Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Василев за бюджета: Цели да направи България богата държава, Ананиев: Социален експеримент

| обновено на 10.02.22 в 15:17
Асен Василев
Снимка: БГНЕС

Над 6 часа депутатите обсъждаха параметрите на Бюджет 2022-ра преди да го приемат на първо четене.

В предложената финансова рамка се залага дефицит от 5,9 милиарда лева или 4,1% от БВП. Очаква се поемане на нов дълг от 7,3 млрд. лева, с голяма част от които ще се покрият стари задължения на страната ни.

До любопитен момент в пленарното заседание се стигна при острата размяна на реплики между вицепремиера и финансов министър Асен Василев и бившия финансов министър Кирил Ананиев, който сега е депутат от ГЕРБ.

По време на дуплика на Ананиев, Василев отиде до него на трибуната и го помоли да представи възможностите за намаляване на разходите, след като депутатът от ГЕРБ определи проектобюджета като "социален експеримент":

"През годините Валутният борд наложи като ценност консервативната фискална политика и ниски нива на държавния дълг. Очевидно за Вас тези достижения нямат никаква стойност. Господин Василев, наистина целта определя средствата, ама ако ги имаш", заяви Ананиев, според когото страната ни все повече се отдалечава от влизането в Еврозоната с индикативна дата януари 2024 година заради новия стил на финансово-икономическа политика.

Асен Василев отговори, че именно този нов стил цели да направи България "богата държава":

"Тази икономическа политика на неинвестиране, освен това, което идва от Европа, води до това, че половин милион българи напускат страната и отиват да работят в чужбина, а не тук. Този бюджет иска да направи в България инвестиционната среда и публичната среда поне толкова добра, колкото е в Европа".

По-рано от парламентарната трибуна Василев съобщи, че правителството се е допитало до Брюксел дали може да спре износа на ток заради високата цена, но отговорът е бил отрицателен.

Инфлацията ще бъде по-висока през първата половина на годината, прогнозира финансовият министър Асен Василев при представянето на проектобюджета. Средносрочната инфлация тази година се очаква да бъде 5,6 на сто, а икономическият растеж – 4,8%, според предложената от кабинета финансова рамка. 

Според Василев инфлацията е основно привнесена. В проектобюджета се залагат повече инвестиции спрямо миналата година, допълни вицепремиерът, според когото няма основания да се опасяваме от дългова спирала:

„Дългът, който е предвиден тази година като процент от БВП, е по-малък от дълга, който е бил предвиден миналата година в последния редовен приет бюджет и то по-малък значително“. 

За сериозна тенденция към покачване на държавния дълг предупреди депутатът от ДПС Йордан Цонев. Той цитира данни, според които само за времето от 2020 до 2024 година дългът ще нарасне с 20 милиарда лева.

Цонев изказа и притеснение, че с част от мерките за подпомагане всъщност се подкрепя инфлацията и определи бюджета като "популистки".

"И ако трябва да перифразираме онази прекрасна крилата фраза от втората кампания на Бил Клинтън, която той, за да помни акцента, си беше написал на таблото: "Икономиката, глупако!", аз бих ви посъветвал да напишете това с една добавка: "Икономиката, глупако, а не репресиите!".

България е сред страните с най-ниски нива на дълг и дефицит в Европейския съюз, заяви депутатът от БСП Румен Гечев. По думите му "няма идеален бюджет", но в настоящия проектозакон се залага на повече инвестиции.

Според Гечев те дори могат да бъдат повече, като цитира редица други държави, в които се очаква много по-голям дефицит от 4,1 на сто, колкото е заложен в разглеждания проект:

"Много е скрънзав нашият министър на финансите, тъй като България е в страните четири-пет от Европейския съюз, която има най-свити бюджетни разходи спрямо брутния вътрешен продукт и един от най-ниските бюджетни дефицити, като изключите Люксембург и Холандия, които са особени страни и които перат "без накисване", така да се каже, някои неща, и те няма нужда да си увеличават дефицита".

