Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Емил Дечев: Първо ВСС трябва да научи какви са сигналите срещу Гешев, след това обществото

Възможно е процедурата за предсрочно отстраняване на главния прокурор да бъде стартирана и при следващия състав на ВСС

Емил Дечев
Снимка: Борислава Борисова

Решението на Конституционния съд отваря възможността да започне отново процедурата, която стартира бившият служебен министър на правосъдието и настоящ конституционен съдия проф. Янаки Стоилов. Най-вероятно Върховният административен съд ще даде указания на Висшия съдебен съвет да започне отново процедурата по искането за отстраняване на главния прокурор, направено по време на мандата на Стоилов. Това обясни в интервю за БНР новият заместник-министър на правосъдието Емил Дечев.

„Когато неговото предложение за предсрочно освобождаване на главния прокурор не беше разгледано по същество от сегашния Висш съдебен съвет, той обжалва това решение на ВСС пред ВАС, беше образувано административно дело. Но по повод на това, че в същия момент беше образувано и дело в КС за тълкуване именно на тази разпоредба – дали той има компетентност да стартира такава процедура или не, делото в административния съд беше спряно. Сега то трябва да се възобнови.“

Така процедурите може да станат две, защото правосъдният министър Надежда Йорданова потвърди готовността си да поиска от ВСС отстраняването на Иван Гешев от поста му. Емил Дечев заяви, че се проучват и анализират и нови сигнали, извън онези, с които миналата година бе отправено предложението за предсрочното прекратяване на мандата на главния прокурор.

Ще бъде проява на лош вкус, ако първо кажем на журналистите или цялото общество какви сигнали има при нас и едва след това ги внесем официално във ВСС“, коментира Дечев в предаването „Преди всички“. По думите му, редно е първо ВСС да научи това.

Емил Дечев прогнозира, че времевият хоризонт е „може би около месец“.

„Част от сигналите, поне това, което се твърди от хората, подали сигналите, предполага насочване и към прокуратурата. Но пак подчертавам – това са твърдения на самите податели. Дали тези твърдения са достоверни, това трябва да се провери“, уточни заместник-правосъдният министър.

Откога процедура, уредена в закон, се нарича политическа вендета? Това е много странно мислене“, заяви Емил Дечев по повод квалификации от страна на прокуратурата на действия на министерствата на правосъдието и на вътрешните работи. Според него „това е опит за прикриване зад политическа фразеология на хора, които заемат постове, които не са политически“.

Очаквам най-после да има произнасяне по същество на ВСС дали наистина има основания за предсрочно прекратяване на мандата или не. Очаквам обаче и отново да няма произнасяне по същество, а мнозинството в Съвета да приеме, че има друго основание, поради което искането не следва да се разглежда по същество като процесуално недопустимо. Очаквам всичко.“

Възможно е тази процедура да бъде стартирана и при следващия състав на ВСС, допусна Дечев. Според него съдиите, прокурорите и следователите, които ще избират новите членове на ВСС, трябва да задават на кандидатите и въпроса дали биха гласували за предсрочното прекратяване на мандата на главния прокурор.

Много бих искал новият състав на ВСС да не се избира по старите правила и да не се структурира по сегашния начин като съотношение на съставните му части. Дали обаче това ще се промени, за съжаление, зависи от парламента, който не знам дали подготвя такива промени – за начина на избор на членовете на ВСС и за промяна в съотношението между различните представители в Съвета, излъчени от различните власти. Не знам дали на парламента ще му стигне времето да направи тези промени, преди да бъде избран новият състав на ВСС“, допълни Емил Дечев.

„Премиерът е имал изказвания, в които е посочвал своите съмнения за определени хора, но в никакъв случай не е казвал, че някой трябва да бъде непременно осъден или че е несъмнено виновен за определено престъпление“, каза още Емил Дечев.

Емил Дечев е досегашен наказателен съдия в СГС.

В много европейски държави е практика съдиите да работят известно време в министерството на правосъдието. Идеята е, напускайки класическата си съдийска работа, те да дават експертно мнение и да работят по различни проекти, свързани със съдебната система, поясни той.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕК предупреди България да транспонира коректно закона за борба с расизма и ксенофобията

Комисията изпрати писмо с официално предупреждение до България и още две страни членки да транспонират коректно закона на ЕС за борба с расизма и ксенофобията. Според Комисията законите в България, Естония и Ирландия не квалифицират или поне не го правят правилно, расистката и ксенофобска мотивация като утежняващ фактор за всички криминални..

публикувано на 03.10.24 в 14:31

Венелин Петков: Прозрачността на собствеността е избавление за родните медии

Телевизиите продължават да бъдат основен източник на информация у нас, въпреки че прогресивно намалява. Другото е сайтове, сайтове, а хората не правят разлика между това кой е публикувал информацията и къде я е прочел . Това коментира в интервю пред БНР Венелин Петков, бивш директор на новините на bTV. Според него положението на родната..

публикувано на 03.10.24 в 14:28

Васил Тренев, "Софийска вода": Цената от 3,52 лева е три пъти под социалната поносимост

Основната цел е стабилното поддържане на ВиК мрежата и доставката на висококачествена вода до крайните клиенти . Тези причини посочи пред БНР изпълнителният директор на "Софийска вода" Васил Тренев за покачването на цената на водата в столицата. "Увеличението от 20% на цената на водата за тази година е свързано с нивото на общата натрупана..

публикувано на 03.10.24 в 13:58

ЕК дава Унгария на съд заради закона за националния суверенитет

Европейската комисия дава Унгария на Съда на Европейския съюз заради приетия закон за защита на националния суверенитет. Комисията смята, че този закон е нарушение на европейското право. С него се създава Служба за защита на суверенитета, чиято задача е да разследва специфични дейности, за които се твърди, че се извършват в интерес на друга държава..

публикувано на 03.10.24 в 13:56

Подменят уличното осветление в 6 севлиевски села

Започна подмяна на уличното осветление в шест села в община Севлиево. Проектът се финансира чрез Националния план за възстановяване и устойчивост, като безвъзмездната помощ е 100%. Нови, енергоефективни осветителните тела ще заменят старото улично осветление в селата Кормянско, Сенник, Ряховците, Шумата, Богатово и Добромирка...

публикувано на 03.10.24 в 13:55

Спецакция срещу купуването на гласове и битовата престъпност в Бяла Слатина

В Бяла Слатина се провежда специализирана полицейска операция срещу купуването на гласове и битовата престъпност.  Акцията започна от ромския квартал "Латинка" в града, който отдавна се свързва с изборна търговия.  Задържан е 20-годишен младеж за разпространение и употреба на наркотици.  По време на акцията от прозореца на..

публикувано на 03.10.24 в 13:51

Над 20 души са задържани при операциите на МВР срещу търговията с гласове

Над 20 са задържаните в цялата страна при операции на МВР срещу купуването на гласове. Това съобщават от вътрешното ведомство.  68-годишна жена от Стрелча е арестувана за търговия с гласове В хода на операцията в Пазарджик и Панагюрище е извършено претърсване на къща в Стрелча, обитавана от 68-годишна жена. Разследването е започнало..

публикувано на 03.10.24 в 13:49