Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Йордан Калайков: Всяко едно изкуство не възпроизвежда видимото

Освен като преподавател в Националната спортна академия Калайков е познат и от участия в художествени изложби

Професор Йордан Калайков
Снимка: Ани Костова

„Художествената литература като всяко едно изкуство изисква сериозни натрупвани било като житейски опит, като речник или една нагласа да наблюдаваш онези неща, които на пръв поглед са незабележими, защото в крайна сметка всяко едно изкуство не възпроизвежда видимото. Напротив помага да се покаже чрез художественото слово или чрез колорита, или чрез музиката да се покаже онова, което не се вижда на пръв поглед, не е на повърхността, незабележимото“, каза за БНР професор Йордан Калайков. Той е преподавател по арт-мениджмънт, мениджмънт на образованието и мениджмънт на спорта в Националната спортна академия. Професор, доктор на педагогическите науки, писател и художник.

По думите му преподавателската работа е изкуство:

„Аз категорично считам, че, за да бъдеш успешен пред една аудитория, се изискват не само познания по отношение на материята, която ще комуникираш и предоставиш, но се изискват и други неща, с които приобщаваш хората, ако е възможно да ги мотивираш, да ги заредиш с желание да участват в този процес - съвместен. И да превърнеш времето, в което сте заедно в емоционално преживяване“, допълни за предаването „Нощен хоризонт“ Йордан Калайков.

Той е бил в продължение на 6 години член на акредитационния съвет в Националната агенция за оценяване и акредитация на висшите училища.

За предложението на Министерството на образованието да се сливат университети той коментира:

„Това за уедряване не е нова идея, но сега придобива гласност. Имаше една друга идея, че онези професионални направления, независимо в какви направления, които не произвеждат достатъчно квалифицирани кадри и не могат да се реализират на пазара от само себе си ще изчезнат поради липса на интерес и поради това, че няма достатъчно кандидати или тези, които завършват не се реализират достатъчно добре“.

С живопис и графика професор Йордан Калайков е участвал в общи художествени изложби и в международни конкурси за екслибрис - Сент Никлаас, биенале в Малборг, Вилнюс, международни състезания по графика в Гливице и др. Печелил е награди от различни свои участия. Има 10 самостоятелни изложби живопис. Негови работи са притежание на частни колекции в България и чужбина. Автор е на студия с литературна критика и на книги с поезия, проза и есеистика, част от които библиофилски: "Третият бряг", "Кръгът", "Праг", "Случвания", "Империя на облаците", "Тракало за глухи", "Нови разкази, есета и рисунки от Йордан Калайков", "Завръщане в кръга - две книги в една", "Есеистика - избрано", "Пловдивски случки, писани и рисувани от натура", "Сливен, такъв, какъвто съм го скътал в душата си". Негови разкази и есета са публикувани в централните литератури издания - вестник "Литературен вестник", вестник "Литературен форум", списание "Пламък", списание "Везни", вестник "Литературен глас" и други. Превеждан е на руски, английски, испански, френски, китайски езици. Член на Съюза на учените в България и на Сдружение на българските писатели.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38