"Има много реални истории от миналото в тази посока. Но има още нещо, което също ни свързва и това е, че и от двете страни е имало хора, които са искали и са се опитвали да бъдат професионалисти в областта си като журналисти. И това зависи от самите хора, което няма нищо общо с идеологията, това е занаят", посочи още Н.Пр. Кристоф Айххорн. И допълни:
"Ние германците сме преживели две диктатури - "червена" и "кафява". И забелязахме, че ако искаме да бъдем честни към себе си, да осветлим фактите, трябва да говорим за тези неща като общество, това няма да ни направи по-слаби, а по-силни. Абстрактните дискусии - няма полза от тях, нещата трябва се назовават с истинските им имена. Това направи нашето общество по-силно и по-свободно и днес ние сме една свободна, обединена страна в обединена Европа, както и България.
Имаме ли общ опит от работа на радиото в режими на свобода и несвобода? Някога преди 1989 и падането на Берлинската стена съседите са докладвали, тоест донисничели, че в определен апартамент слушат Радио Свободна Европа или BBC World Service.
Неочакван отговор намираме в историята на една сграда строена, специално за радио в Берлин през 1931. Ирина Недева ни среща с Естер Райзе, която ни въвежда в превратностите на времето и режимите на не-свобода и свобода за Радио Берлин.Радиото има огромна роля във всичко това. Когато падна Берлинската стена, десетки граждани отиват в радио - "Риас", американското радио в американската зона на разделения Берлин. Радиото имаше милиони слушатели в бившата ГДР. И тази паметна сутрин в 5 часа десетки трабанти са на паркинга пред медията. Хората искат да разберат подробности от журналистите там - защото това е гласът на свободата", разказа още германският посланик пред БНР.
"RBB Radio Berlin" - радио Берлин до 1952 година е било завладяно от Съветската армия, като е трябвало да предупреждават, че това не е западно-германското радио и хората да не отиват там, да не изпращат писма.
Сигналът на това радио можеше да се чува в цял Берлин и в източен и западен Берлин, но не и на юг. Затова се постави една втора антена, за да се препредава и сигналът в южната част на ГДР. За да се разбере дали и хората на юг чуват радиото, се измисля една викторина за гражданите, в която те трябва да попълнят пощенска картичка, която да се изпрати в радиото.
Това на комунистите и на бившата ДС на ГДР не им харесва. Те се опитват да прихванат тези пощенски картички. И успяват да хванат част от тях. След падането на стената в мазето на Щази са намерени стотици чували с тези картички, а когато ги четете, ви избива студена пот...там са човешки истории", спомня си германският посланик.
Радиото и войната.
Ситуацията в Украйна също беше коментирана от Н.Пр. Кристоф Айххорн:
"Федералният канцлер днес е в Киев, а утре ще бъде на посещение в Москва. Ситуцията в Украйна изключително сериозна.
Външният министър на Германия наскоро посети Москва и там заяви, че в близост до Украйна, без някаква логична причина в момента там се намират над 100 хиляди руски войници с танкове и артилерия. И е трудно това да не бъде възприето като заплаха. Това означава, че в медиите трябва се обърне внимание на три неща основно: солидарност, да бъдем силни във възпирането на заплахата, и диалог, който да доведе до а.
Това важи за всички нас в Европейския съюз, в НАТО, както за Германия, така и за България. Медиите тук играят огромна роля, защото хората не знаят на кои медии да се доверят. Защото съществува едно объркване, което цели да обезвери и дезориентира хората. Затова всички медии трябва да имат възможност да работят свободно", заяви още в "Хоризонт до обед" германският посланик у нас.
"Не зная дали сме на прага на войната, но положението и изключително сериозно", каза още Н.Пр. Кристоф Айххорн пред БНР.
След края на Втората световна война младите търсят тоналност различна от класиката и чистите новини. За разлика от заглущаваните политически програми на световните медии като Радио Свободна Европа, Дойче веле, ББС, Радио Люксембург достига еднакво до Митко от Хасково и Кристоф в Бавария. Преодолява граници и режими. Нещо подобно се случва с пиратските радиа в Северно море.
Чуйте отговора и на този въпрос в последната част от предаването на Ирина Недева и Кристоф Айхорн, посланик на Федерална Република у нас и радиочовек - бивш журналист от германското ARD.
Превод в ефир: Милкана Делер.
Още по темата в звуковия файл.
Европейската комисия, представена от комисарят по правосъдието Майкъл Макграт и върховният представител за външната политика и сигурност Кая Калас, Съветът на Европа, украинският премиер Денис Шмигал, и представители на международна коалиция от държави се разбраха да подкрепят създаването на Специалния трибунал за престъплението агресия срещу..
Мисля, че новият папа няма да е лесен опонент на Тръмп. Това заяви пред БНР Красимир Иванов, продуцент и журналист, след като на втория ден от началото на конклава беше избран нов папа - Робърт Франсис Превост, който прие името Лъв ХIV. Бял дим във Ватикана, избраха нов папа 133-мата кардинали се събират за втори път – конклавът..
Полицията не изключва политически мотив за действията на младия мъж, който заля с червена боя входа на Министерството на културата. Директорът на столичната полиция Любомир Николов уточни, че 29-годишният извършител се е опитал да избяга от патрулите на МВР: "Получихме такъв сигнал. В резултат на бързите действия на служителите от отдел..
Във Велико Търново Румъния и България отбелязват Деня на Европа с двустранен културен маратон. За 18-е години на трансгранично сътрудничество между двете страни в инфраструктура, енергийна ефективност, култура и туристически продукти са инвестирани около 500 милиона евро по програмата "Интеррег". Европейските фондове не са само..
Папа Лъв XIV изнесе своята първа литургия като такъв в Сикстинската капела пред кардиналите, които го избраха вчера за 267-ия папа на Римокатолическата църква. Новоизбраният папа ще отслужи литургия с кардиналите в Сикстинската капела Папа Лъв XIV изнесе литургията "За Църквата и Папата" (Missa Pro Ecclesia a Romano Pontifice) на английски..
Виждаме европейско бъдеще за Украйна! Това каза пред БНР доц. Даниел Бенатов, университетски преподавател в Киев и публицист, като уточни: " Войната показва каква е разликата между Русия и Украйна. Украинците искат да живеят щастливо, да растат децата, да обичат, да отглеждат своите градини и т.н. Девизът на Деня за памет в Украйна е "Никога..
14-годишно момче е с комоцио в болница, след като е било блъснато от кола на булевард в Монтана. Пробите за алкохол и наркотици на водача на автомобила са отрицателни. Пътният инцидент е станал вчера след обяд на булевард "Александър Стамболийски", срещу изхода на бензиностанция. 14-годишно момче от село Стубел тичайки внезапно е пресякло..
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на..
Със затоплянето на времето трябва да прилагаме забравени неща, за които педиатрите не говорят – децата да се закаляват , да свикнат от ранна възраст..
Гост на "Нощен Хоризонт" е Николай Милчев – поет и писател и чест гост на БНР. Той дълги години бе учител по Български език и литература в..