Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дизайнерът Жан Мацаруа направи рокля от балони

По негови проекти има украси на огромни МОЛ-ове в различни държави, рекламни кампании

Жан Мацаруа, дизайнер
Снимка: Феня Декало и Искра Декало

Преди пандемията тавана на огромната зала за посрещачи на летище Бен Гурион бе обсипан с балони. В Израел не е прието да се поднасят букети с цветя при посрещане или изпращане, на любовни срещи и дори когато ходиш на гости. Вместо тях доста често сe носят балони. Затова композицията на прегърната влюбена двойка, в която и двете фигури са от балони, при това самите те държат балони, много точно показва едно от направленията на най-известния магазини за балони и пункт за поръчване на украси и реклами.
"Едва смогваме да приготвим изненадите, с които влюбените на различни възрасти искат да изненадат избраниците си. Поръчват букети, в които цветята са направени от балони или връзки с балони-сърца, но и най-различни предмети, които са свързани с общите им спомени. Много се търсят балоните с форма на джипове, мечета, еднорози (те освен митични животни са символ на забогатяване от реализация на идеи на иновационни фирми, успели да се наложат на пазара. Когато капиталът им достигне милион долара, те също се наричат еднорози). Най-нестандартната ни поръчка тази година беше за рокля от балони. Младежът донесе рокля на приятелката си и по нея ние направихме нашия шедьовър. Дано ѝ хареса.

За нас няма разлика дали наближава християнски, мюсюлмански или еврейски празник, а както виждате не отминаваме и международните. Преди два месеца над тротоара на централния булевард "Ефет" в Яфо, пред магазина ти, “летеше“ дядо Мраз от балони, който при всеки повей на вятъра подрънкваше звънчета. Беше във впрегнатата си с еленчета шейна. Вече подготвяме и тематични балони за карнавала на мартенския еврейски празник Пурим", каза за БНР 35-годишният християнин Жан Мацаруа, дизайнер на мероприятия в Близкия изток.

Снимка: Феня Декало и Искра Декало

По думите му дизайнът на балони, може да се сведе до три големи групи.

"Да си купи от магазина малка тематична композиция от балони за подарък може всеки. Ако трябва да се украси салон, парк, сграда за сватба, годеж, празнуване на пълнолетие или някакъв семеен празник, се прави поръчка и проектът е в зависимост от особеностите на мястото и интересите на поръчващия. Например наскоро направихме украса за празненство по изпращане в пенсия на един от най-търсените електротехници на Яфо. Направихме украсата от завити като спирала балони, със светещи нишки в тях. Приличаха на огромни енергоспестяващи крушки, но си бяха балони. Арка от тях ориентираше многобройните му клиенти, пристигащи да го поздравят и да му изкажат благодарност. До тогава, той беше ходил да поправя по домовете им", допълни за предаването "Закуска на тревата" Жан Мацаруа.

Снимка: Феня Декало и Искра Декало

Жан Мацаруа е един от участниците от Израел във влязлата в книгата на Гинес 10 метрова композиция от балони, в която бе вплетен и 4 метров самостоятелен балон. Негов е дизайна. Самият той е на трето място в света и първи от Близкия Изток в световните конкурси на дизайнери на балони.

"Състезавам се с дизайнери от Русия, например, където има стара традиция за аранжиране на балони. Попадах уж случайно в този бизнес. Баща ми, който почина преди 12 години, имаше магазин за детски играчки. Преди някакъв празник ни дойде идеята да го украсим с гирлянди от балони. Настоявах да е с цветовете на дъгата и това се хареса на всички. Сега разбирам, че е била доста семпла идея, но похвалите ме подтикнаха да се интересувам от дизайн на балони. Най-напред се учех сам от Интернет, но после отидох на курс в чужбина. Има техники, които могат да бъдат научени, но никой не може да ти напомпа въображение. Продължавам да уча, но то е от участия и гледане в международни конкурси. Там е важно не само да вземеш медал, а да те забележат измежду организаторите на различни тържества по света и да започнат да те канят на изяви. По мои проекти има украси на огромни МОЛ-ове в различни държави, рекламни кампании, декори за филми, за всевъзможни многохилядни тържества ( преди пандемията), където и украсата трябваше да е подобаваща. Последния конкурс, в който участвах е футуристки- как  виждаме бъдещето. Използвах идеи от комиксите и от научнофантастични филми. Приятели ми помогнаха да скроя и направя огромни балони с формата на космически кораби. Имах предвид и израелската космическа станция Берашит.

В следобедните часове към магазина има „училище по дизайн на балони“, което е първо в региона. В него не приемам хора без сериозен опит в оформяне на балони. Само тези могат да разберат какво им преподавам. Искам да създадем школа и традиция в дизайна на балони. А търсене има. Балоните са харесват и на бебетата и на 100 годишните".

Снимка: Феня Декало и Искра Декало

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33