Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Йордан Калайков: Всяко едно изкуство не възпроизвежда видимото

Освен като преподавател в Националната спортна академия Калайков е познат и от участия в художествени изложби

Професор Йордан Калайков
Снимка: Ани Костова

„Художествената литература като всяко едно изкуство изисква сериозни натрупвани било като житейски опит, като речник или една нагласа да наблюдаваш онези неща, които на пръв поглед са незабележими, защото в крайна сметка всяко едно изкуство не възпроизвежда видимото. Напротив помага да се покаже чрез художественото слово или чрез колорита, или чрез музиката да се покаже онова, което не се вижда на пръв поглед, не е на повърхността, незабележимото“, каза за БНР професор Йордан Калайков. Той е преподавател по арт-мениджмънт, мениджмънт на образованието и мениджмънт на спорта в Националната спортна академия. Професор, доктор на педагогическите науки, писател и художник.

По думите му преподавателската работа е изкуство:

„Аз категорично считам, че, за да бъдеш успешен пред една аудитория, се изискват не само познания по отношение на материята, която ще комуникираш и предоставиш, но се изискват и други неща, с които приобщаваш хората, ако е възможно да ги мотивираш, да ги заредиш с желание да участват в този процес - съвместен. И да превърнеш времето, в което сте заедно в емоционално преживяване“, допълни за предаването „Нощен хоризонт“ Йордан Калайков.

Той е бил в продължение на 6 години член на акредитационния съвет в Националната агенция за оценяване и акредитация на висшите училища.

За предложението на Министерството на образованието да се сливат университети той коментира:

„Това за уедряване не е нова идея, но сега придобива гласност. Имаше една друга идея, че онези професионални направления, независимо в какви направления, които не произвеждат достатъчно квалифицирани кадри и не могат да се реализират на пазара от само себе си ще изчезнат поради липса на интерес и поради това, че няма достатъчно кандидати или тези, които завършват не се реализират достатъчно добре“.

С живопис и графика професор Йордан Калайков е участвал в общи художествени изложби и в международни конкурси за екслибрис - Сент Никлаас, биенале в Малборг, Вилнюс, международни състезания по графика в Гливице и др. Печелил е награди от различни свои участия. Има 10 самостоятелни изложби живопис. Негови работи са притежание на частни колекции в България и чужбина. Автор е на студия с литературна критика и на книги с поезия, проза и есеистика, част от които библиофилски: "Третият бряг", "Кръгът", "Праг", "Случвания", "Империя на облаците", "Тракало за глухи", "Нови разкази, есета и рисунки от Йордан Калайков", "Завръщане в кръга - две книги в една", "Есеистика - избрано", "Пловдивски случки, писани и рисувани от натура", "Сливен, такъв, какъвто съм го скътал в душата си". Негови разкази и есета са публикувани в централните литератури издания - вестник "Литературен вестник", вестник "Литературен форум", списание "Пламък", списание "Везни", вестник "Литературен глас" и други. Превеждан е на руски, английски, испански, френски, китайски езици. Член на Съюза на учените в България и на Сдружение на българските писатели.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27