Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 30 хил. нови автомобила са продадени у нас миналата година

Снимка: Ани Петрова

Над 30 хиляди нови автомобила са били продадени у нас за миналата година. Липсата на компоненти за производството на автомобили в световен мащаб и платежоспособността на хората у нас са причина бизнесът да е достигнал ръст на продажбите от 30 процента, казаха от Асоциацията на вносителите на автомобили.

Какви са прогнозите на пазара на нови автомобили за 2022-ра и добре ли е да се инвестира в скъпоструваща покупка?

Заради проблемите на световните автомобилни компании с наличието на различни компоненти, необходими за производство на автомобили, у нас за миналата година бизнесът не е достигнал планирания ръст на продажбите от 30 процента, а той е два пъти по-нисък от очакваното, обясни Храбрин Иванчев председател на Асоциацията на вносителите на автомобили:

"Миналата година общият пазар е горе-долу под 300 000 бройки, което с тези бройки, около 30 000 нови, може да разберете, че 10% от всички коли, които са внесени миналата година, са били нови и останалите 90% - втора ръка автомобили, които, както виждате, създават много проблеми по нашите пътища, свързани с безопасността на хората, свързани с чистотата на въздуха".

Заради повишените цени на суровините и новите автомобили вече се продават по-скъпо:

"От няколко години поради задължителните нови екологични стандарти автомобилите поскъпват и заради това, че са вече по-екологични и по-безопасни".

Решението за скъпоструваща покупка не трябва да е спонтанно, а премислено, казва Богомил Николов от Асоциация "Активни потребители":

"При сегашните много ниски лихви трябва да се внимава с взимането на кредити. Когато взимаме решение, да не го правим на базата на емоция или просто спонтанно, а наистина да седнем и да си опишем доколкото е възможно, всички възможни разходи, и едва тогава да теглим чертата и да вземем разумно решение".





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Парламентарни избори с непредвидим изход в Румъния

Румъния гласува днес на парламентарни избори. Вотът се провежда в атмосфера на безпрецедентно политическо напрежение в страната, което бе предизвикано от изненадващия резултат на президентските избори миналата неделя, спечелени от националиста и проруски кандидат Калин Джорджеску. Парламентарните избори в Румъния се смятат за решаващи не само..

публикувано на 01.12.24 в 07:27

Основният лихвен процент пада до 3,04

Основният лихвен процент спада до 3.04 на сто през декември, изчисли Българската народна банка. Миналия месец основната лихва бе на ниво 3.22.  Показателят е технически, но ясно отразява тенденцията при лихвите. Основната лихва е важна за изчисляването на лихвата върху просрочените задължения.

публикувано на 01.12.24 в 07:16
Урсула фон дер Лайен

Очаква се новата ЕК да встъпи в длъжност

Очаква се днес Европейската комисия, известна като комисията "Фон дер Лайен 2", да встъпи официално в длъжност, след като на 27-ми ноември получи зелена светлина от Европейския парламент.  Самата Урсула Фон дер Лайен беше одобрена за председател за втори път през юли. Мандатът на комисията е до 31 октомври 2029 година.

публикувано на 01.12.24 в 07:06

Около 40% от хората с ХИВ в Източна Европа не знаят, че са заразени

Около 40 процента от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с ХИВ, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязваме днес.  Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за ХИВ в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната здравна..

публикувано на 01.12.24 в 05:26

Нова платформа ще помага за наблюдение на недостига на лекарства в ЕС

Европейската агенция по лекарствата ( EMA ) пусна в действие нова платформа за следене на недостига на медицински продукти в евроблока. Европейската платформа за наблюдение на недостига на лекарства ще позволи по-добро следене на процеса, подчертават от агенцията. Компаниите, които имат разрешения търговия с лекарствени продукти, ще могат да използват..

публикувано на 01.12.24 в 05:19

69 антики ще бъдат върнати от Австрия на Кипър

От Австрия в Кипър ще бъдат репатрирани 69 антики, откраднати и контрабандно изнесени от острова. На церемония във Виена в събота те бяха предадени на кипърските власти, съобщиха от културното министерство. Ценните артефакти са датирани от бронзовата епоха до османския период. Колекцията се състои основно от керамични съдове, фрагменти от..

публикувано на 01.12.24 в 05:14

Джорджеску: Румъния е добре в НАТО и ЕС, но ще преговаряме в наша полза

В интервю за вестник "Таймс" Калин Джорджеску, който спечели първия тур на президентските избори в Румъния, заяви, че страната му се чувства добре в НАТО и ЕС, но ще преговаря, така че нещата да бъдат в полза на неговия народ. Статията с интервюто е озаглавена: "Пропутиниският подпалвач се приближава към властта на източния фланг на НАТО", като "Таймс"..

публикувано на 01.12.24 в 04:34