Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стефан Дечев: Историческата памет трябва да отрича всякакви форми на тоталитаризъм

Стефан Дечев
Снимка: Ани Петрова

Вече втора година на днешната дата се отбелязва Ден на памет и признателност към лицата, съпротивлявали се на нацизма в България.

Шествието поклонение днес ще тръгне в 14.30 часа от Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и ще обиколи къщите, в които са живели Кръстьо Пастухов, Никола Мушанов, Атанас Буров, Никола Петков, Григор Василев и Г. М. Димитров и ще завърши в градинката на църквата „Свети Седмочисленици“.

Проявата отдава почит на изтъкнати политици и държавници от близкото ни минало, противопоставили се на включването на България в Тристранния пакт.

„Бавно и постепенно нещо, което е било дълги десетилетия пренебрегвано – както преди 10 ноември 1989 г., така и след 10 ноември, започва да заема някакво място в българската историческа памет“, каза пред БНР историкът Стефан Дечев, който е сред организаторите на инициативата. Според него следва да има европейска историческа памет, свързана с отрицание на формите на тоталитаризъм, независимо откъде идват те.

Дечев подчерта важността на тази памет в обстановка, в която „светът е изтръпнал в навечерието на нов военен конфликт“, както във времена, когато обсъждаме „формите на неофашизъм и неонацизъм, които се появяват тук и там“.

Сред историците няма консенсус по този въпрос, отбеляза Стефан Дечев.

Целият български политически спектър е против нацизма, против фашизма, против войната, против включването на България във войната на страната на Тристранния пакт и съюза с Третия райх. Въпреки всичко има хора, които позиционират, включително и днешната българска позиция е някак си с официалната политика и правителството на Богдан Филов, което е некоректно и най-вече злепоставя днешна, съвременна европейска България в Европа.“

В предаването „Преди всички“ Стефан Дечев коментира и актуалния развой на темата за сближаването със Северна Македония.

„Голямата надежда е, че важни международни фактори за „за“ тази политика, която водят премиерите Ковачевски и Петков. Въпросът е дали те ще бъдат достатъчни, за да може тази политика да бъде прокарана и крайният резултат да бъде представен от правителството на Ковачевски в Скопие като победа за Македония, а от правителството на Петков в София като победа за България.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съюзът на артистите излезе с остра позиция срещу Министерството на културата

Съюзът на артистите излезе с остра позиция срещу Министерството на културата и с призив да започне да работи, защото в противен случай България ще стане културната пустиня на Европа. В позицията на Съюзът на артистите има много критики към министър Мариан Бачев и екипа му. Твърди се, че вече близо 100 дни Министерството на културата..

публикувано на 10.04.25 в 21:52

МОСВ подготвя промени, които да улеснят вземането на води за напояване

Министерството на околната среда и водите подготвя законови промени, които ще облекчат процедурите по узаконяване на сондажи и водовземане за напояване, но няма да допусне черпенето на вода от подземни източници да е само на уведомителен режим  Това стана ясно при изслушването на три министерства - на земеделието, на околната среда и на..

публикувано на 10.04.25 в 20:33

Деца от Кюстендил бяха на открит урок по лесовъдство в село Долно уйно

Над 70 деца от кюстендилски училища бяха на открит урок по лесовъдство в граничното село Долно уйно - инициативата е по повод "Седмицата на гората" и беше организирана от Регионалната дирекция в Кюстендил. Децата пропътуваха над 30 километра до най-богатия като видове горски разсадник, поддържан от Горско стопанство-Кюстендил. На децата бяха..

публикувано на 10.04.25 в 20:03
Отлаво надясно: Мария Матева, Димитър Маргаритов, Джема Грозданова, Антон Станков, Велислава Делчева, Мая Манолова

Ресорната комисия изслуша кандидатите за омбудсман

Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество изслушва шестимата кандидати за омбудсман – Антон Станков, Велислава Делчева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мария Матева и Мая Манолова.  Преди изслушването, бяха представени кандидатурите на шестимата номинирани, а именно тяхното..

публикувано на 10.04.25 в 20:01

Снежна обстановка в Силистренско: Проходими пътища, но проблеми с ток, вода и мобилна връзка

Пътищата в Силистренска област остават проходими при зимни условия – съобщиха за БНР от Областното пътно управление. Снеговалежът започна около 17:30 ч. с висока интензивност. Засега няма затворени участъци, но движението е затруднено, особено в района на Тутракан, където пътуващи сигнализират за натрупвания по трасето Силистра – Русе...

публикувано на 10.04.25 в 19:54
На снимката (от ляво надясно): Петър Мутафчиев, Жулиета Мандажиева, Нейчо Величков, Кристина Хитрова

Комисията по транспорт и съобщения в парламента изслуша четирима кандидати за КРС

Комисията по транспорт и съобщения в парламента изслуша четирима кандидати, един за заместник-председател и трима за две места като членове на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) от квотата на Народното събрание.  В началото на заседанието на комисията кандидатите бяха представени от представител на съответната партия, която ги предлага. От..

публикувано на 10.04.25 в 19:42
Министърът на здравеопазването д-р Силви Кирилов

МЗ не е взело решение дали да се възстанови самостоятелната агенция по трансплантации

Министерството на здравеопазването не е взело решение дали да се възстанови самостоятелната агенция по трансплантации, каза министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов по време на блиц контрол в ресорната парламентарна комисия. Сегашният състав и численост на служителите на агенцията са редуцирани до минимум, а има сериозен обем дейност, каза..

публикувано на 10.04.25 в 19:40