Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пламен Димитров: Най-големите руски газови находища ще останат ресурсна база само за Европа

България трябва да си направи много добре сметката колко газ очаква да потребява в следващите 10 години

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Не е реалистично газът от Европа да се пренасочи към Китай. Категорично Европа ще остане основният пазар на „Газпром“, който носи основната част от нейните приходи и главната причина за това е географията. Това каза в интервю за БНР Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество.

Заблуждение е, че износът за Европа може да бъде пренасочен към Китай. Газопроводите в тези две посоки тръгват от различни точки, поясни Димитров.

„Между тези ресурсни бази – за европейските газопроводи и за китайския газопровод, има поне 2 500 километра, между тях няма никаква тръбопроводна връзка.“

„Сигурно е, че най-големите руски находища ще си останат ресурсна база само за Европа“, подчерта той.

Няма нито един източник, който да е със същия мащаб и обем на доставки като „Газпром“. Несъмнено „Газпром“ ще продължи да бъде основният доставчик за Европа, коментира Пламен Димитров в предаването „Преди всички“.

По думите му резерви могат да се търсят в Катар, в Каспийския регион, евентуално Азербайджан да увеличи с малко своя износ за Европа и някаква вероятност туркменистанският газ да тръгне към Европа.

Само частично може да има заместване на газа, който идва от Русия, уточни експертът, като съпостави количествата газ, доставени за миналата година от Русия за Турция и Европа с газа от Азербайджан, който идва по южния газов коридор на ЕС.

Много малко вероятно е да има война между Русия и Украйна. Въпросът е какво ще стане със „Северен поток 2“, ако няма война. И в този случай той няма да заработи скоро. Най-рано в края на лятото, по-реалистично през есента евентуално“, посочи още в анализа си Пламен Димитров. 

„Има голямо заблуждение, че американското правителство и президентът могат да преместват газовите потоци и да им дават посока – газовите потоци, които излизат от Америка. Става въпрос за частен бизнес на частни компании, които продават там, където е най-висока цената. Видяхме, че американският износ се насочва към Източна Азия, защото там традиционно са най-високи цените на втечнения газ, а в един момент, когато експлодираха цените в Европа и станаха по-високи от азиатските, тези танкери просто се обърнаха и тръгнаха към Европа“, допълни Димитров.

България трябва да си направи много добре сметката колко газ очаква да потребява в следващите 10 години, дали ще има голяма газова централа на мястото на въглищните централи „Марица изток“, отбеляза Димитров, коментирайки предстоящите преговори на страната ни за нов договор с руския газов гигант.

„Защото България ще трябва да се задължи да купи определен обем газ и дори да не го купи, трябва да го плати.“

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21
Пекинският университет за чужди езици

Люлката на българистиката в Китай е Пекинският университет за чужди езици

Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура .  В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..

публикувано на 11.07.25 в 11:50

Започва Националният туристически фестивал

Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България .  Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..

публикувано на 11.07.25 в 11:29
Арман Бабикян

Арман Бабикян: Днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно

"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..

публикувано на 11.07.25 в 10:01
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32