Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Боян Станиславски: Има смирение в управляващите в Полша, защото ЕС посегна към парите

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Принудени ли са полските управляващи да жертват имиджовата независимост от брюкселската бюрокрация заради икономическите си проблеми?

Миналата седмица полският президент Анджей Дуда предложи закриване на действащата Дисциплинарна комисия към Върховния съд, заради която Полша беше осъдена да плаща на огромни глоби и поради която е застрашено получаването на европейски средства изобщо. Самият Дуда се срещна и с председателят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен, преди да бъде част от лидерски разговори за руско-украинската криза.

На какви отстъпки са готови полските управляващи и пред колко големи проблеми са изправени във вътрешната си политика - това коментира пред БНР политологът Боян Станиславски:

"В известен смисъл има някакво смирение в управляващата коалиция, защото ЕС посегна към парите, което е нещо качествено различно от досегашната политика на размахване на пръст. Убеден съм, че в един момент ще трябва да се оттеглят поне от най-драстичните мерки, въведени досега. Съмнявам се това да е ефект от срещата между Дуда и Фон дер Лайен, защото президентът не е част от изпълнителната власт в Полша. Единственият човек, който реално взема решенията за това какво ще се случи в страната, е Ярослав Качински. Решението дали тази Дисциплинарна камара ще бъде ликвидирана е негово и донякъде на министъра на правосъдието Збигнев Жобро".

По мнение на професора по международно право Лорън Пек предложението на Дуда е "опит да се вземат европейските пари чрез фалшиво ребрандиране, докато се продължава нарушаването на решенията на Европейския съд". От друга страна, може ли този опит да създаде нови търкания между Качински и Жобро, който е лицето на спорните съдебни реформи в Полша?

"Напрежението между двамата са появи, когато ЕС започна да прилага по-строги мерки спрямо антиконституционната акробатика на сегашното полско правителство. Жобров беше по-скоро за някаква открита конфронтация, която после да бъде използвана във вътрешнополитическата игра. Качински е финансов прагматик - има едни пари и трябва да ги вземем. Той е готов да направи поне някои повърхностни движения, които да успокоят ЕК и други европейски институции. Ако това нещо бъде превърнато в правен акт, проектозакон, който бъде вкаран в парламентарната процедура, това ще означава, че срещата с Урсула фон дер Лайен е инициирана от Ярослав Качински и че той е изпратил Анджей Дуда да каже и да направи това, което е направил, и да се върне с нещо, което после да изглежда достоверно пред публиката в Полша".

Има срив на доверието в "Право и справедливост" и като причини се изтъкват както споменатите ценови кризи, така и проваления старт на знаковата данъчна реформа, кръстена "Полски ред" или "Полска сделка" - целта ѝ беше повишаване на пенсиите и други доходи чрез по-високи данъци за най-богатите. Въвеждането ѝ в законодателството обаче доведе до по-ниски заплати на учители и други държавни служители, а Качински поиска някой да поеме отговорност. Така тази седмица беше сменен финансовия министър. Как се стигна до тази ситуация?

"Полският закон за ДДС е над 1700 страници. Пенсионерите продължават да получават една и съща пенсия (а върху пенсиите се плащат данъци). Редица служители и учители получиха заплати по-ниски от предишните им. Ако не желаете да получите по-ниската заплата, можете да се откажете от "Полски ред" и да помолите счетоводителите в институцията, където работите, да ви водят по старата данъчна система. Не съм запознат в историята някъде в Европа да съществуват паралелно две данъчни системи за един и същ тип данъкоплатци. ... За 2021 година полският вътрешен дълг се увеличи със сума, надвишаваща целия дълг за предишните 10 години. Предполагам, че този "Полски ред" беше някакъв опит да се въведе някакъв балансиращ механизъм. Опасявам се, че това повече ще задълбочи проблема, отколкото да го реши в каквато и да е степен".

Интервюто на Константин Мравов с Боян Станиславски в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Макрон призова за увеличаване на бюджета за отбрана

Президентът на Франция Еманюел Макрон призова за увеличаване на бюджета за отбрана на страната с милиарди евро през следващите години. В обръщение към въоръжените сили, в навечерието на националния празник 14 юли, френският президент изтъкна, че свободата в Европа днес е застрашена така, както не е била застрашавана от 1945 година.  "Никога мирът..

публикувано на 13.07.25 в 21:35

България е световен шампион по волейбол за девойки до 19 години

България е новият световен шампион по волейбол за девойки до 19 години, след като на финала на първенството в Осиек (Хърватия) детронира досегашните първенци от САЩ с 3:1 гейма (21:25, 25:16, 25:17, 29:27). Така отборът на България след като спечели Европейската титла в тази възраст, вече е на световния връх при девойките, съобщи БТА. Двата отбора..

публикувано на 13.07.25 в 21:30

Възстановено е движението на влаковете в Кърджалийско

Възстановено е движението на влаковете в района на Кърджали, което по-рано днес бе блокирано заради пожар.  Огънят, избухнал между село Широко поле и местността Момина скала, в близост до релсите, вече е локализиран.  По преценка на пожарникарите, спряната на безопасно разстояние композиция е преминала проблемния участък и е продължила към..

публикувано на 13.07.25 в 21:07
Руският министър на външните работи Сергей Лавров (вляво) и китайският първи дипломат Ван И - снимка от 16 окстомври 2023, Пекин

Външните министри на Китай и Русия са обсъдили украинската криза и отношенията със САЩ

Министрите на външните работи на Китай и Русия са обсъдили отношенията със Съединените щати и "изгледите за уреждане на украинската криза", съобщиха лаконично от руското външно министерство. Сергей Лавров се е срещнал с китайския си колега Ван И в Пекин, където пристигна след 3-дневна визита в Северна Корея. Официално Китай пази..

публикувано на 13.07.25 в 20:53

Сблъсъци между екстремисти и мигранти в Испания, има ранени

Ожесточени сблъсъци между екстремисти и мигранти избухнаха в испанския град Торе Пачеко, област Мурсия. Ранени са петима души, един е арестуван. Безредиците са били организирани от крайнодесни групировки, отправящи расистки лозунги и подбуждащи към „лов“ на чужденци. В 20 часа вечерта множество младежи, облечени в дрехи с крайнодесни символи..

публикувано на 13.07.25 в 20:51

Локализиран е пожарът между белоградчишките села Граничак и Дъбравка

Локализиран е пожарът между белоградчишките села Граничак и Дъбравка, съобщи за Хоризонт кметът на Белоградчик Боян Минков. "Включиха се много доброволци от цялата област и успяхме да локализираме пожара, не да го напълно угасим, но е локализиран и няма пряка опасност за селата Дъбравка и Граничак, но пожарът върви в много тежък район към..

публикувано на 13.07.25 в 20:25
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Макрон поставя нови цели за отбрана

Френският президент Еманюел Макрон ще постави нови цели за отбрана на фона на заплахите от Русия и потенциалното оттегляне на Съединените щати от Европа. Това съобщиха от Елисейския дворец преди насрочената за тази вечер реч на президента пред въоръжените сили, която традиционно държи в навечерието на националния празник на Франция - Деня на..

публикувано на 13.07.25 в 20:03