Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милен Керемедчиев: Путин приключва цикъл, започнал с анексията на Крим

Важно е дали ще се развие кримски или грузински сценарий, казва бившият заместник-министър на външните работи

Милен Керемедчиев
Снимка: БНР - архив

Путин приключва един цикъл, който бе започнат през 2014 година с анексията на Крим. Тогава беше договорено Донецк и Луганск да имат автономия, частична, в територията на Украйна.“ Това каза в интервю за БНР Милен Керемедчиев, бивш заместник-министър на външните работи и на икономиката.

Минското споразумение е прегазено от Русия, отбеляза Керемедчиев. По думите му сценарият, използван за анексията на Крим, продължава и днес.

Според анализатора важно е оттук нататък дали сценарият ще продължи като кримския или като грузинския, „където имаше реални стълкновения между грузински и руски части, които доведоха до катастрофални последици за грузинската армия“.

Ако Киев се въздържи от използване на военни сили за „прочистване на терористични формирования в Донецк и Луганск“, това няма да даде повод на руската армия да предприеме навлизане на територията на Украйна в рамките на самопровъзгласилите се републики, смята Керемедчиев. Ако обаче Украйна предприеме тази стъпка, „грузинският сценарий ще влезе в пълна сила“, посочи той.

Милен Керемедчиен поясни, че е „доктрина на руската армия да навлиза не само в територии на стълкновение“, но и да продължава по-навътре в чужда територия.

„Тя ще се върне обратно, но по този начин ще прочисти, ще изблъска сили, които биха могли след това да започнат контраофанзива. По този начин ще създаде много по-голям буфер между себе си и украинските части. Възможно е и навлизане на руски части доста по-навътре в украинска територия.“

На церемонията по признаването на Донецк и Луганск присъстваха и лидерите на двете републики -  Денис Пушилин (ДНР) и Леонид Пасечник (ЛНР), които също поставиха подписите си под двустранните споразумения с Русия. Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Трябва да четем всяка буква и всеки ред, започвайки от изказването на президента Путин снощи. За мен бе смразяващо това изказване. То беше смразяващо с непоколебимата решителност и хладнокръвната агресия, която лъхаше от президента Путин. Той всъщност постави под съмнение съществуването на Украйна като независима държава, даде исторически факти, които казват, че Украйна е създадена изкуствено от съветския комунистически режим, от Ленин, влезе в доста сериозна дълбочина“, коментира бившият заместник-външен министър.

По думите му плановете за присъединяването на Донецк и Луганск към Руската федерация са на масата.

В момента се работи по план 1 – признаването за независими републики на двете отцепили се територии.“

В този конфликт няма печеливши, обобщи Милен Керемедчиев.

„В момента всичко е в ръцете на президента Зеленски и на украинската Дума и въоръжените сили. Но рано или късно Путин, ако не успее да провокира въоръжен конфликт между украинската армия и сепаратистите в Донецк и Луганск, ще го инсценира. Крайната му цел според мен е кримският сценарий – влизането на двете украински републики в територията на Русия.“

Санкциите от 2014 г. не доведоха до отказ на Русия от Кримския полуостров, припомни Керемедчиев. Според него санкциите на западния свят този път ще бъдат много по-различни и по-тежки.

Милен Керемедчиев обаче предупреди, че най-опасното е „това да не се превърне в ефекта на бумеранга, особено към Европа“.

Владимир Путин  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Защото особено зимата Путин обича да разиграва енергийната карта. При това положение доставките на енергоизточници, най-вече на газ, от които зависи 35% от европейската икономика, а държави като Северна Македония зависят 100% от руския газ, наистина може да доведе до тежки икономически последици за Европа.“ 

„След вече 18 години членство на България в НАТО ние продължаваме да се извиняваме на всички, че сме страна член на НАТО и се държим, сякаш сме там по погрешка. Това, че България изнася оръжие по целия свят, е практика от десетилетия. Ние се държим странно в този конфликт, при положение, че почти няма натовска държава, която да не е подпомогнала отбранителната възможност на Украйна“, заяви още Керемедчиев.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност

Николета Атанасова: Сигурността в моловете е комплексна работа

От моловете увериха, че са удвоили охраната си . Това каза пред БНР Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност, след проведената среща в  Комисията по обществен ред и сигурност в  СОС  между охранителните фирми и мениджърите на търговските центрове в София. "Търговските центрове увериха, че още преди последните..

публикувано на 02.12.24 в 15:14

Експерт: Внимавайте с онлайн пазаруването преди празниците

"Косъм" по екрана или фалшив QR код за измами при покупки или плащания - това може да се случи в набиращите скорост онлайн пазарувания преди празниците.  Марио Радуков е от компания, чиято цел е да обучава служители на фирми да реагират адекватно при опит за онлайн измами и кибератаки. Пред БНР той разказа за  нововъведенията на "предприемачите..

публикувано на 02.12.24 в 09:30
Различните видове сензорни играчки: за звукова, визуална и тактилна стимулация.

Мила Томова - Прусийска: Най-много 20 играчки са нужни на детето, за да се забавлява и развива

Мила Томова - Прусийска е добре познат педагог в Плевен, специализирала е в емблематични детски градини у нас и в Европа, в които се работи по метода Монтесори.   Учила е в няколко европейски държави, след което създава в родния си град двуезиковата школа Къща на децата "Мила Монтесори". Често младите родители я търсят за..

публикувано на 02.12.24 в 08:52

Кметове и областни управители искат преразглеждане на районите за планиране

Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Проблемът е огромен в Югозападния район за планиране, в който е и..

публикувано на 02.12.24 в 06:50

Кирил Вътев: Недоверието в институциите е повсеместно и пагубно

"Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава", заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери. "Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение..

публикувано на 01.12.24 в 10:19
Руслан Трад

Руслан Трад: Създаде се фалшиво впечатление, че войната в Сирия е приключила

"Може би скоро ще има преговори между Москва, Анкара и Техеран. Сирия ще бъде основна тема". Това заяви пред БНР   Руслан Трад, военен анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон. Споразумение за прекратяване на огъня между Израел и ливанската шиитска групировка "Хизбула" влезе в сила  на 27 – ми ноември. Още същият ден обаче се разпали..

публикувано на 30.11.24 в 13:30