Това със сигурност ще е някаква криза на мнозинството, което не е непременно правителствена криза, посочи Христо Панчугов относно смяната на министъра на отбраната и в анализ дали това ще предузвика трусове в управляващата коалиция.
Във връзка с позициите на БСП в правителството Панчугов предупреди, че може да се стигне до политически шантаж и извиване на ръце – „на премиера или на различни участници в това правителство, в една или друга посока, в името на това да се запази мнозинството.“
„БСП не просто поставя под съмнение членството на България в НАТО и ЕС, без значение, че говорят нещо друго. Тя поставя пред изключително голяма трудност решаването на уравнението с българската национална сигурност и това започва да става откровена заплаха“, заяви Христо Панчугов.
Относно различните позиции на досегашния военен министър и на премиера политологът отбеляза, че „подобен тип разминавания блокират възможността за правене на каквато и да е политика“.
Досега виждахме „откровено уклончива позиция на министър Янев“ и по трите важни въпроса – какво България може да направи, за да помогне на съюзниците си в Украйна, какво иска да направи и как това ще гарантира българската национална сигурност, изтъкна Панчугов.
Според Христо Панчугов „хора като г-н Янев се възползват от тази опасна илюзия и скъсване с реалността, която битува сред част от българското общество и се заиграват с подобен тип послания“ като тези, които се чуха на протеста вчера.
„Корнелия Нинова споделя като че ли тази странна илюзия, която чухме от площада, за това как преговорите са единственото решение между Русия и Украйна.“
Панчугов е на мнение, че в изразената си позиция в социалните мрежи преди да му бъде поискана оставката министър Стефан Янев е използвал „внушения“ и не сме чули „неговата концепция за национална сигурност на фона на развиваща се криза и пред лицето на самата криза, но за сметка на това разбрахме, че той не е удобен“.
Фейсбук посланието на министъра на отбраната е целяло да предизвика протест в негова подкрепа, който ще прерасне в политически проект, „на който г-н Янев удобно ще се окаже начело“.
„Има в българското общество подкрепа за подобен тип действия. Виждате поведението на „Възраждане“, което довежда до крайност всички тези послания. Очевидно ще се търси някаква симбиоза между двете и събирането на подобен род привърженици. Ситуацията, в която се намираме, много бързо ще изземе кислорода от този пожар и не мисля, че има сериозен, истински, голям потенциал за създаването на такава формация.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..
Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..
Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас. Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..
Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..
С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..
Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
България можеше и по-рано да влезе в еврозоната. Загубихме време. Можехме да сме заедно с хърватите , защото се движехме успоредно в този процес. Те..