Атанас Маргаритов е една от водещите фигури в Софийската опера в продължение на десетилетия - между 1940 и 1970 г. Поставя повече от 100 различни оперни заглавия и 10 балета, някои от които за първи път на наша сцена.
Маргаритов е прекрасен хоров диригент - дълги години ръководи мъжкия хор „Кавал“, има и много ярки прояви с големите симфонични оркестри у нас. В интернет може да се види снимка на афиш за концерт от април 1942 г., който съобщава за значимо събитие - за първи път българският музикант Атанас Маргаритов дирижира Деветата симфония на Бетовен. В събитието участват хорът на Софийската опера, дамски хор "Христина Морфова" и мъжки хор "Кавал", солистите Серафима Динева, Диана Герганова, Любен Минчев и Христо Бръмбаров. Жалко, че тогава все още не са били правени записи на такива събития.
Атанас Маргаритов е роден на 25 януари 1912 г. в Харманли. Завъшва Музикалната академия като цигулар в класа на Тодор Торчанов. С конкурс е назначен за оркестрант в Софийската опера. От 1936 до 1938 г. специализира в диригентския клас на знаменития Вайнгартнер във Виенската консерватория.
След завръщането си в България, на 4 декември 1938 г. прави диригентския си дебют в спектакъл на операта „Кармен“ в Софийската опера. Две години след това е назначен за редовен диригент, като от 1964 до 1975 г. е главен диригент на трупата. Също тогава поема прочутия мъжки хор "Кавал", който ръководи с известни прекъсвания до 1973 г. - състав, който под негово ръководство израства професионално, а през 60-те години печели няколко престижни награди на големите международни хорови фестивали - като "Бела Барток" в Дебрецен (Унгария), в Ланголен (Великобритания), в Тур (Франция).
От 1948 г. Атанас Маргаритов е преподавател по оркестрово дирижиране в Музикалата академия. Особено полезна е работата му в Оперната школа към Академията. Всички музиканти, които са работили с Маргаритов, говорят с любов и уважение за него - като изключителен професионалист, много сдържан, но винаги господар на положението, човек с феноменална памет - можел е с една-две репетиции да ръководи спектакли, поставени от други негови колеги. Тези му качества са оценени не само у нас: той е гостувал с успех в Испания, Франция, Белгия, Холандия, Германия, Италия, Австрия, Чехия, Русия, Украйна, Унгария, Румъния,Сърбия.
Записът на операта "Хованщина" от Мусоргски, направен през 1973 г. под негово диригентство, е високо оценен и получава наградата на френската критика, а регистрацията на "Борис Годунов" с Борис Христов в трите басови роли, в чиято подготовка участва и Маргаритов, се смята за един от най-великите оперни записи на ХХ век.
През 1975 г. Атанас Маргаритов напуска България и поема поста на главен диригент в операта на Гент, Белгия, а от 1980 г. продължава кариерата си в операта на Дижон - там остава до смъртта си на 20 септември 1998 г.
В Златния фонд на БНР е запазено интервю с Маргаритов, в което той разказва за дейността си в този последен период от живота си. Записът е от 1998 г. и можете да го чуете в звуковия файл, заедно с фрагмент от наградения запис на операта "Борис Годунов".
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на Христо Смирненски" в седми том от " Известия н На Националния литературен музей". Гледната точка на госпожа Тошева, а и на други имена в литературата,цитирани от нея, е, че лириката на Смирненски се..
Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част..
Сградата на Народния театър "Иван Вазов" е открита на днешния 3 януари през 1907 година. Сградата е уникална не само с красотата си. Малцина знаят, че механизмът, който задвижва сцената, е на 100 години и работи безотказно и днес , както и че под покрива има 3 тона вода - стара система за гасене на пожар. Актьорът Дарин Ангелов представя..
За да завършим цикъла 30 години Б.Т.Р., ще излезе първият ни концертен албум . Това каза пред БНР Атанас Пенев, по-известен като Наско от Б.Т.Р. "Той е от концерта ни по-миналата година в НДК. Много сме горди с този албум, той звучи много различно, защото е със симфоничен оркестър . Направихме го заедно с нашите приятели от Музикално-драматичен..
На 1 януари 2025 г. Виенската филхармония ще отправи своя традиционен музикален поздрав към целия свят в рамките на 85-ия Новогодишен концерт, който се провежда във великолепната Златна зала на Музикферайн. Милиони зрители от 93 държави ще проследят чрез своите местни телевизионни канали за 67-ми път това грандиозно музикално събитие, излъчвано..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..