Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протестиращи от Козар Белене затвориха републикански път

| обновено на 09.02.22 в 14:57
4
Снимка: Латинка Светозарова

Жители на Козар Белене затвориха от 10:00 до 12:00 ч. републиканския път от селото до общинския център град Левски в област Плевен, който е в крайно лошо състояние и е предпоставка за пътно-транспортни произшествия.

Недоволството е от лошото състояние на отсечката, която не е ремонтирана от 1972 г.

5 800 метра е дължината на пътя, който ежедневно преминават стотици на път за работа от село Козар Белене до Левски други градове.

"Всеки ден ми се оплакват, поне по един човек. Пътят е в ужасно състояние, пукат гуми. Писал съм писма до областен управител, до кмета на Общината, до АПИ, до Министерство на транспорта, до къде ли не. До Областно пътно управление - не едно писмо. Не мога да ги прочета колко са, много писма са. Писахме и на президента, подписки правихме, обаче никакво решение. Никакво подобрение на пътя. Постоянно ми отговарят, че няма средства, "ще го изкърпим на пролет", догодина, "ще видим да отделим средства". Хората недоволстват и искат да направим протест", каза кметът на Козар Белене Илия Ванков.

"Пътят е в окаяно състояние. Оплакват ни се, плащаме винетки, нямаме пътища. Да, ще затворим пътя за два часа, пътят между Козар Белене и Левски", допълни кметът.

Над 780 са жителите в селото, има много млади хора. По-голяма част от днес бяха по средата на пътя, затвориха го с голяма машина за движението в продължение на два часа. Протестиращите носеха българското знаме и коментираха:

"Тук съм на протест, защото шосето е като черен път. Винетки плащаме, деца се возят, всичко се троши и се чупи".

"Когато има мъгла - да не ви говоря"

"За 21 век за мен това е недопустимо, просто е пълно с дупки".

На място дойдоха кметът на община Левски Любка Александрова и областният управител Иван Янчев.

"Разговарял съм лично с инж. Денчев, Областно пътно управление и ме увери, че ще направи всичко възможно, да бъде включен в плана за рехабилитация на участъка", каза Иван Янчев.

Проблемни са и надлеза в общинския град над ж.п. линията и моста над р. Осъм, край с. Трънчовица, тези обекти са представени от кмета Любка Александрова на среща с областния управител Иван Янчев при посещението му в община Левски.

Той е посетил и община Пордим, кметът Детелин Василев е поискал помощ за инфраструктурни проекти: рехабилитацията на пътя Пордим - Одърне - Каменец, както и на пътя Пордим – Вълчитрън.

Друг проблем, за който се търси съдействието на областната администрация, е подобряването на състоянието на двата музея на територията на Пордим: Къща музей „Великий княз Николай Николаевич“ и къща музей “Негово Кралско Величество Карол I”, които са паметници на културата с национално значение.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Милена Стоянова, "Техем": Всеки трябва да заплати това, което е ползвал

Министерството на енергетика изключително отговорно работи по темата за изчисление на сградната инсталация след решението на ВАС.  Това каза за БНР изпълнителният директор на топлинния счетоводител “Техем” Милена Стоянова. По мнението на всички експерти подходът, по който се изчисляват сметките за парно в София е най-справедливият...

публикувано на 06.11.25 в 10:30

Борисов няма да допусне бюджетът да бъде поставен под риск

Няма да допусна бюджетът да бъде поставен под риск. Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов по повод вчерашния провал на заседанието на Тристранния съвет. Той отново увери, че не е готов на отстъпки: "Тази година този бюджет е коалиционен и аз няма да поставя под риск, всеки ден го обяснявам, поскъпването или намаляването на доходите на..

публикувано на 06.11.25 в 10:29

"Политико": ЕС затяга още издаването на визи за руснаци

ЕС се готви да спре издаването на многократни шенгенски визи за граждани на Русия,  като в повечето случаи ще им се издават само еднократни, съобщиха пред "Политико" трима европейски официални представители. Новата политика, която се очаква да бъде одобрена още тази седмица, е пореден елемент от санкционния натиск срещу Москва заради войната..

публикувано на 06.11.25 в 10:16

И КТ "Подкрепа" не подкрепя проекта за държавен бюджет за 2026 г.

И от Конфедерация на труда "Подкрепа" обявиха, че не подкрепят проекта на държавен бюджет за 2026 година. В специално становище синдикатът посочва, че не дава одобрението си и за проектобюджетите на Здравната каса и на Държавното обществено осигуряване. Документът беше изготвен от експертите на Подкрепа за заседанието на Националния..

публикувано на 06.11.25 в 10:04
Сградата на Българската телеграфна агенция.

Парламентът одобри правилата за избор на генерален директор на БТА

Парламентът одобри правилата, по които ще се избира генерален директор на Българската телеграфна агенция. Мандатът на досегашния ѝ ръководител Кирил Вълчев изтича на 27 януари догодина, а според закона за БТА директорът и се избира два месеца преди края на мандата на настоящия.  До 27 ноември НС трябва да избере генерален директор на БТА..

публикувано на 06.11.25 в 10:00
Народни представители от „Да, България” дават изявление пред медиите в сградата на Народното събрание.

Мартин Димитров: Бюджетът да бъде пренаписан, вървим към гръцки сценарий

От "Демократична България" отново настояха бюджетът да бъде оттеглен и пренаписан. Мартин Димитров представи исканията, които по думите му целят предотвратяване на румънски или гръцки сценарий у нас: "Това е критично важно да се направи, защото иначе вървим към катастрофа през следващите години. Какво искаме? Първо, тези 5 млрд. лева..

публикувано на 06.11.25 в 09:57
Веселин Кръстев

Веселин Кръстев: Всеки Божи ден губим деца. Отговорността е на всички!

Дискусия "Предизвикателствата пред детското и младежкото развитие, агресия, насилие, възможни решения в България" ще се проведе в "Топлоцентрала" в София.  Довечера ще бъде срещата със специалисти, а тепърва ще има и големи обществени дискусии. Един от организаторите - Веселин Кръстев коментира пред БНР: "За мен е важно да има широка..

публикувано на 06.11.25 в 09:49