Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Богдан Милчев: Гроздан Караджов не е част от ИТН, а от друга група, която се занимава с пътищата

Политиката на ИТН не е принципна, а следва човека - където е министър Караджов, там трябва да са пътищата, казва шефът на Института за пътна безопасност

Богдан Милчев
Снимка: БГНЕС

От Института за пътна безопасност настояват да се провери плащане, направено в последните дни на старата година по инхаус поръчките за АМ „Хемус“. За целта адресират сигнал до министъра на вътрешните работи Бойко Рашков.

„Това е добре позната практика при предишно управление на пътищата. Само по себе си не е нарушение, това е индикатор“, каза пред БНР Богдан Милчев, който оглавява Института за пътна безопасност.

От института призовават Рашков да провери дали има „само плащания по фактури“ и дали определени дейности са били извършвани.

Богдан Милчев смята, че около „Хемус“ има „огромен цирк, който ни се разиграва, а потърпевши сме всички ние“.

Според него няма да стане по-лошо, ако бъде извършена такава проверка, защото общественото доверие и без това е ниско.

Богдан Милчев огласи и съмнения относно министъра на регионалното развитие Гроздан Караджов, но допълни, че засега е рано да се правят заключения.

„Когато той беше предложен за министър на транспорта, в програмата на ИТН беше прието, че АПИ трябва да бъде в Министерство на транспорта. Когато вече няма той да е министър на транспорта, а ще е регионален, те защитаваха като лъвове позицията, че трябва да бъде при Гроздан Караджов. Ако той утре бъде предложен за министър на здравеопазването, пътищата трябва да отидат в здравеопазването. ИТН, тяхната политика не е принципна, а следва човека. Където е министър г-н Караджов, там трябва да са пътищата. Това буди много сериозно съмнение.“

Имаме абсолютно основание да смятаме, че той не е част от ИТН, а от една друга група, която се занимава с пътищата“, заяви Богдан Милчев в предаването „Преди всички“.

„Имаме много сериозно съмнение, че нещата не са такива, каквито ни се представят“, коментира той.

Според Богдан Милчев трябва да се изчака, защото има „косвени данни, но те са още много малко“.

„Шефът на АПИ, който е назначен, идва от една строителна фирма, която има интереси и работи в Столична община много сериозно“, поясни Милчев.

„В Столична община няма инхаус, обаче в СО всички сме убедени, че обществените поръчки по строежа на пътищата в столицата не са прозрачни и са нагласени, и се дават на конкретни фирми и постоянно има скандали. И постоянно се прави ремонт на ремонта на ремонта.“

Когато съмненията станат достатъчно на брой и имаме повече от 5 косвени данни, че някой върши нещо не както трябва, ще подадем тази информация, увери Богдан Милчев.

„Не искам да бързаме да правим заключения. Имаме само притеснения, затова бием камбаната преди да се е случило каквото и да било“, поясни Богдан Милчев.  

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама души са загинали при пожар в руска рафинерия в Коми

Двама души са загинали, а един е в тежко състояние в резултат на пожара, който избухна по-рано днес в петролна рафинерия на "Лукойил" в град Ухта, република Коми. Според версията на следствието пожарът е избухнал по време на планирани ремонтни дейности. Огънят е локализиран, рафинерията продължава да работи. Ръководителят на Коми Владимир Уйба посочи,..

публикувано на 02.06.24 в 20:30

Правилната работа на щитовидната жлеза е важна за качеството на половите клетки, зачеването и износването на бебе

Около една трета от учениците, пълнолетните хора и бременните жени у нас не приемат достатъчно йод, тъй като консумират нейодирана сол – например хималайска. Това означава, че поставят в риск нормалната работа на щитовидната си жлеза, предупредиха специалисти-ендокринолози през изминалата седмица на осведоменост за заболяванията на тази..

публикувано на 02.06.24 в 06:53

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30