Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Общините са едни от най-проверяваните в държавата институции, казват кметове по места

Кметовете: Да лепиш етикет на 240 общини, че всички са "маскари", това няма да реши проблема

Снимка: Колаж: Радио Видин

Предстои ли ревизия срещу субсидия - продължение по темата за високите сметки за енергия и помощта за общините и за критериите за общини с безгрешни обществени поръчки.

"Мисля, че не е нормално, даде се някакъв старт на преговори между НСОРБ и Министерството на финансите и смятам , че трябва да продължи, защото това, което се пуска в публичното пространство от отговорни хора, не е е отговорно и нямаме нужда от излишни конфликти при цялата криза" коментира пред БНР кметът на Гоце Делчев Владимир Москов.

"Не трябва да се разделяме едните на "хубави", а другите на "крадци" и просто трябва да се намери разумно решение на ситуацията. 265 общини сме и принципът е ясен за кое колко плащаме - увеличението за ток и газ е между два, два и половина пъти скочило.

Нашата община за  ел.енергия през 2020 година декември месец е платила около 55 хиляди лева, а този декември - 2021 - 112 хиляди 517 лв. А бяхме много дисциплинирани и затова организирахме общинските сгради (детски градини, училаща, кметство...) на газ. И пак платихме и за газа двойно.

Снимка: БГНЕС

И накрая наградата е как сме "най-лошите" - не трябва да се правят такива безотговорни изказвания, имаме си Национално сдружение на общините, която предлага конкретни условия, без да се изхвърля...

Няма връзка това, което се говори от София и това, за което говорим от общините.

Има си АДФИ и Сметната палата - те си контролират нещата, ако има проблем с обществените поръчки, но да лепиш етикет за всички 240 общини, че всички са маскари, това няма да реши проблема. Има си законови механизми за обществените поръчки, но каква е връзката с цената на газа и тока?", попита още Москов и призова проблемите да не се политизират, да не се решават през медиите.

"Напълно подкрепям колегата Москов от Гоце Делчев. Общините са едни от най-проверяваните в държавата институции", коментира за "Хоризонт до обед" кметът на Димитровград Иво Димов.

Сметна палата всяка година заверява годишния и финансов отчет на всяка една община с бюджет над 10 млн.лв. Тези проверки са "за вярно и честно представяне на финансовото и икономическо състояние на общинския бюджет и преустановяване на нередности". Докладът се изпраща в АДФИ и следва нова проверка.

Снимка: БГНЕС

Пак Сметната палата прави одит на съответствието на взетите решения за целесъобразност и законосъобразност и изразходваните бюджетни средства. Всеки един разход минава през подписа на 6-7 човека.

Затова не е добре да изостряме нещата. Защото на всички ни е ясно, че има проблем в държавата. А държавата сме всички ние - всички власти", заяви още Димов.

По думите му трябва да се има предвид, че общините не могат да спрат социалните и образователните дейности и да чакат проверка и компенсации едва след това.

Още по темата в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Венелин Стойчев

Защо лекарствата за деца у нас не са безплатни?

" Когато децата плащат цената – публичното финансиране на лекарства за деца между солидарността и предразсъдъците" – така е озаглавено проучване, поставящо на фокус темата за заплащането на тези лекарства. Изследването, проведено от Института по философия и социология на БАН, е част от по-голяма инициатива - "Цветно утре за нашите деца", дело..

публикувано на 25.02.25 в 12:06

Надежда Цекулова: Голямата червена лампа са медицинските сестри и акушерките

Бележник 2025 ще покаже какъв е успехът на държавата в грижата за децата. Националната мрежа за децата продължава подготовката на 14-ото издание на годишния мониторингов доклад. И тази година анализът ще бъде изготвен от десетки независими експерти и ще включва оценка за напредъка на държавните институции в 9 области. Експертното проучване ще се..

публикувано на 25.02.25 в 11:46

БНБ с нова серия отговори за присъединяването към еврозоната

Българската народна банка публикува нова серия с въпроси и отговори за присъединяването на България към еврозоната .  Секцията се намира горе в ляво на сайта на институцията, като всеки потребител може да намери данни за превалутирането, промените в банковите резерви и нормативните промени, свързани с въвеждането на единната европейска валута.  В..

публикувано на 24.02.25 в 16:10
Демонстрация в подкрепа на Украйна в Отава, 23 февруари 2025 г.

Украйна - 3 години след нахлуването на Русия

Политически и дипломатически совалки предстоят в Киев, но и отвъд океана в деня, в който отбелязваме 3 години от нахлуването на Русия в Украйна . Володимир Зеленски е готов да се раздели с президентството, ако това ще донесе мир на страната му, но е категоричен - Украйна кани на масата за преговори, не някой друг . Първоначалният вариант на..

публикувано на 24.02.25 в 08:15
Бойци на

Израел ще отложи освобождаването на палестински затворници

Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху заяви, че освобождаването на палестински затворници от израелски затвори съгласно споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа, ще бъде отложено, докато "Хамас" не сложи край на унизителните церемонии за освобождаването на израелски заложници, предадоха световните агенции. "В светлината на..

публикувано на 23.02.25 в 13:07
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Протестът на "Възраждане" ще уплаши и ще има обратен ефект

Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 

публикувано на 23.02.25 в 13:06
Американската и руската делегации на среща в Рияд, Саудитска Арабия, февруари 2025 г.

Майкъл Кимидж: Различията между Москва и Киев са фундаментални. Примирието може да се окаже пауза

Отвъд войната на думи между лидерите на САЩ и Украйна – която не попречи на диалога за сигурност и минерали между двете страни да продължи – с преговорите между руската и американската страна в Рияд тази седмица най-после започна да се избистря подходът на новия американски президент към уреждането на конфликта в Източна Европа. Пратениците..

публикувано на 22.02.25 в 10:18