Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Столичната община осигури подкрепа за нови проекти на съвременни творци

Търсят се нови пространства за култура

Проект на Красимир Терзиев
Снимка: личен архив

"Програма "Навън" вече има история. Това е първата програма за съвременно изкуство в публична среда в България. Тя се случва на територията на Столичната община в София. Тя започва през 2019 година, когато беше обявена първата отворена покана за кандидатстване. По нея се явиха 18 автори и беше избрано произведението на доцент Венелин Шурелов - човек, който познават от площадката на бившия мавзолей в градската градина, където тази високотехнологична инсталация с монитори заснема, препредава сърцето на града. Гражданите снимат взаимодействат и предизвикват различни мисли във всички. По този начин града се променя и оживява",  каза за БНР Биляна Генова, директор на Дирекция "Култура" в Столичната община.

Втората сесия на програмата е протекла през октомври.

"Кандидатстваха съвременни български артисти и в момента представяме резултатите от оценката на комисията, която е много авторитетна и в нея се включват представители както на Столичната община, така и на Софийската градска художествена галерия, на Националната художествена академия, на Министерството на културата, на различни институции, съвременни куратори на изкуствоведи и експерти", допълни Биляна Генова.

Биляна Генова, директор на Дирекция „Култура“ в Столичната община  Снимка: личен архив

Второто направление на програмата, което е създадено през 2021 година и по него кандидатстват млади съвременни артисти вече излиза извън централната територия на София, извън градската градина, заяви тя.

"Търсим нови пространства за култура там, където тя по-малко достига и ще може да се срещне с хора, които имат по-слаб достъп до култура. Мястото, което беше избрано е в квартал "Дружба" около езерото "Дружба" в този прекрасен парк".

  Проф. Георги Янков, ректор на Националната художествена академия       Снимка: личен архив

Проф. Георги Янков е председател на журито по програмата на Столичната община "Навън". Той е ректор на Националната художествена академия. Един от одобрените проекти е „Между миналото, което е на път да се случи и бъдещето, което вече е било“ с автор Красимир Терзиев по Направление I - Градска градина - площадка „Мавзолей“ - за подкрепа на временни художествени инсталации.

"Едната е, представете си, една мисъл на самия Красимир Терзиев за времето, което показва относителността на бъдещето, сегашното и миналото време в кръг светещи букви, които са с височина около 80-90 сантиметра или по-малки даже към 60, но те ще бъдат подходящи конструкции, за да може да се сяда върху тях и да бъде място, където млади хора или не чак толкова млади хора да се събират", заяви за предаването "Рано в неделя" Янков.

Проект на Мина Минов              Снимка: личен архив
„Блок в езерото“ с автор Мина Минов е другият проект в Направление II - „Открито“ - за подкрепа на артистични намеси в градска среда.

"Другата работа е една платформа сал, понтон, върху който са направени блокове така, както изглеждат в "Дружба", но в мащаб и стоят много странно, защото тяхното отражение се слива с отражението на блоковете, които са отзад и тези отражения са в един и същи мащаб и се получава много интересна алюзия".

Малина Едрева, председател на Комисията по културата и образование в Столичния общински съвет  Снимка: Евелина Стоянова

Председателят на Комисията по културата и образование в Столичния общински съвет Малина Едрева коментира:

"Аз мисля, че имаме една много голяма подкрепа, която всички ние получаваме, за да можем да случваме мечти в града ни със съвременни артисти и това е подкрепата на кмета на София Йорданка Фандъкова, защото никой не може сам още повече тогава, когато проправяме пътеки. Представяме проекти, които сме виждали в други европейски градове, а искаме това да се случва и тук и е нужна много голяма подкрепа. Така че ключово е това, че кметът Йорданка Фандъкова застава зад културния сектор".

Повече можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Литературни срещи 2025" - археология на паметта

Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Спомени за Георги Златев - Черкин

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин.  Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..

публикувано на 23.04.25 в 17:25

Пианистката Злата Чочиева - между класиката и джаза

 Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..

публикувано на 23.04.25 в 16:39
Греди Асса

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги"

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..

публикувано на 23.04.25 в 10:40

По стъпките на Христина Морфова

Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..

публикувано на 22.04.25 в 19:40

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 28-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - За първи път в България ще гостува оригиналната Бродуейска продукция на мюзикъла “Чикаго“ от Джон Кендър – с три спектакъла на 20-и и 21-и май в зала 1 на НДК. Как стана възможно трупата да включи и София в..

обновено на 22.04.25 в 18:52

Музикалният спектър на Георги Киров – D-ZastA

Младият продуцент и аудиоинженер Георги Киров – D-ZastA избира пътя на самопродуциращ се артист, за да създава музикални партньорства с някои от най-нашумелите български изпълнители.  Той започва своята професионална музикална кариера през 2011 г., когато записва първата си авторска песен - "ПОСЛАНИЕ (ЧАСТ 1)", а от тогава има издадени два..

публикувано на 22.04.25 в 13:40