Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 11 февруари се навършват 75 години от рождението на Миряна Башева

Снимка: личен архив

На широката публика тя беше известна като „Поетесата на космическата нежност“ - Миряна Башева. На 11 февруари се навършват 75 години от рождението й. За първи път печата стихове през 1972 г. във в. "Литературен фронт". Сътрудничи със стихотворения и публицистика на списанията "Пламък", "Септември", "Отечество", на вестниците "Студентска трибуна", "Народна култура", "Народна младеж". Издава сборниците "Сто години суета", "Тежък характер", "Малка зимна музика", "Нека да е лято". По нейни текстове са създадени едни от най-популярните музикални шлагери у нас. Творбите ѝ са преведени на основните европейски езици. За поезията и музиката и нещата, които вдъхновяват в спомен за „Булеварда с лиричния ритъм“ - Михаил Белчев в интервю на Иво Тодоров:

"Там са първите срещи, първите раздели, все хубави и лоши неща. Там с Миряна Башева написахме песента "Булеварда", която вече над 35 години е шлагер и е негласният химн на София".

Безспорно Миряна Башева е сред най-добрите съвременни български поети, а и това, което е създал Петър Чернев чрез музиката и изпълнението на стихотворението „Заклинание“, не може да остави никого безразличен. Песента печели трета награда на фестивала „Златния Орфей“ - 1975-та и до днес продължава да вълнува със затрогващото си изпълнение.

През 1979 г. Миряна Башева пише стиховете към филма "Войната на таралежите" на Иванка Гръбчева. По покана на Рангел Вълчанов Башева пише сценария на игралния филм "Последни желания" (1983 г.) и на няколко документални филма на същия режисьор. „Къде ми са детските книжки, кажи ми мой прашен сандък?“ - познат рефрен от „Войната на таралежите“.

Една от любимите детски песни е „Къде остана детството“, безспорен хит от 80-те години на миналия век, в документален запис от филма „Войната на таралежите“ в изпълнение на актьора Асен Кисимов по текст на Миряна Башева. Наричаха я хулиганката на българската поезия, с един особен отсечен ритъм, който можеше да си го позволи, заради таланта, който не познаваше граници. Миряна Башева определя стихотворението си като самосатирично:

Миряна Башева е дъщеря на Иван Башев, външен министър на България в правителствата на Тодор Живков и Станко Тодоров (1962-1971). Учи в английска гимназия, след което следва английска филология в СУ "Св. Климент Охридски", но не се дипломира. Работи като литературен сътрудник в БНТ, като редактор в списание "Отечество", в Студията за игрални филми "Бояна", в списание и издателство "Факел". От 1997 г. е във вестник "Сега". Има включени стихове в антология с българска поезия, излязла в САЩ - антологията "Глина и звезда - съвременни български поети" (1992), подготвена за печат от българския поет и преводач Георги Белев. В интервю на Мария Горненска от преди 20 години Миряна Башева говори за „сивия поток“ в литературата и медийното пространство. Изразява безпокойството си от задълбочаващата се криза в психиката на хората. Говори също за промяната в общуването между хората с появата на Интернет и необходимостта от повдигане на самочувствието на българина. Според Миряна Башева поезията в класическия си вид отдавна не е на мода и масовата култура ще бъде културата на новия век.
Репортажът подготви Станислава Пирчева за предаването "Нощен хоризонт".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24
Ace Bullet

Музика на Лейди Гага в дебют на Ace Bullet

Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..

публикувано на 22.11.24 в 09:51

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48

Романтични съкровища за клавирно трио - в Бургас, Варна и Букурещ

Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..

публикувано на 20.11.24 в 16:17