В проектобюджета е заложен е дефицит от 5.9 милиарда лева.

4,1 на сто с Covid мерките и 2,5% от брутния вътрешен продукт без тях – това е процентното отношение на заложения дефицит в бюджета за настоящата година.

Отделянето на Covid мерките в отделно перо е заради решение на Брюксел, че тази година може да се надхвърли "таванът" на дефицита от 3 на сто, както е според критериите от Маастрихт, ако парите са насочени към справяне с икономическия и здравния ефект от Covid пандемията.

Вчера в пленарната зала депутатите обсъдиха и приеха на първо четене финансовите рамки на Здравната каса и Държавното обществено осигуряване.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седмица на празнични прояви в Кипър

В Кипър цялата седмица между Коледа и Нова година преминава в празничен ритъм. Никозия и другите големи градове обявиха богата програма с много музика, танци, театрални спектакли от днес до края на годината.   Коледна детска фабрика започва работа на централния площад в Никозия от днес. За малките посетители са отворени работилнички по традиционни..

публикувано на 26.12.24 в 02:45

Мексико съобщи за унищожаване на голямо количество дрога

Мексиканските власти съобщиха, че са унищожили нови 400 000 хапчета, съдържащи опасния наркотик фентанил. Подобни акции зачестиха, откакто избраният за американски президент Доналд Тръмп заплаши, че ще наложи 25 процента мито върху мексикански стоки, ако властите там не овладеят трафика на дрога и притока на нелегални мигранти. Унищожените наркотици са..

публикувано на 26.12.24 в 02:39

Продължават протестите срещу управляващите в Грузия

За 28-а поредна вечер демонстранти излязоха по улиците на Тбилиси, за да изразят недоволството си от политиката  на властите срещу европейската перспектива на страната. Протестите в Грузия бяха предизвикани от решението на кабинета  на Иракли Кобахидзе миналия месец да бъдат замразени за четири години преговорите по кандидатурата на страната за..

публикувано на 26.12.24 в 02:31

Кипърски университет приет в престижно европейско обединение

Кипърски университет вече е пълноправен член на мрежата на Колежа по сигурност и отбрана на Европейския съюз. Това се приема като ново международно признание за висшето образование в Кипър. Решението за включването на частния университет Неаполис в град Пафос в европейската образователна институция е взето след представяне и анализ на учебните програми..

публикувано на 26.12.24 в 02:26

Благотворителен спектакъл "Българската Коледа" под патронажа на президента и неговата съпруга

Тази вечер е традиционният благотворителен спектакъл "Българската Коледа" под патронажа на президента и неговата съпруга. Благотворителната инициатива се провежда за 22-ра поредна година. Концертът започва в 20.00 часа в Народния театър "Иван Вазов" и ще бъде излъчен пряко в ефира на Българското национално радио, bTV и bTV радио...

обновено на 25.12.24 в 19:52

Румъния закрива над 30 гранични пунктове от 1 януари след пълното присъединяване към Шенген

Румъния ще закрие над 30 сухопътни гранични пунктове от 1 януари след пълното си присъединяване към Шенгенското пространство, съобщава телевизия Диджи 24, като се позовава на румънското Министерство на вътрешните работи, предаде БТА. Граничните полицаи ще могат да правят случайни проверки в досегашната зона на митницата и в зелената зона -..

публикувано на 25.12.24 в 18:58

В пет общини в Ловешко продължава да има редица населени места без ток

В пет общини от Ловешка област все още има много населени места без ток заради аварии, предизвикани от обилния снеговалеж през последното денонощие. Има и затворени пътища. Заради авари в електропреносната мрежа без ток останаха населени места в общините Ловеч, Троян, Априлци, Тетевен и Угърчин. Най-тежко е положението в Троянско, където..

публикувано на 25.12.24 в 18:55