусната пандемия да бъдат близо 13,8 трилиона долара до 2024 г., отбеляза Гита Гопинат, първият заместник-управляващ директор на МВФ (при предходна прогноза на Фонда за общи загуби в размер на 12,5 трлн. долара).

Същевременно броят на хората, живеещи в крайна бедност, се оценява на около 70 милиона повече от тенденциите преди пандемията през 2021 г., което забавя напредъка в намаляването на бедността с няколко години, добави тя.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Тържествено отбелязаха края на 11-годишния труд по изографисването на новата катедрала в Ловеч

Ловчанският митрополит Гавриил награди с ордена на епархията "Новоселските мъченици" проф. Владимир Аврамов, който заедно с екипа си изографиса новата катедрала в центъра на Ловеч. П роф. д-р Владимир Аврамов, който е  заместник-декан на Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" и ръководител на..

публикувано на 06.10.24 в 14:41
Президентът на Казахстан Касъм-Жомарт Токаев.

Казахстан гласува на референдум дали да изгради първата си АЕЦ

В Казахстан решават на референдум дали да бъде изградена първата атомна електроцентрала в страната. Предложението е на властите, начело с президента Касъм-Жомарт Токаев. Критиците на идеята изтъкват рисковете от този тип енергия, също и че може Русия да се  включи   в проекта.  Ако идеята за изграждането на атомна централа бъде одобрена от..

публикувано на 06.10.24 в 14:08

Избори в Тунис

Тунис гласува днес на трети избори след Арабската пролет - протестите, довели до свалянето на президента Зин ел Абидин Бен Али през 2011-а година. Прогнозите за изхода от вота сочат победа за сегашния държавен глава Каис Сайед. Международни наблюдатели оцениха предишните два вота в Тунис след 2011-а като отговарящи на демократичните норми. Въпреки..

публикувано на 06.10.24 в 14:01
Петър Чолаков

Петър Чолаков: Нова сглобка ще доведе до електорален крах за някои

Битката в ДПС не е за етническата карта, а за власт и може да окаже влияние върху цялата партийна система . Избирателната активност ще е още по-ниска, а ако има нова сглобка за правителство, това ще им донесе големи електролани щети. Така описа политическия пейзаж у нас политологът доц. Петър Чолаков в интервю пред БНР. Неговата прогноза..

публикувано на 06.10.24 в 13:54
Членове на ортодоксалната еврейска общност държат ливанско знаме, докато се присъединяват към пропалестински демонстранти до Даунинг стрийт, за да отбележат една година от израелските операции в ивицата Газа и да призоват за постоянно прекратяване на огъня, Лондон, 5 октомври 2024 г.

Стармър: В Близкия изток "да направят всичко по силите си, за да се отдръпнат от ръба на регионалната война"

Британският премиер Киър Стармър заяви, че омразата към евреите и мюсюлманите във Великобритания се е засилила.  В писмо до "Сънди таймс" Стармър  призова всички страни в конфликта в Близкия изток "да направят всичко по силите си, за да се отдръпнат от ръба на регионалната война".  Израелските сили нанесоха нови удари в южните предградия на..

публикувано на 06.10.24 в 13:32
КСНС се обяви около становището, че няма актуална заплаха за България заради конфликта в Близкия изток

Темите от седмицата: КСНС, арести на кандидат-депутати и скандали в театрите

Няма пряка заплаха за националната сигурност на България заради конфликта в Близкия изток. Това е заключението на Консултативния съвет за национална сигурност, в който участваха президентът, ръководителите на службите за сигурност, представителите на изпълнителната власт и парламентарните формации:   А рисковете според държавния глава Румен Радев,..

публикувано на 06.10.24 в 13:28
Снимката е илюстративна, архив.

Токсични вещества в промишлените стоки - фталатите и съединения с хром, никел, кадмий и олово

Сред най-често срещаните химични елементи и съединения в изтегляните от пазара стоки за деца са фталати, хром, никел, кадмий и олово. Това съобщават от платформата "Ние, потребителите", като се позовават на данни от регистъра на европейската система за бърз обмен на информация за доказано опасни нехранителни продукти Safety Gate. От платформата "Ние,..

публикувано на 06.10.24 в 13:12