Прокуратурата проверява висши ръководители в Главната дирекция „Национална полиция“ за престъпление по служба.
От държавното обвинение разпространиха две докладни записки с писмени указания, които те са давали на разследващите полицаи по делото "Булгаргаз".
От един от документите става ясно, че се е планирало задържането за 24 часа на лице с фамилия, съвпадаща с тази на уволнения шеф на „Булгаргаз“ Николай Павлов.
Двете докладни са изпратени до медиите с разрешението на наблюдаващ прокурор, уточняват от държавното обвинение. Името му не е посочено, но във вторник разяснение по случая даде Мариян Александров от Софийската градска прокуратура, за да се оплаче от качеството на предоставените от МВР доказателства.
От думите му стана ясно, че досъдебното производство е образувано на 28 януари и се работи по две линии - срещу длъжностни лица от КЕВР за ценообразуването и срещу длъжностни лица от „Булгаргаз“ - за продажбата на остатъчен газ на двете лицензирани борси:
"Те са образували досъдебно на базата на разпит на свидетел и нас са ни уведомили по факса. С разпита на един и същи свидетел са започнали едно досъдебно производство за две престъпления", каза във вторник наблюдаващият прокурор Александров.
Именно от 28 януари е едната докладна записка, на която на ръка е написано: „Да се започне досъдебно производство".
Втората е от 27 януари и на нея пише: „Да се обезпечи Павлов със заповед за задържане до 24 часа“, както и че тя "е съгласувана със зам.-директор на Националната полиция".
По това време уволненият шеф на „Булгаргаз“ Николай Павлов беше с Covid-19. Разпитът му в прокуратурата се проведе на 7 февруари и продължи пет часа.
От прокуратурата цитират текст от Закона за МВР, който забранява на горестоящите ръководители на разследващите органи да им дават указания и по какъвто и да е друг начин да се намесват в разследването. Двете докладни с указания са именно основанието за започналата проверка.
Тя е втората срещу представители на МВР след проверката срещу директора на ГДБОП Калин Стоянов за натиск над прокурори по делото "Хемус". Стоянов е вече обвиняем за престъпление срещу правосъдието.
Опитът на прокуратурата да постави под съмнение законните действия на МВР и да измести фокуса от разкриване на конкретно престъпление има за цел сплашване на органите на реда, с което няма да постигне успех. Това заявяват от МВР във връзка с проверката, започната от прокуратурата.
От МВР уточняват, че проверката, по която Главна дирекция "Национална полиция" е работила по случая "Булгаргаз", е извършена по реда на закона за МВР, а не по НПК.
От вътрешното министерство посочват още, че при полицейска проверка МВР няма задължение да докладва незабавно на прокуратурата.
При докладна записка от оперативен работник и наличие на предположение за извършено престъпление, органите на МВР имат право да извършат задържане до 24 часа.
От ведомството допълват още в позицията си, че поредицата образувани проверки и досъдебни производства срещу служители на МВР при спорни основания оставят усещане за саботиране на важни за страната разследвания с цел да се обезличи работата на служителите на МВР и резултатите от тях.
Такова поведение, според позицията на вътрешното министерство, осигурява недосегаемост на престъпния контингент и е опасно за сигурността на страната.
На фона на поредното изостряне на отношенията между МВР и прокуратурата по повод неутрализирането на две престъпни групи за разпространение на наркотици, ръководителят на Специализираната прокуратура Валентина Маджарова изненадващо похвали работещите по случаите полицаи:
"Работиха изключително интензивно, изключително конфиденциално и най-вече изключително професионално в рамките на шест месеца и техният труд вече е налице", посочи ръководителят на Спецпрокуратурата.
Служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков, популярни актьори и изпълнители дадоха символичен старт на кампания "Просто кажи "Не". Инициативата е на просветното ведомство и е срещу употребата на наркотици в училищата. В рамките на кампанията са изработени три филма по разкази на единайсетокласници, пресъздадени от българските..
Оттеглянето на големи инвеститори от България не се отразява на заетостта у нас. Според експерти безработицата е под 4% и остава под средните нива за Европейския съюз. В същото време, кризата с недостига на работна сила се задълбочава. Най-търсени са работниците в строителството, туризма и информационните технологии. Една трета от..
Определени производства се ориентират към по-евтини дестинации заради новите нива на заплащане у нас - вече не сме заден двор на Европа с ниски заплати . Това каза пред БНР Георги Първанов, член на УС на Българската конфедерация по заетостта. " Има сериозно затваряне на няколко производства - във Враца, в Плевен. Общо над 5000 работни места..
Оказва се, че доста драстично се разминават оценките на Брюксел и на българските власти. Това каза пред БНР Атанас Кирчев, председател на УС на Асоциацията "Европейски и национални програми за развитие", относно Плана за възстановяване и устойчивост. Той напомни, че до момента по ПВУ сме получили единствено авансово плащане в края на 2022 г. в..
Министърът на външните работи Иван Кондов започна днес участието си в официалната среща на министрите на външните работи на съюзниците от НАТО със своя двустранна среща с генералния секретар на Алианса Марк Рюте, съобщиха от пресцентъра на МВнР. Двамата обсъдиха редица въпроси, свързани с актуалния дневен ред на НАТО, приоритетите в..
Румъния е все по-близо до формиране на 4-партийна проевропейска широка коалиция. От Национал-либералната партия обявиха, че ще подкрепят Елена Ласкони от “Съюз за спасение на Румъния” на втория тур на президентските избори тази неделя. Това направиха вече от Демократичния съюз на унгарците. Идеята за широка коалиция лансира още снощи самата..
Важните играчи, които се очертаха в сирийския конфликт, са Турция, Русия и Иран. Това каза пред БНР журналистът и международен анализатор Мехмед Юмер, като обясни, че тези три държави са лидирали процеса в Астана и споразумението от Сочи, "които излъчиха основните точки, по които трябва да се работи за стабилизирането на Сирия". АФП: Кои..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..
Не може да имаме никакви съмнения в лабораторията, в която са отнесени пробите на стадата от Велинград. Това заяви пред БНР п роф. Христо Даскалов,..