Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диригентката Вилиана Вълчева направи дебюта си със Софийската филхармония

С няколко дни предизвестие варненката замести болен колега

5
Вилиана Вълчева и Софийската филхармония
Снимка: В. Балевска

На 27 януари Софийската филхармония отпразнува 266 години от рождението на един от гениите на Човечеството – Волфганг Амадеус Моцарт. Направи го с изцяло моцартова програма, която включи увертюрата към операта „Отвличане от Сарая“, прелестния 21-ви клавирен концерт със солист Георги Черкин и Симфония №35 „Хафнер“.  

На пулта трябваше да застане именитият румънски маестро Кристиян Мандял, ученик на Херберт фон Караян и Серджу Челебидаке, но три дни преди началото на репетициите стана ясно, че той няма да може да пристигне за концерта. Така публиката на Филхармонията имаше удоволствието и шанса да се запознае с младата и очарователна диригентка Вилиана Вълчева, поела риска да подготви програмата за часове.

Вилиана Вълчева е сред оперно-симфоничните диригентки, които имат солидно образование и опит зад гърба си. Тя е възпитаничка на Националното училище по изкуствата „Добри Христов“ в родния си град Варна, което завършва със специалност пиано.

Продължава обучението си в Швейцария - във Висшето училище по изкуствата в Берн и Музикалната консерватория в Нюшател. После завършва Университета за музика в Люцерн, където учи дирижиране в класа на проф. Ралф Вайкерт - дългогодишен главен диригент на Цюрихската опера. Усъвършенства се в майсторските класове на Бернард Хайтинк, Дейвид Зинман, Зубин Мета, Пиер Булез. Пак в Швейцария завършва и музикознание.

Работила е със Симфоничния оркестър на Люцерн, с Бранденбургския симфоничен оркестър, Хайдн симфониета – Виена, Филхармоничния оркестър на Йоханесбург и редица други състави и оперни театри, сред които и Цюрихската опера. От 2014 г. в продължение на няколко сезона Вилиана е щатен диригент във Варненската опера, където поставя серия заглавия, а от миналата година заема аналогичната позиция в Русенската опера.

Въпреки краткото време за реакция и подготовка за концерта със Софийската филхармония, диригентката показа стил във всяко отношение – от красивата й визия и елегантност, до пределно ясния категоричен жест и умелото и убедително водене на оркестъра. По всичко личеше, че сътрудничеството между нея и състава е много успешно. Софийската филхармония беше намерила типичния моцартов звук – мек, окръглен, но същевременно ярък, бляскав и носещ усещането за лекота, веселие и оптимизъм.

Минути след аплаузите Вилиана Вълчева сподели за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" как се е почувствала преди и по време на първия си концерт с Националния ни филхармоничен оркестър. Чуйте интервюто и документален запис от събитието в звуковия файл.

 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57
Георги Димитров - Жожо

Младият китарист Георги Димитров - Жожо стъпи на сцената на Уигмор хол

24-годишният български китарист Георги Димитров - Жожо е победител в тазгодишното издание на конкурса за Новата Елизабетинска награда за китаристи и лютнисти , която има за цел да пропагандира британското изкуство и музиката на британските композитори още от "Златния век" на кралица Елизабет Първа, до съвремието ни и важните фигури на ХХ век, като..

публикувано на 14.02.25 в 17:24
Деляна Лазарова

Диригентката Деляна Лазарова с нов пост в Шотландия

На 4 февруари в социалната мрежа Facebook българската диригентка Деляна Лазарова съобщи, че за нея е щастие и чест да приеме поста главен гост-диригент на Шотландския оркестър на Би Би Си. Партньорството им ще започне още през септември 2025 г., когато ще бъде поставено началото и на юбилейния 90-и концертен сезон на състава. Тя вече беше поканена на..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Проф. Юлиан Куюмджиев

Неиздавани писма на Любомир Пипков излизат в книга

"Любомир Пипков - писма от Париж" е ново интригуващо издание, в което са събрани повече от 150 писма на младия български студент във френската столица до неговите родители Натя и Панайот Пипкови в периода 1926 - 1932 г.  Съставител на книгата е проф. Юлиян Куюмджиев , който лично ще я представи на 17 февруари от 18 часа в НМА "Проф. Панчо..

публикувано на 13.02.25 в 18:42
Христо Йоцов

Авторски концерти с нови класически пиеси на Христо Йоцов

Христо Йоцов - един от най-изявените музиканти, който прекрачва жанровете в музиката - ще отпразнува своя 65-и рожден ден на сцената.  Авторският концерт е на 17 февруари, понеделник, в зала "България" от 19 ч.  Заедно с него ще бъдат музикантите от Плевенската филхармония, с която имат дългогодишно партньорство, както и неговият брат - Борислав..

публикувано на 13.02.25 в 18:10
Стоян Караиванов

Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на Крефелд

Българинът Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на германския град Крефелд за 2025 г. Призът е учреден през 2018 г. в чест на важното място на града в историята на този инструмент - през 1821 г. именно там е роден изобретателят на бандонеона Хайнрих Банд. Първата наградена е изпълнителката Джудит Бранденбург,..

публикувано на 12.02.25 в 18:27
Давид Гросман

Спектакъл по творба на носителя на "Букър" Давид Гросман въздейства като лечебен катарзис на израелската публика

Театралната формация “Паспорт“ рядко използва пиеси или готови сценично музикални произведения в своя репертоар. Най-често в тяхно изпълнение “оживяват“ книги. Израел също има свой писател, лауреат на наградата “Букър“ – Давид Гросман /Романът му “Един кон влязъл в бар“е преведен на български език от Емилия Юлзари /. През август миналата..

публикувано на 12.02.25 в 16:53