Избистря ли се позицията на България по конфликта между НАТО и Русия заради Украйна? След Съвета по сигурността при премиера и преди извънредното заседание в Народното събрание предаването „Преди всички“ събра няколко гледни точки.
Решението на Министерския съвет е много закъсняло, отбелязва Божилов.
„Вече имаме почти 1 месец напрежение на нашите граници.“
Експертът апелира „много бързо да се създаде ситуационен център“, който да следи всички аспекти на конфликта.
Появи се разнобой в самото правителство - в такава ситуация някои изявления и изказвания са насочени към българската публика, но отекват и навън, коментира Йордан Божилов.
2014 година след анексирането на Крим се създадоха на практика условия за гражданска война, която се разрази, припомня Божилов. Според него към днешна дата ситуацията е коренно различна.
„Украйна е много по-подготвена да се защити сама.“
Една от целите на Русия е да разедини НАТО и ЕС, за да не могат да вземат решения, подчертава Йордан Божилов.
Според него решение на МС ще даде мандат на нашите представители в органите на НАТО.
„Ако нямат мандат, ще седят и ще гледат и ще слушат. Ако имат мандат, могат да защитят интереса на България там.“
Според Кючюк стратегическият ни избор е „ясен и обоснован“.
„Нашият път е ясен – той е с НАТО и ЕС, без да отрича добрите отношения с Руската федерация.“
НАТО трябва да търси защитни механизми, без това да означава непременно война, казва Илхан Кючюк.
„Дипломацията никога няма точка, винаги има запетая.“
Разговорът с Русия никога не е бил лесен, изтъква Кючюк.
„Определено не е възможно да се върнем към 1997 г. Европа е различна“, смята евродепутатът и допълва:
„Никой не иска война. Всеки иска спокойствие, особено в сложен район като нашия – Черноморието.“
Държавите в ЕС имат различна чувствителност спрямо Русия, допълва Илхан Кючюк.
Сега говорим за хибридна война. Война през януари на нашия континент никога не започва, отбелязва Димитров.
„Имаме класическа хибридна война. Малко трябва да бъдем по-спокойни.“
Във връзка с евентуалните икономически санкции спрямо Москва проф. Димитров изтъква, че те невинаги са най-ефективният инструмент върху политиката на дадена държава.
„Русия след 2014 г. е в режим на санкции в много отношения. Те въведоха контрасанкции. Този момент със санкциите трябва да бъде сериозно преосмислен.“
Трябва да се намери политическо решение, което да удовлетвори интересите на двете страни в областта на сигурността, обобщава Димитър Димитров.
Трите гледни точки чуйте в звуковите файлове.
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
Няма промяна в позицията ни и няма да подкрепим Силви Кирилов за председател на Народното събрание. Това заяви пред БНР Йордан Иванов -..