„Това е знаковият, емблематичният парк на нашия град и е важно софиянци да имат отношение по него“, заяви Лорита Радева, общински съветник от ГЕРБ и председател на Комисията по околна среда в СОС. Според нея планът отговаря на очакванията да няма ново строителство в парка, да не се премахва растителност, както и да се възстановят компрометирани през годините части.
„Примерно възстановяването на функциите на Къпалнята „Мария Луиза“, на Летния театър, на отделни знакови елементи в градината, премахване на несвойствени за парка функции.“
„Този вариант на плана е най-опасният за Борисовата градина“, смята Марта Георгиева, общински съветник от ДБ и член на Комисията по околна среда в СОС. По думите ѝ без никакво основание се предлага ново строителство.
„Това строителство за пореден път се прикрива, то не беше представено на гражданите в момента, в който се представяше проектът миналия месец и с много ровене н картите и документите гражданите и гражданските организации трябваше сами да стигнат до него. За първи път в този проект се предлага застрояване на лесопарковата част на Борисовата градина, над 100-годишни дървета, които представляват истинска гора в сърцето на града. Този проект си позволява да предложи урбанизиране на тези горски части с много благовидни наглед строежи – тоалетни, детски площадки, сгради за поддържане на парка, спортни съоръжения, нови алеи, но те са заложени така, че половината гора да бъде разкопана за канализация“, посочи Марта Георгиева. Според нея тези нови обекти са измислени „много коварно“.
Лорита Радева контрира, че се предвижда провеждането на канализационната мрежа да става само по протежение на алеите и по протежение на съседни улици, граничещи с парка. Опасенията не отговарят на реалната ситуация, посочи Радева.
Марта Георгиева заяви още, че местата на детските площадки са много добре премислени, не са случайни и са „или частна собственост, или частна общинска собственост, или неопределена собственост“.
„Този ПУП се опитват да го прокарат, без да има акуратна карта на собствеността.“
Паркоместата ще бъдат изградени в гранични територии извън парка, уточни Лорита Радева.
В проекта автомобилният достъп до парка се увеличава спрямо сегашната ситуация, изтъкна Марта Георгиева. Според нея не са изпълнени препоръките да има паркинги само в буферните територии на парка.
Георгиева е категорична, че „този проект не само не създава механизъм как частните обекти да преминат за публичен достъп, а създава нова опасност от заграбване на територии от парка от частници“.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..
Добрич се превръща в сцена на традициите, благодарение на Фестивала на занаятите и изкуствата, който се организира от Фондация - "Добруджа -..