Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Христов - пътешественикът, който изучава шаманска традиция

Автор е на книгата - "Душата ми на пътя"

Георги Христов
Снимка: личен архив

Георги Христов пътешества от 25 години, посетил е над 50 държави на 4 континента. През последните 12 години обикаля Латинска Америка. Автор е на книгата - "Душата ми на пътя". В началото на 2020 заминава за Перу.

От декември 2013 година изучава запазена от 10 хиляди години шаманска традиция на коренните жители на перуанските Анди.

"Това е много интересен културен момент от интересите ни. В Андите съществува запазена през 10 хиляди години традиция, която обяснява света, има космогония, философия и начин на живот - нещо приложимо практично, нещо лесно, много приятно обяснено", каза за БНР Георги Христов. 

Георги Христов           Снимка: личен архив

Той е роден в град Грозни, Чечня от брак между българин и арменка от Нагорни Карабах.

Когато е бил на 12 години е посетил Седемте рилски езера в България.

"12-годишен попаднах на една от малкото йога ваканции, които тогава се правеха в България, тъй като прекарвахме летата в България. Аз живеех в подмосковието и на тази йога ваканция срещнах последователи на Учителя, които тогава по това време бяха много по-малко, отколкото сега е събора", допълни в предаването „Нощен хоризонт“ Георги Христов.

През 2021 година съдбата е осигурила интересна среща на Георги Христов с Виктор Ескаланте, перуанец, художник.

"Виктор Ескаланте е една легенда перуанска, много свързан с България, с когото се запознах в края на 2021 година - една от най-важните срещи за годината, може би за десетилетието. Невероятен човек, на 83 години, с такъв плам и жар за живот, с нови идеи. Той самият е един от основоположниците на графичния дизайн в Перу. Още в края на 50-те и 60-те години прави работи, които и досега се изучават в университетите им и е като христоматия за различни стилове и подход към цветовете".

Писателят Любомир Левчев обикаля Латинска Америка през 1974 година и се запознава с Виктор Ескаланте. Перуанският художник Ескаланте е направил дизайна на двуезичната книга на Левчев "Дневник за изгаряне“.

През 1975 година на Фестивала на книгата в София „Дневник за изгаряне“ печели голямата награда за творческо оформление.

Георги Христов              Снимка: личен архив

От 20 март до 10 април Георги Христов ще бъде водещ в едно виртуално пътуване - "Невиждано досега Перу". Ще разкаже за Венера от културата Викус, за Кибела от културата Сечин. Той е следвал Тюркология в СУ "Св. Климент Охридски". В Центъра за източни езици и култури започва задълбочено изучаване на практическата страна от философията и духовността на Изтока. Занимава се с йога.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12

Ученици от столичните училища взеха участие във Великденски базар

По традиция и по програма в училищата и детските градини текат интензивни приготовления за Великденските празници. В тазгодишния базар за Великден, който се провежда в Министерството на образованието, се включиха близо 500 деца и ученици от над 60 учебни заведения. Коридорите на два етажа от министерството на образованието се..

публикувано на 05.05.24 в 07:11

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира"...

публикувано на 03.05.24 в 15:44