Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вида Делчева: "Световна война С-19" - книга-контрапункт на фалшивите новини

Санджай Гупта счита, че човечеството е научило уроците си от пандемията

Снимка: ciela.com

"Световна война С-19" е книгата на Санджай Гупта, световно известният медицински кореспондент на CNN, която излиза днес на български език.

"Понякога е трудно човек да проумее къде истината за пандемията. Затова източникът на информация е много важен.
А д-р Санджай Гупта е специалист, който има достъп до научни данни и до други специалисти, които са в сърцето на борбата с пандемията. От друга страна той като журналист съумява да обясни разбираемо точна и научно подбрана информация за хора без медицинско образование и така да могат всички да разберат темата", каза за БНР Вида Делчева, издател от "Обсидиан"

"Бих определила книгата като трилър, чийто край няма да разберем скоро. Книгата е написана като роман, но съдържа и много научна и проверена информация - едно полезно четиво - контрапункт на фалшивите новини", каза още в "Хоризонт до обед" Делчева.

"Той не попада в капана на конспиративните теории, защото не се изкушава да прави шоу и да представя алтернативни източници с цел да е по -интересен, а търси сериозната наука, включително посочвайки направените грешки като асимптоматичните случаи на Covid-19, например. Той следва дълга си и на отговорен лекар, и на отговорен журналист, като се опитва да отразява максимално безпристрастно, възползвайки се максимално от достъпа си до научни източници", заяви още Делчева. И допълни:

"Книгата е и за журналисти, които да се учат как да отразяват пандемията, а също за самите лекари, а и за цялото общество, което иска да разбере какво се случва с нас и около нас от достоверни източници. 

Той дава ценни съвети как да продължим да живеем. Книгата е написана преди появата на варианта "Омикрон", но той предупреждава в нея за предстоящи пандемии и други опасни щамове, защото ние за жалост сме заобиколени от милиони вируси, някои от които абсолютно безвредни, но няма пречка, предвид гъстотата на населението, движението между хората,  да се появяват отново опасни вируси.

Но за него е характерна надеждата, но обоснована на науката и той дава в книга и съвети как да направим тялото си по-устойчиво

Освен това той вярва, че обществото вече е взело поуките си от тази пандемия , а също е натрупало вече научни данни как да се справя с пандемии и смята, че при следващи пандемии няма да се стигне до такова затваряне и толкова тежко за човечеството и за всички нас", изтъкна още Делчева.

На мен бяха много ценни практичните му съвети как да подобрим здравето си и да бъдем по-устойчиви, включително и психически,  допълни издателката.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Маестро Йордан Камджалов

”Музикална магия” с Плевенската филхармония

Под диригентството на маестро Йордан Камджалов на 8 юли Плевенската филхармония започна Национално турне. Предвидени са 15 концерта "Музикална магия 2" в цялата страна. През 2011 година Камджалов беше избран за Музикант на годината. През 2019 година спечели в категория "Музикален проект на годината" на предаването "Алегро Виваче" на Българското..

публикувано на 14.07.25 в 14:35
Ивелин Михайлов

Ивелин Михайлов: Акцията ни с луксозните коли е насочена към младите хора

" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава всичко, ще си продаде и колите, иска да ги даде един-два месеца да се карат облепени, но това, което се случва, е, че веднъж ги спряха неоснователно от движение". Това коментира пред БНР Ивелин..

публикувано на 14.07.25 в 14:12

Предстои сериозна промяна в регулациите на дронове у нас

Сериозна промяна предстои в следващите месеци в регулацията на дроновете у нас . По-строги мерки за операторите на дронове предвиждат промени в Наредбата за безпилотни летателни системи и нови изисквания към центровете за обучение на пилоти на този тип летателни средства . Идва ли време, в което регулацията на дронове, ще прилича на тази,..

публикувано на 14.07.25 в 11:33
Георги Дучев

Георги Дучев: Хотелиерите са поляризирани в оценката си за туризма

" Като цяло хотелиерите са поляризирани в оценката си за туризма у нас" . Това заяви пред БНР Георги Дучев - изпълнителен директор на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели: "Една трета от тях смятат, че той се е подобрил спрямо миналата година. Пак една трета смятат, че няма промяна и има една трета, която декларира..

публикувано на 14.07.25 в 10:27
Виолин Неделчев

Виолин Неделчев, три пъти Учител на годината: Трябва да окуражаваш учениците!

Как чрез изкуство да вдъхновява младите хора към тяхното по-добро развитие - тази цел си е поставил Виолин Неделчев. Той е талантлив художник и отдаден учител по "Изобразително изкуство".  В момента преподава в 143-то Основно училище "Георги Бенковски", но пътят му е свързан и с много други учебни заведения.  Виолин три пъти получава..

публикувано на 14.07.25 в 10:14
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21