Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Парламентът възобнови работата си по Бюджет 2022

| обновено на 25.02.22 в 18:23
Снимка: БГНЕС

Парламентът възобнови работа след среднощното си заседание, за да продължи дебатите по второто четене на държавния бюджет за тази година.

Прието беше предложението на парламентарната група на БСП да отпадне провеждането на парламентарния контрол, а заседанието на парламента беше удължено до окончателното приемане на Бюджет 2022.

България може да поеме до 7 милиарда и 300 милиона лева нов дълг през годината, реши окончателно парламентът.  Заложена е възможност страната ни да излезе на международните финансови пазари. Общата задлъжнялост в края на годината не може да надхвърля 35 милиарда и 500 милиона лева.  Дефицитът по консолидираната фискална програма е 5 милиарда и 900 милиона лева или 4,1 на сто.

През лятото предстои актуализация на бюджета.

4,8 млрд. лв. ще бъде субсидията за общините през 2022 г.  - това реши още Народното събрание, като одобри трансферите на основните бюджетни взаимоотношения между централния бюджет и бюджетите на общините под формата на субсидии. Трансферът за зимно поддържане и снегопочистване на общински пътища ще бъде в размер на 48,228 млн. лв.

Не беше подкрепено предложението на партия "Възраждане" за допълнителни пари за култура.

И още: средства за посрещане на българи и украински граждани с българско самосъзнание ще бъдат осигурени с нов текст в държавния бюджет, предложен по време на второто четене на законопроекта в пленарната зала. Предложението бе направено от името на управляващата коалиция. Необходимите пари ще бъдат осигурени от икономии по бюджета.

Дебатите до обяд бяха за това дали да се отпуснат допълнителни пари за транспорт и капиталови разходи.


Депутатите не приеха предложението и на ГЕРБ за допълнителни 179 милиона лева за субсидиране на градския транспорт в столицата. 

Близо три часа депутатите спореха за допълнителните пари за Столичната община като субсидия към вътрешно-градския транспорт.

С лишаване от тази субсидия ще се задълбочат задълженията, каза Румен Христов от ГЕРБ-СДС.

„Аз не искам да има противопоставяне на помощта, която ще получи София, и други общини, и особено пък тези в планински и полупланински райони.“

Венеция Ангова от „Продължаваме промяната“ коментира, че ако сумата не бъде желаната не може да се говори, че Столична община ще бъде наказана.

„Тук задачата е да върнем справедливостта и равнопоставеността в отношението към общините. Общината е могла да направи много повече преди Covid пандемията.“

Георги Свиленски от БСП призова да не се прави популизъм:

„Не правете служителите в градския транспорт заложници на тези интереси, защото плащането с пачки не е най-правилният начин.“

От „Възраждане“ подкрепят допълнителните средства за транспорт. Цончо Ганев:

„Няма как столицата ни да изпадне в апокалиптично състояние по отношение на градски транспорт, защото тука става дума за хиляди, да не кажа стотици хиляди поток от хора, които го използват“.

В началото на днешното заседание ДПС и ГЕРБ настояха в залата да присъства министърът на финансите или вицепремиера Корнелия Нинова. Депутатът Десислава Атанасова:

„Която вчера от парламентарната трибуна си позволи назидателен тон спрямо една от парламентарните групи с аргумент, че точно парламентарната група на ГЕРБ не желае приемането на този бюджет и умишлено го бави. Парламентарната група на ГЕРБ присъстваше в пленарна зала до 5:20 сутринта, когато беше закрито пленарното заседание и аргументира всички свои предложения. Това обаче не може да се твърди за член на Министерския съвет“.

Заместник-председателят на парламента Мирослав Иванов обясни.

„Вицепремиерът Василев е извън страната. Няма как да се случи това нещо“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

Голям пожар пламна на полуостров Пелопонес

Голям пожар пламна на полуостров Пелопонес. Властите задържаха двама причинители на пожара. При температури 43 градуса по Целзий всичко гори и огънят се разпространява бързо, казаха пожарникарите, които гасят във високопланински район в област Коринт на Пелопонес. Първото засегнато село е Фенео със 70 жители, които властите евакуираха...

публикувано на 22.07.25 в 21:39
Село Владимирово

Пожар се запали край сливенската вилна зона Батмиш, но беше локализиран

Пожар край вилна зона Батмиш край Сливен се запали тази вечер около 18.00 часа . Пожарът се разпростря на площ от 400 декара. Той тръгна в посока село Чинтулово, но беше овладян. Няма пострадали хора и къщи. Пожарът е локализиран и овладян. Голям пожар избухна и в района на село Владимирово, община Тополовград. Изгоряла е..

публикувано на 22.07.25 в 21:34

Протест в центъра на София с искане на оставката на Борислав Сарафов

Инициативата „Правосъдие за всеки“ организира протест под надслов „Вън Сарафов, бухалката на Пеевски!“. Той се провежда тази вечер пред Съдебната палата и ще премине в шествие до историческата сграда на Народното събрание и до Орлов мост. Протестът е провокиран от решението на Прокурорската колегия да остави безсрочно Борислав Сарафов начело..

обновено на 22.07.25 в 21:26

Локализиран е пожарът в благоевградското село Марулево

Локализиран е пожарът, който избухна в благоевградското село Марулево, обхвана две постройки и се разпространи към близката смесена гора. Около 200 декара е засегнатата площ. Няма опасност от разрастване на   огъна. Евакуираха хора от пожара в село Марулево, горят къщи (обновена) Над четири часа продължиха усилията на   пожарникари,..

публикувано на 22.07.25 в 20:55
Александър Джартов

Гл. комисар Джартов: Няма опасност за населените места в близост до пожара край Опицвет (обновена)

През следобедните часове се възобнови пожарът край костинбродското село Опицвет, след като пожарникарите почти денонощие е опитваха да угасят огъня и около другите две близки населени места. Детски онкоцентър и помпена станция са в близост до възобновения пожар. На мястото пристигнаха заместник-вътрешният министър Тони Тодоров и директорът на..

обновено на 22.07.25 в 20:46

Частично бедствено положение в три боляровски села заради пожар

В следобедните часове е пламнал пожар между боляровските села Стефан Караджово и Камен връх. Огънят е навлязъл в трудно достъпен терен и горски масив. В пожарогасенето са включени 6 противопожарни автомобила, служители от Горско стопанство с техника, земеделски производители и доброволци. Няма опасност за населените места. На пътя между двете..

публикувано на 22.07.25 в 20:16
Снимката е илюстративна

Овладяха пожар в Бала баир край Плевен

В Плевен овладяха пожара, разразил се в местността Бала баир край града. Спасен е фотоволтаичен парк в близост до пламъците. Големи облаци и дим обезпокоиха плевенчани. Марияна Цветкова, говорител на ОД на МВР : "Голям пожар избухна в сухи треви, нискостеблена растителност, в стърнища и храсти, в близост до фотоволтаичен парк край Плевен,..

публикувано на 22.07.25 в 18:43