Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рашков: Води се досъдебно производство за газовата криза

| обновено на 02.02.22 в 17:40
Бойко Рашков
Снимка: БГНЕС

МВР разследва газовата криза. Поне един от членовете на вече бившето ръководство на "Булгаргаз" ще получи обвинение заради повишението на цените на природния газ. Това очакване изрази министър Бойко Рашков, след като на оперативното заседание на правителството анонсира полицейски разследвания на действията на държавната газова компания и КЕВР: 

"Отговорните лица, по отношение на които биха могли да се повдигнат обвинения първоначално в разследването, е много трудно да се определят. За момента мога да ви кажа с голяма степен на увереност, че има едно лице, спрямо което ще се повдигне обвинение, надявам се в най-скоро време, но това е въпрос, който ще реши следващият екип. Дали ще се съберат достатъчно доказателства, за да може да се обвинят и други длъжностни лица, е въпрос на разследване. Твърде рано е още да прогнозираме". 

На въпрос Николай Павлов ли е това лице, Рашков отговори:

"Доближавате се до истината".

Досъдебно производство за газовата криза

За останалите бивши от директорския борд също се събират доказателства, но министърът смята, че държавната фирма е допринесла за сегашното състояние, което дава отражение на цените на природния газ. По тази причина се изясняват факти дали има заинтересовани лица със собствени интереси, или цените са такива заради международната конюнктура. Към момента разследващите са установили различни печалби, които ако не са били реализирани, е нямало да има драстично поскъпване: 

"Държавна фирма, за която тегнат съмнения, че е работила против интересите на нашата страна, против интересите на бизнеса в нашата страна и най-жалкото е, че е работила против интересите на обикновения български гражданин".

Министърът намекна, че в "Булгаргаз" е имало неправомерни действия, довели до високите цени на природния газ в България: 

"Действия на определени заинтересовани лица не толкова от интересите на държавата и на обикновения български гражданин, колкото от собствените си интереси и интересите на някои други, тъй като са реализирани печалби, които ако не бяха реализирани, нямаше да има това драстично поскъпване на цената на газа".

Разследва се и поведението на КЕВР: 

"В момента се извършват процесуално-следствени действия по отношение на експерти от тази независима комисия и се придобиват съответно документи, които да се включат в доказателствения материал по досъдебното производство и по него се работи изключително активно".

Тече и разследване и в друг енергиен обект - ПАВЕЦ "Чаира" - мощност, която трябва да покрива дефицити в енергийната система: 

"Гаражни фирми, които да поправят нещо, което не е по техните сили! По тази причина ние сме претърпели огромни материални вреди! Бавно, но сигурно е бил унищожаван, очевидно или най-вероятно с оглед интересите на икономически субекти в нашата страна. Ние имаме ориентация кой е този субект!".

Разследва се и къде са десетте милиона лева, отпуснати за строежа на детската болница. 

Рашков обеща и продължение по разкритията за автомагистрала "Хемус".

От правевите от министър Рашков обвинения бяха отхвърлени от един от членовете на бившия борд на директорите Светослав Делчев. Пред БНР той заяви, че с 95-процентня си пазарен дял "Булгаргаз" защитава достатъчно добре държавния интерес: 

"Обаче, ако в бъдеще този пазарен дял спадне и завоювани вече пазарни позиции се дадат на частните търговци на газ, това би означавало общо взето, че се обслужва наистина частен интерес и трябва да се разследва

Директорът на Помпено-агрегатната ВЕЦ "Чаира" Иван Йончев заяви, че няма да коментира обявеното от Рашков. 

КЕВР също се въздържа от коментар 

По-рано председателят на енергийния регулатор Иван Иванов опроверга думите на премиера Кирил Петков, че "първото нещо, което новият борд на "Булгаргаз направи, е да намали цената с 18 процента". 

Иванов подчертава, че заявлението за цената на природния газ е подписано от упълномощено лице от досегашния борд на „Булгаргаз“, тъй като новото ръководство все още не е вписана в Търговския регистър.   

В публикация във Фейсбук главният секретар на президента Димитър Стоянов също коментира заявеното на премиера Петков, че "новият борд на "Булгаргаз" е свалил цената на газа с 18%": 

"Истината е, че нов борд все още няма и че старият борд на "Булгаргаз", с изпълнителен директор Николай Павлов, е внесъл предложението в енергийния", пише Димитър Стоянов и задочно се обръща към Кирил Петков: „Не е трудно или сложно да се изговаря истината!“.  

