Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проектното финансиране няма да дава субсидия "на калпак"

Найден Зеленогорски: Общините ще получат около 5,6 млрд. лева от Бюджет 2022

Това е повишение с 660 милиона лева повече от 2021 година

Найден Зеленогорски
Снимка: БГНЕС

Непосилните цени на електроенергията и значително по-високите сметки  на общините предизвикаха сериозно недоволство сред местните власти.

От този проблем обаче лъснаха и други, свързани с местното управление и не малко абсурдни ситуации, свързани с изпълнението  на редица закони.

Новите управляващи подготвят доста промени свързани с местното управление, като например чаканата от години децентрализация на общинските бюджети, значителни промени на Закона за устройство на територията и дори окрупняване на общините.

Освен това се планира през втората половина от годината за общините да бъдат отпуснати над 1 милиард лева за реализацията на готови инфраструктурни проекти.

Новия бюджет предвижда около 30 на сто повече пари за капиталови разходи на общините.

Това беше обсъдено вчера в Ловеч от група депутати от управляващата коалиция след среща с местни граждани, инициирана от комисията по регионално развитие, благоустройство и местно управление към Народното събрание.

"Общините изпитват затруднения свързани с пандемията, като те бяха на първа линия, но не получиха финансиране за това. През тези две години се натрупаха много дефицити и невъзможност за изпълнение в пълна степен на всички общински дейности", коментира пред БНР Найден Зеленогорски - председател на сдружението "Достойнството на един народ", дългогодишен председател на Комисията по регионална политика в предишни народни събрания и бивш кмет на Плевен.

Що се отнася до новото правителство и управляващото мнозинство ситуацията е много тежка във вътрешен и международен план. Стъпката за подкрепа на общините през 2022 година е успешна, като в бюджета са заложени 30 на сто повишение на целевите субсидии за капиталови разходи. 

Грубо общините ще получат около 5 милиарда и 600 милиона лева, ако в този вид се приеме бюджета. Тоест с 660 милиона лева в повече от 2021 година. Да, парите никога не стигат. Сега особено с повишените цени на енергоносителите. Затова са необходими бързи мерки. 

Средствата за инвестиции също не достигат за общините. Половината от пътната мрежа се управлява от държавата, останалата над 20 хиляди км. от общините. А бюджетите за това на МРРБ и на общините са коренно различни. Общините се нуждаят от повече средства, особено за текущи ремонти, които са голям проблем, а за тях не могат да се ползват европейски проекти и финансиране", уточни още Зеленегорски.

 Във връзка с това, че през втората половина от годината за общините да бъдат отпуснати над 1 милиард лева за реализацията на инфраструктурни проекти, Зеленогорски коментира, че това ще е проектно финансиране, тоест няма да се дава субсидия "на калпак", а на база на готови проекти ще се кандидатства пред този фонд и пред правителството. Проектното финансиране е изключително важно. Това е модерно финансиране и естъпка, при която общини с готови проекти, ще кандидатстват веднага, заяви още пред БНР Зеленогорски. 

Още по темата в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51