Лихвите по кредитите ще се запазят ниски тази година, макар и някои банки да задържат нивата им на настоящите, а други да предложат по-добри условия на клиентите си заради конкуренцията на пазара, прогнозира в новия епизод на подкаста „На всяка цена“ кредитният консултант Тихомир Тошев. По думите му покачването на лихвите е неизбежно, но то не се очаква тази година в България. Въпреки това клиентите трябва внимателно да обмислят параметрите на заемите си, съветва Тошев, според когото повечето домакинства подхождат разумно по отношение на съотношението на месечните си доходи към общата задлъжнялост.
Краят на мораториума
В края на декември изтече срокът на разсрочване на всички заеми, разрешено заради ковид-кризата. Според Тихомир Тошев още миналата година повечето домакинства са успели да се върнат към погасяването на редовните си месечни вноски, а периодът на разсрочване е добавил около 15 лева към тях, което е напълно поносима сума.
За част от бизнесите обаче обслужването на кредитите все още е проблем, защото най-засегнатите от ковид-шока може да се върнат към предкризисните си нива след година или две. „Ако един човек не е доволен от заплащането си, при настоящото търсене на кадри, сравнително лесно би намерил нова работа с по-добра заплата. За собственик на компания това е невъзможно, защото той трябва да запази бизнеса си“, коментира Тошев.
Инфлацията и спестяванията
Депозитите ще продължават да се трупат в банките, макар и с по-ниски темпове, прогнозира консултантът. По думите му все повече клиенти търсят алтернативи в спестовни и инвестиционни продукти като взаимните фондове и застраховките със спестовен или инвестиционен компонент, в опит да предотвратят стопяване на спестяванията си заради високата инфлация. Тя ще остане такава през цялата година, а депозитите предлагат практически нулева лихва, а при по-големите суми – дори загуба на средства. Винаги ще останат много консервативни хора, които не биха заменили депозита с по-високорисков продукт, коментира консултантът.
Застраховка „Живот“ и спестяване
Няколко банки предлагат към кредита да се сключи застраховка „Живот“ с инвестиционен компонент, но повечето играни на пазара изискват единствено застраховката, без да допълват със спестовния или инвестиционен елемент. „Клиентите не трябва да бъркат двата продукта, защото обикновено застраховката „Живот“, която върви с ипотечния кредит единствено покрива здравни рискове и смърт. Няколко са банките, които предлагат комбинация с инвестиционен продукт“, допълни Тошев. Комбинираните продукти доминират при застрахователните компании, докато банките предлагат взаимните фондове като алтернативни варианти за спестяване.
Ще прегрее ли жилищният пазар и колко смели са потребителите в търсенето на убежище от инфлацията – отговорите на тези въпроси ще откриете в звуковия файл.
Всички епизоди на "На всяка цена" ще намерите:
На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..
Със съмишленици обмисляме създаване на политически проект , когато сме готови - тогава ще го обявим. Това каза пред БНР Корнелия Нинова, бивш..