Премиерът коментира поста така:

"Няма да коментирам детайлни критики. В демокрация всеки има право да ги изрази. Аз се надявам, че с новото ръководство на "Булгаргаз" и се надявам с новото ръководство на КЕВР диалогът да бъде още по-конструктивен и да можем да постигнем крайния резултат - по-евтини сметки, по-добра регулация. Стига толкова крайният потребител е плащал за нечии чужди грешки".

След въпрос на депутата от ГЕРБ Жечо Станков в парламентарната енергийна комисия, изказването на премиера от вчера бе коментирано и от енергийния министър Александър Николов: 
"Не мисля, че премиерът е имал за цел да подведе който и да било. Да, предложението е внесено от старото ръководство, и да - то е в абсолютно минималния му размер с оглед на променливите по дългосрочните договори".

Премиерът Петков и днес защити решението Борда на директорите на "Булгаргаз" да бъде отстранен: 

"Ние сме абсолютно сигурни, че смяната на Борда беше наложително".

За разследването на МВР каза: 

"Просто уволнение за някой, който е нанесъл щета на българските потребители, няма да е достатъчно. Има закони, които ще се наблюдават, и Министерството на вътрешните работи прави своите заключения".

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Цветелина Стоянова.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Президентът и патриархът дадоха началото на инициативата "По пътя на вярата"

Президентът Румен Радев и патриарх Даниил дадоха началото на инициативата "По пътя на вярата" и на поклонническия маршрут "Рилският Чудотворец".  Първият маршрут, който ще бъде изминат в рамките на инициативата "По пътя на вярата" е вече утвърденият поклоннически път "Рилският Чудотворец". В продължение на няколко дни стотици вярващи ще..

публикувано на 01.08.25 в 12:38
Силвия Къдрева

Силвия Къдрева категорично отрече да е в конфликт на интереси спрямо кандидати за КПК

Заместник-председателят на Сметната палата Силвия Къдрева категорично отрече да е в конфликт на интереси спрямо кандидатстващите за членове на Комисията за противодействие на корупцията Петър Коев и Стоян Петков, за което алармираха от ПП-ДБ. Пред журналисти Къдрева, която беше избрана за председател на номинационната комисия, която трябва..

публикувано на 01.08.25 в 12:32

Полицията задържа двама души с голямо количество наркотици в София

Полицията в София задържа жена с голямо количество наркотици и пари, научи БНР. 45-годишната жена е била арестувана пред дома си. В гаража ѝ са открити два плика с марихуана. При претърсване на жилището на задържаната е открит метаамфетамин, както и около 160 хиляди лева в различни валути. При друг случай в криминално проявен мъж, полицаи..

публикувано на 01.08.25 в 12:20

За 25-а година в с. Паталеница се играе "Ромео и Жулиета" на сцена в училищния двор

За 25-та поредна година, почитателите на Шекспир ще могат да гледат постановката „Ромео и Жулиета“ под небето на пазарджишкото село Паталеница.  Преди четвърт век, спектакълът поставя началото на шекспировите театрални лета, като всяка година събитието събира както нови, така и утвърдени имена от българската театрална сцена.  Инна..

публикувано на 01.08.25 в 12:15

В болницата във В. Търново са приети 10 души, пострадали при катастрофата в Прохода на Републиката

Десет станаха пострадалите при катастрофата от тази сутрин в Прохода на Републиката, където край село Мишеморков хан се удариха три леки автомобила. Движението в района на инцидента е с ограничения и затруднено. Деветима души са пострадали при катастрофа в Прохода на Републиката Българи и румънци са пострадали при сблъсъка между трите леки..

публикувано на 01.08.25 в 12:11

Цените на акциите в Европа се понижиха заради митата от САЩ

Цените на акциите потънаха до 3-месечно дъно в Европа заради наложените мита от Съединените щати. Митата върху износа от Европейския съюз в САЩ ще бъдат 15% Инвеститорите реагираха рязко на решението на президента Доналд Тръмп да наложи нови мита върху вноса от десетки държави, включително 39-процентно мито върху швейцарски стоки,..

публикувано на 01.08.25 в 12:09
Снимката и илюстративна, архив.

Магазините в Гърция с драстични намаления

От днес започнаха постите и в Гърция. Месарските магазини са без клиенти. Започва Богородичният пост Същевременно м агазините увеличиха намаленията, за да покрият загубите от периода на екстремни температури.   Търговците заявиха пред медиите, че в последните две седмици от миналия месец почти не са имали клиенти поради големите горещини...

публикувано на 01.08.25 в 11:43