Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Димитров: Трябва да е ясно какво ще спечели обществото от сливането на университети

Снимка: БГНЕС

На Общото събрание на Съвета на ректорите от МОН се очакват по-ясни идеи за заявените реформи във висшето образование. Това каза пред БНР ректорът на УНСС Димитър Димитров. По думите му за тези реформи - намаляването на държавните висши училища от 38 на 16, ректорите научават от пресата.

Ние нямаме писмен документ или концепция, която да е обяснена, предложена за обсъждане“, уточни Димитров.

Според него понякога подобни въпроси се разглеждат повърхностно.

„Академичната общност е приела и минала през доста реформи. Ще приеме подобни неща, ако бъде ясна целта и много по-видими положителните резултати от такива сливания и обединения.“

Димитър Димитров уточни, че обявеното сливане на университети е предизвикало „голям интерес и много силно напрежение" сред студентите, преподавателите и в университетите.

Много е лесно да се каже – дайте да ги слеем, но след това какво става?

Ректорът на УНСС посочи, че по брой студенти на глава от населението България не е в първите редици на страните от ЕС, а това е огромен проблем.

„Трябва много ясно да се каже какво ще спечели обществото и висшето образование от това нещо.“

„Аз даже през уикенда си мислех такива неща – защо не се слеят някои партии, защо не се слеят министерства, защото са много примерно, или са малко. Защо не се слеят театри, училища защо не се слеят? Ако тръгнем по тази логика – те са много, те са малко – кой е критерият за това“, коментира Димитър Димитров в предаването „Преди всички“.

Академичната общност е много добра саморегулираща се общност, изтъкна ректорът. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След LUNAR нека бъде светлина и в Нощта на музеите

Десетки разнообразни културни и научни институции се включват в Европейската нощ на музеите (галерии на открито и закрито, национални и градски музеи, научни и културни институти, архиви, къщи-музеи на големи български писатели и поети, съвременни пространства за изкуство и култура). Над 60 обекта се включват в инициативата "Нощ на..

публикувано на 18.05.24 в 11:53
НАСА сонда Осирис астероид Бену

Между научното и комерсиалното използване на ценни материали на астероидите

Чаена лъжичка черен прах зарадва в края на миналата година учените. Причината е, че тя може да разкрие повече подробности за произхода на Земята. Но може да бъде и първата крачка към използването на метеоритите за добив на ценни метали и вещества. Бизнесът оказа се поне в САЩ, вече има идеи и събира капитали. Преди осем месеца на..

публикувано на 18.05.24 в 07:05
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59