Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Атанас Русев: По-изгодно е да закрием схемата за т. нар. златни паспорти

Снимка: БГНЕС

Темата за златните паспорти има външнополитически и вътрешнополитически аспект. Тя стана особено остра на европейско ниво още през 2020 г., а ние попадаме в много тежка от репутационна гледна точка група страни, която е под засилен натиск от Европейската комисия да премахне възможността за този тип издаване на документи за гражданство. Това посочи пред БНР Атанас Русев директор на програма „Сигурност“ в Центъра за изследване на демокрацията.

„Като особено големи критики имаше  по отношение на т. нар. златни паспорти. В ЕС ние стоим в една малко очернена група заедно с Малта и Кипър, които имаха големи проблеми и в момента срещу тях тече и наказателна процедура заради прилагането на тези схеми за златни паспорти. Това, заради което ни се размина, е по-скоро мащабът. България последно има около 116 издадени такива паспорта. Един Кипър е издал близо 6 800 такива паспорта. Мащабите са несравними. Подобно е положението и в Малта.“

Атанас Русев   Снимка: ЦИД

Според Русев „в нашия случай има съзнателно преувеличаване на случаите“.

Няма как изведнъж всичките 116 изведнъж да се окажат корумпирани бизнесмени и хора с престъпно минало. Вероятно някаква част от тези хора имат проблем, но не мисля, че можем да говорим за мащабите на Малта и на Кипър.“

Направените оценки показват, че този тип схеми за придобиване на гражданство или постоянно пребиваване силно повишава риска от пране на пари, укриване на данъци, корупция, изтъкна Русев.

„Просто защото привлича специфичен профил от хора.“

За нас като страна по-изгодно е да закрием този тип схема, може да остане другата – за т.нар. златни визи, смята Атанас Русев.

„Със сигурност има нужда да се направи оценка на тази мярка като цяло – дали работи или не работи. Според мен лично тя не работи, специално за златните паспорти. Стотина паспорта за толкова време, говорим в най-оптимистичния случай за тези 9 години да са влезли 90 милиона евроинвестиции, ако смятаме по максималния праг, който се изисква. Като дори не е сигурно, че те са останали.“

Мнението в детайли чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51