Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Продължава обсъждането на Бюджет 2022 на второ четене, одобрени са парите за МВР

| обновено на 24.02.22 в 22:30
Снимка: БГНЕС

Парламентът окончателно утвърди бюджетната субсидия на МВР, но отхвърли предложенията на опозицията за увеличаването й. През годината МВР ще разполага с над 2 милиарда лева, но от синдикатите там настояваха за увеличаване на възнагражденията и заплашиха с нови протестни действия. Предложения в тази посока имаше от ГЕРБ и от "Възраждане", но те бяха отхвърлени.

Втори ден парламентът обсъжда държавния бюджет за тази година. 

Вчера след 12-часови дебати мнозинството в Народното събрание одобри приходната и разходната част на Бюджет 2022Заради липса на кворум работата по законопроекта бе прекратена снощи около 22 часа.

Днешните дебати по същество бяха прекратени заради гласуването на декларацията на Народното събрание за войната в Украйна и изслушване на министъра на отбраната Стефан Янев и представители на службите.

Дебатите по бюджета в пленарната зала бяха възобновени след 19 часа, когато народните представители започнаха обсъждането на финансирането на МВР.

От ГЕРБ настояват за 15% увеличение на възнагражденията на полицаите и охранителите в затворите. Искане за увеличение на парите за служителите в системата на МВР има и от "Възраждане".

По-рано днес депутатите успяха да гласуват бюджета на още няколко ключови институции, като най-спорни се оказаха парите за съдебната власт.

20 милиона лева по-малко спрямо първоначалното предложение на кабинета - това окончателно записаха депутатите в текста, с който се уреждат средствата за Висшия съдебен съвет (ВСС).

Намалената субсидия е в частта на прокуратурата, а парите ще бъдат пренасочени към БАН.

„Дойде момент, в който противопоставяме ВСС и независимостта на правораздавателната система с БАН. Ако това са управленски решения, ако това са предлагани реформи, не е добър знак", коментира Александър Иванов от ГЕРБ.

Според опозицията при управляващите има „фиксация върху главния прокурор“:

„С днешния бюджет на съдебната власт ние виждаме една наказателна операция на изпълнителната власт към една част от съдебната власт", аргументира се Йордан Цонев от ДПС.

За да се увеличат парите на БАН, трябва да се намери източник, опонираха депутати от управляващата коалиция, а министърът на правосъдието Надежда Йорданов увери:

„Ние не говорим за намаляване на бюджета на съдебната власт, нито на бюджета на прокуратурата. Говорим за увеличаване на бюджета на съдебната власт и на бюджета на прокуратурата“.

С промените в Закона за съдебната власт няма да се прави редакция на механизма за възнаграждение на магистратите, увери Йорданова:

„Това, което ще предложим на вашето внимание - отпадане на кариерните бонуси за членовете на ВСС и на Инспектората към ВСС“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Кюстендил ще глобява за неправилно паркиране с фиш на стъклото

Община Кюстендил ще глобява с неприсъствени фишове собствениците на моторни превозни средства, паркирани в нарушение. Това обявиха от администрацията. Глобите, съгласно Закона за движение по пътищата, са от 20 до 200 лева, като средната глоба ще бъде 50 лева. Най-голяма ще бъде стойността на глобата, ако има установено неправилно паркиране на място..

публикувано на 27.05.25 в 22:08

Паметникът на Христо Ботев е върнат във Враца

Емблематичният паметник на Христо Ботев във Враца беше върнат в града след реставрацията му в специализирано ателие в София.  Обновяването беше финансирано с над 750 000 лв от държавния бюджет.  Реконструкцията беше наложителна заради корозия на носещите елементи във вътрешността и пукнатини по корпуса на металната фигура.  Паметникът е от 1964..

публикувано на 27.05.25 в 21:59

Над 300 000 българи са приемали медикаменти за щитовидната жлеза през 2024 г.

Около една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза, като в различните възрасти честотата е различна. Това съобщи проф. д-р Русанка Ковачева председател на Българско сдружение Тиреоидея и Паратиреоидея по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза.  Над 334 000..

публикувано на 27.05.25 в 20:36

Проливен дъжд над Плевен, 23 литра на кв. м за около час

Проливен дъжд, примесен с градушка, се изля над Плевен тази вечер. Интензивният валеж продължи около 20 минути и бе придружен от силен вятър. Количеството на валежа -  23 литра на кв. метър за около час.  На горещия телефон на Общината - 064/881- 323, са постъпили сигнали от граждани, основно за завиряване в отделни точки на града. Няма подадени..

публикувано на 27.05.25 в 20:35

Младежите от Босилеград най-често се насочват към изучаване на IT, педагогика и психология у нас

Зрелостниците в гимназията в Босилеград ще доучват една седмица заради протестите си и намалените часове от 30 минути през месеците февруари, март и до средата на април, каза директорът на единственото средно учебно заведение в града Владимир Григоров. Учебните часове в този период са били по 30 минути, след което учениците излизали на..

публикувано на 27.05.25 в 20:25
Росен Карадимов

Карадимов: КЗК ще предприеме мерки срещу ръста на цените преди и след въвеждането на еврото

Комисията за защита на конкуренцията ще предприеме спешни и конкретни мерки срещу спекулативния ръст на цените преди и след въвеждането на еврото.  "Времето за приказки приключи. Оттук нататък действията на Комисията ще бъдат решаващи за защитата на потребителите", заяви пред БНТ председателят на КЗК доц. Росен Карадимов. Той обясни, че..

публикувано на 27.05.25 в 20:08

Politico: ЕС скоро ще одобри кандидатурата на България за еврозоната

"ЕС скоро ще одобри кандидатурата на България за присъединяване към еврозоната от 1 януари догодина, като така тя ще стане 21-ият неин член". Това съобщава "Политико".  По данни на няколко официални източника, се очаква Европейската комисия и Европейската централна банка най-сетне да дадат благословията си в доклада, който ще бъде публикуван на 4..

публикувано на 27.05.25 в 19:56