Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Боряна Венциславова: Връзката ни с природата подлежи на преосмисляне

Боряна Венциславова
Снимка: Ирина Недева

Връзката ни с природата подлежи на преосмисляне. Това каза пред БНР авторът на изложбата „Ние сме/бяхме природа” Боряна Венциславова.

От времето на индустриализацията човек се отнася с природата като експлоататор и неин собственик, ние изчерпваме всичките ѝ ресурси в наша полза, посочи Венциславова.

„На всички им стана ясно, че така нещата не могат да продължават напред. Че ние трябва да разберем, че сме част от природата, а не сме неин господар и не може да се отнасяме по такъв начин с нея. Това, което ние причиняваме на природата, рефлектира върху самите нас и определя нашия живот.“

Боряна Венциславова живее и работи в София и Виена. В серията си от работи в настоящата изложба тя се занимава с климатичната криза.

Боряна Венциславова държи плакат, подобен на този на Джон Ленън и Йоко Оно от 1969 г., в който се казва „С войната е свършено, ако пожелаете“, като войната е заменена с екоцид

„Дискусията за екоцида тече от доста дълго време. Има кампания, която се занимава с това екоцидът да бъде въведен като петото престъпление срещу човечеството“, допълни тя в предаването „Хоризонт до обед“.

Играта на думи с времената в заглавието Венциславова обяснява с първоначалната си идея, която ѝ хрумнала на английски.

„Тази игра на думи на български беше по-трудно да бъде преведена, затова оставихме и двата варианта в заглавието. В това заглавие се съдържа, малко или много, главната идея на цялата концепция за тази изложба и всички произведения, които са показани в нея.“

Изложбата може да се види в Галерия Квадрат 500.

Повече чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30