Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиото - моментът, в който ти си прикован към историята и тя не те пуска

Германският посланик у нас Н.Пр. Кристоф Айххорн: Не зная дали сме на прага на война, но положението е изключително сериозно

Единни във възпирането на заплахата към Украйна и да имаме диалог, който да доведе до деескалация, призова дипломатът

| обновено на 14.02.22 в 12:14
Кристоф Айххорн
Снимка: Ани Петрова

"Моята първа любов е семейство ми, а след това идват радиото и дипломатическата дейност. Любовта към радиото - това е онова усещане, което като "микрочип" в мен, се включва при всяка вълнуваща история. Сигурен съм, че Ви е познато това усещане, моментът, в който ти си прикован към радиото и то не те пуска... ", каза пред БНР германският посланик у нас Н.Пр. Кристоф Айххорн. Той е специален гост и водещ на предаването "Хоризонт до обед", издание посветено на радиото, ден след като отбелязахме Световния ден.
Преди да стане дипломат Н.Пр. Кристоф Айххорн е бил радиожурналист, модератор и репортер в радио ARD, а в паметната 1989 година е на дипломатически пост в Москва и събира в едно и като журналист, и като дипломат, политическите дела, които разтърсват и променят света
"Аз съм от Западна Германия, но мисля, че трябва ние  да си говорим като германци и българи за уроците от миналото и да не ги повтаряме", това каза германският посланик на въпрос за доносничеството преди падането на Берлинската стена, преди 1989 година.
Възпоменателна табела, маркираща разделението от Желязната завеса между Изтока и Запада до 1989 г.

"Има много реални истории от миналото в тази посока. Но има още нещо, което също ни свързва и това е, че и от двете страни е имало хора, които са искали и са се опитвали да бъдат професионалисти в областта си като журналисти.  И това зависи от самите хора което няма нищо общо с идеологията, това е занаят", посочи още Н.Пр. Кристоф Айххорн. И допълни:

"Ние германците сме преживели две диктатури - "червена" и "кафява". И забелязахме, че ако искаме да бъдем честни към себе си,  да осветлим фактите,  трябва да говорим за тези неща като общество, това няма да ни направи по-слаби, а по-силни. Абстрактните дискусии - няма полза от тях, нещата трябва се назовават с истинските им имена. Това направи нашето общество по-силно и по-свободно и днес ние сме една свободна, обединена страна в обединена Европа, както и България.

Имаме ли общ опит от работа на радиото в режими на свобода и несвобода? Някога преди 1989 и падането на Берлинската стена съседите са докладвали, тоест донисничели, че в определен апартамент слушат Радио Свободна Европа или BBC World Service. 

Неочакван отговор намираме в историята на една сграда строена, специално за радио в Берлин през 1931. Ирина Недева ни среща с Естер Райзе, която ни въвежда в превратностите на времето и режимите на не-свобода и свобода за Радио Берлин.

Радиото има огромна роля във всичко това. Когато падна Берлинската стена, десетки граждани отиват в радио - "Риас", американското радио в американската зона на разделения Берлин.  Радиото имаше милиони слушатели в бившата ГДР. И тази паметна сутрин в 5 часа десетки трабанти са на паркинга пред медията. Хората искат да разберат подробности от журналистите там - защото това е гласът на свободата", разказа още германският посланик пред БНР.

"RBB Radio Berlin" - радио Берлин до 1952 година е било завладяно от Съветската армия, като е трябвало да предупреждават, че това не е западно-германското радио и хората да не отиват там, да не изпращат писма.

Сигналът на това радио можеше да се чува в цял Берлин и в източен и западен Берлин, но не и на юг. Затова се постави една втора антена, за да се препредава и сигналът в южната част на ГДР. За да се разбере дали и хората на юг чуват радиото, се измисля една викторина за гражданите, в която те трябва да попълнят пощенска картичка, която да се изпрати в радиото.

Това на комунистите и на бившата ДС на ГДР не им харесва. Те се опитват да прихванат тези пощенски картички. И успяват да хванат част от тях. След падането на стената в мазето на Щази са намерени стотици чували с тези картички, а когато ги четете, ви избива студена пот...там са човешки истории", спомня си германският посланик.

Радиото и войната. 

Ситуацията в Украйна също беше коментирана от Н.Пр. Кристоф Айххорн:

"Федералният канцлер днес е в Киев, а утре ще бъде на посещение в Москва. Ситуцията в Украйна изключително сериозна.

Външният министър на Германия наскоро посети Москва и там заяви, че в близост до Украйна, без някаква логична причина в момента там се намират над 100 хиляди руски войници с танкове и артилерия. И е трудно това да не бъде възприето като заплаха. Това означава, че в медиите трябва се обърне внимание на три неща основно: солидарност, да бъдем силни във възпирането на заплахата, и диалог, който да доведе до а.

