Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протестиращи в Канада отказаха да напуснат моста „Амбасадор“

Демонстранти блокират достъпа до моста "Амбасадор".
Снимка: Ройтерс

Канадски съд нареди на протестиращите, които блокират моста „Амбасадор“ – ключов търговски коридор между Канада и САЩ, да го напуснат в петък вечерта. Демонстрантите обаче пренебрегнаха това искане, предаде АФП.

„Издадена е съдебна заповед. Съдията постанови, че протестиращите трябва да напуснат до 19 ч. местно време“, написа в Туитър кметът на Уиндзър, Онтарио.

От дни канадци, които се противопоставят на изискванията за ваксиниране срещу Covid-19, се събраха на протест с камиони на моста „Амбасадор“ - най-натоварения граничен пункт между двете страни, който свързва Детройт с Уиндзър.

В рамките на няколко дни демонстрацията сериозно наруши работата на автомобилната индустрия, като накара компании като Ford и General Motors да прекратят работата в техни заводи и да намалят производството.

Междувременно канадският премиер Джъстин Трюдо каза, че всички варианти за прекратяването на протестите на шофьорите, блокирали столицата Отава и ключови гранични пунктове със Съединените щати са на масата. Според Трюдо обаче включването на армията е последната възможност.

В телефонен разговор с канадския премиер, американският президент Джо Байдън изказа притесненията си от блокадата на граничните пунктове със САЩ. Байдън подчерта, че парализирането на ключови северноамерикански търговски пътища има сериозни последици за американски фирми.

Стотици протестиращи от т.нар. Конвой на свободата остават в центъра на столицата Отава.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Парламентарни избори се провеждат в Австралия и Сингапур

В Австралия и Сингапур днес се провеждат парламентарни избори. В Сингапур избирателните секции ще затворят в 15 часа българско време, като според Ройтерс е сигурна победата на Партията за народно действие, която управлява града-държава от придобиването му на независимост от Великобритания преди 60 години.  Интересно е дали опозиционната..

публикувано на 03.05.25 в 12:06
Владимир Шопов

Владимир Шопов: Споразумението със САЩ е първото от параметрите, които укрепват позициите на Украйна във войната в Русия

Споразумението на САЩ и Украйна възобнови възможността за закупуване на американско оръжие.  Това споразумение е първото от параметрите, които укрепват позициите на Украйна във войната в Русия, каза анализаторът Владимир Шопов в интервю пред БНР. Тръмп върна американските визи за румънски граждани Шашанк Джоши: Откъсване на САЩ от..

публикувано на 03.05.25 в 11:52
Германският министър на отбраната Борис Писториус присъства на последно седмично заседание на кабинета на правителството на германския канцлер Шолц.

Оставането на Писториус в кабинета е знак, че Киев ще разчита на силна подкрепа от Берлин

Тази седмица падна последната пречка пред съставянето на новото правителство на Германия. Очаквано, членската маса на Социалдемократическата партия подкрепи влизането в коалиция с победилия на изборите консервативен блок ХДС/ХСС. Идния вторник се очаква новият канцлер да бъде официално избран от Бундестага. Но още преди да смени Олаф..

публикувано на 03.05.25 в 11:40

Напрежение на протеста заради смъртта на 6-годишния Ангел в Пловдив

Близки, приятели, роднини и много пловдивчани се събраха пред частната клиника,  където през април след стоматологична манипулация почина 6-годишния Ангел. Протестиращите настояха да влязат в клиниката, но полицейски кордон ги спря. Със скандирания "Убийци" и "Искаме съд" разгневените хора започнаха да хвърлят бутилки с вода и счупиха едно от..

публикувано на 03.05.25 в 11:36
Марк Карни след победата на либералната партия на изборите в Канада

Проф.Емил Григоров: Поуките от изборите в Канада ще са различни за САЩ и Европа

"На тези избори се случи нещо, което изглеждаше невероятно в края на миналата година - либералната партия на Канада получи нов мандат за управление на страната, при това още по-силен от предишния ." Тази оценка направи в интервю за БНР проф. Емил Григоров, преподавател по политическа етика и философия в университета "Лавал" в  Квебек...

публикувано на 03.05.25 в 11:35

22-ма са вандалствали върху сградата на полицията в Хасково

В Хасково са били установени 22-ма младежи, повечето от които непълнолетни, като съпричастни за вандализма, извършен върху сградата на Районното управление в града  по време на протеста на 1 май, съобщават от bTV, позовавайки се на полицията. 17 от тях са на възраст от 12 до 17 години. Шест от тях са момичета. Директорът на хасковската..

публикувано на 03.05.25 в 11:01

На "Лесово": Задържаха близо 120 000 лв. недекларирана валута в легло на шофьор на камион

Недекларирана валута за близо 120 000 лева откриха митническите служители на Митнически пункт "Лесово" под матрака на легло в шофьорската кабина на товарен автомобил. Товарната композиция с чужда регистрация пристига на пункт "Лесово" на 30 април на изходящо трасе към Турция. В зоната за митнически контрол водачът, турски гражданин, е представил..

публикувано на 03.05.25 в 10:49