Това важи за всички нас в Европейския съюз, в НАТО, както за Германия, така и за България. Медиите тук играят огромна роля, защото хората не знаят на кои медии да се доверят. Защото съществува едно объркване, което цели да обезвери и дезориентира хората. Затова всички медии трябва да имат възможност да работят свободно", заяви още в "Хоризонт до обед" германският посланик у нас.

"Не зная дали сме на прага на войната, но положението и изключително сериозно", каза още Н.Пр. Кристоф Айххорн пред БНР.

Кристоф Айххорн и Ирина Недева
Radio Clash; Radio Caroline; Radio Veronica; Radio Monte Carlo и нациите обединени от скоростта на нощта

След края на Втората световна война младите търсят тоналност различна от класиката и чистите новини. За разлика от заглущаваните политически програми на световните медии като Радио Свободна Европа, Дойче веле, ББС, Радио Люксембург достига еднакво до Митко от Хасково и Кристоф в Бавария. Преодолява граници и режими. Нещо подобно се случва с пиратските радиа в Северно море.

Видеото не уби звездата на Радиото въпреки популярната песен на The Buggles. Ще го направи ли интернет и дали новите технологии и подкастите ще "убият" броудкастинга? 

Чуйте отговора и на този въпрос в последната част от предаването на Ирина Недева и Кристоф Айхорн, посланик на Федерална Република у нас и радиочовек - бивш журналист от германското ARD.

Превод в ефир: Милкана Делер.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Почина холивудският актьор Майкъл Медсън

Известният холивудски актьор Майкъл Медсън е починал на 68-годишна възраст. Причината за смъртта е сърдечен удар. Властите са потвърдили, че няма признаци за насилствена смърт. Актьорът е бил открит в безсъзнание в ранните сутрешни часове, съобщи в. "Гардиън“, цитиран от БГНЕС. „През последните две години Майкъл работеше неуморно върху независими..

публикувано на 03.07.25 в 22:11

Горски работник е загинал в борбата с огнената стихия край Измир

Горски работник е загинал докато се е борил с огнената стихия край турския курорт Чешме в окръг Измир, съобщи в платформата Екс министърът на земеделието Ибрахим Юмаклъ. По-рано беше съобщено за загинал 81-годишен трудно подвижен мъж при пожара в община Йодемиш, на 100 километра източно от Измир.  Възрастният мъж е от едно от трите села,..

публикувано на 03.07.25 в 22:03

Камарата на представителите в Конгреса прие "големия и красив" законопроект на Тръмп

Камарата на представителите на американския Конгрес прие "големия и красив", както го нарича президентът Доналд Тръмп, закон за намаляване на федералните данъци и на федералните разходи. Двама конгресмени от Републиканската партия гласуваха против заедно с всички от Демократическата партия и резултатът от вота е 218 "за" срещу 214. До..

публикувано на 03.07.25 в 21:55
Жега в Испания, 12 август 2021 г.

Високите температури в Испания взеха още две жертви

Още две жертви на високите температури в Испания. Починали са мъж на 52 години и жена на 53. Мъжът, който е имал предшестващи заболявания, е бил лекуван от медицински екип в дома си и е преместен в болница "Ла Плана" във Виляреал, област Валенсия, където е починал. Той се е прибрал у дома, след като се е почувствал зле на работа. 53-годишната..

публикувано на 03.07.25 в 21:51

Стачка на френските авиодиспечери обърка въздушния трафик в Европа

Стачка на френските авиодиспечери блокира пътуванията на десетки хиляди пътници и обърка въздушния трафик и в други страни в Европа.  933 полета са били провалени днес във Франция заради стачката на авиодиспечерите, както съобщи Дирекцията за гражданска авиация. Отменени са около една четвърт от полетите на парижките летища Шарл дьо Гол и..

публикувано на 03.07.25 в 21:33

Програма на НФК за културни продукти в периферните райони - отворена за кандидатстване през август

Индикативната програма за развитие и достъп до културни продукти в периферните райони в и извън страната на Националния фонд култура (НФК) за 2025-а ще бъде отворена за кандидатстване в началото на месец август.  По повечето от грантовете ще се кандидатства между 1 или 2 месеца. Това заяви пред депутатите от Комисията по политиките за българите..

публикувано на 03.07.25 в 20:45

От 12 юли приложение ще следи дали кандидат-шофьорите се обучават реално

От 12 юли GPS приложение ще следи в реално време дали кандидат-шофьорите се обучават реално на теория и кормуване.  През последните 6 месеца школите за обучение на шофьори можеха да използват пробно дигиталното приложение, а сега то става задължително.  Пред парламентарната комисия по транспорт вицепремиерът Гроздан Караджов обясни: Не може..

публикувано на 03.07.25 в 20:33