Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евгения Костадинова: Прегледът на учебното съдържание е непрестанен процес и изисква актуализация

Снимка: Pixabay

"Прегледът на учебното съдържание и учебните програми е непрестанен процес, който изисква актуализация. Това нещо не се прави за първи път. Постоянно събираме обратна връзка за това как заложените очаквани резултати в учебни програми се постигат, доколко актуално е това, което изучават учениците. Има периоди, в които това става по-интензивно". 

Това каза пред БНР Евгения Костадинова, директор на дирекция "Съдържание на предучилищното и училищното образование" в МОН, по повод началото на преглед на учебното съдържание по общообразователните предмети от 1 до 10 клас

По думите ѝ една учебна програма действа средно 5-6 години

"Нашият преглед ще върви в различни посоки. Веднъж през учебните програми, това е чисто експертен документ, който служи на учителите, там са посочени очакваните резултати от обучението. Този преглед ще се прави от специалистите, от учителите. Ще пуснем социологическо проучване, което да попита заинтересованите страни - учители, родители и ученици. Искаме да знаем какво им пречи да са по-ефективни, какво им пречи наученото да бъде прилагано в практически ситуации". 

В предаването "12+3" Костадинова посочи, за да бъде качествен един подобен анализ, е необходимо време и затова няма определени срокове:  

"Възможно е да се окаже, че при някои предмети не е необходима актуализация, а при други, че е необходимо по-сериозно отпадане на понятия, на разместване на очаквани резултати във времето". 

Интервюто с Евгения Костадинова можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От "Възраждане" предлагат народните представители да не могат да ползват охрана от НСО

От "Възраждане" предлагат народните представители да не могат да ползват охрана от НСО. Това е записано във внесения днес в деловодството на парламента, проект за промени в Закона за НСО. Вносител е депутатът Златан Златанов. "Народните представители не би следвало да ползват никакви привилегии спрямо останалите граждани. НСО няма ресурсния,..

публикувано на 19.09.25 в 21:51
Централа на НАТО

Естония поиска задействане на член 4 от Договора за НАТО

Естония е поискала задействане на член 4 от Северноатлантическия договор, след като три руски изтребителя МИГ-31 нарушиха въздушното ѝ пространство и останаха в него 12 минути. Това написа в социалната мрежа "Екс" премиерът на страната Кристен Михал, определяйки действията на Москва като неприемливи, предаде АФП. Член 4 предвижда спешни..

публикувано на 19.09.25 в 21:33
Владимир Путин

Путин заяви, че Русия ще продължи да произвежда съвременни оръжия

Руският президент Владимир Путин заяви, че Русия ще продължи да произвежда съвременни оръжия и след края на така наречената от него специална военна операция. "Надявам се, че събитията свързани със СВО ще отминат, но необходимостта от съвременни въоръжени сили няма да приключи с това. Напротив и занапред ще развиваме въоръжените сили, ще ги..

публикувано на 19.09.25 в 21:27
Снимката е илюстративна

Висш лидер на "Ислямска държава" е убит при операция в Сирия

Иракската служба за борба с тероризма съобщи, че висш лидер на "Ислямска държава" е бил убит по време на операция за сигурност в Сирия, проведена в сътрудничество с международната коалиция, ръководена от САЩ. Командирът Омар Абдул Кадер Басам, известен като "Абдул Рахман Ал-Халаби", е бил ръководител на външните операции и сигурността на..

публикувано на 19.09.25 в 20:51

Съветът за сигурност на ООН гласува за повторно налагане на санкции срещу Иран

Съветът за сигурност на ООН гласува за повторно налагане на санкции срещу Иран, след като Великобритания, Франция и Германия обвиниха Техеран в нарушаване на историческото споразумение за управление на ядрените му дейности, предаде АФП. "Призоваваме (Иран) да действа незабавно", заяви британският посланик Барбара Уудърд, след като гласува..

публикувано на 19.09.25 в 20:34

П. Събев: Да се даде възможност на производителите на домашна ракия да сертифицират и продават

Контрабандата на спирт в България не е спирала . Това заяви пред БНР Петко Събев, Сдружение "Българска домашна ракия". Той смята, че производителите на домашна ракия и вино могат да се се противопоставят с продукцията си на контрабандистите . Премиерът Росен Желязков е поискал да бъдат премахнати от сайта на МЗХ предложените за обществено..

публикувано на 19.09.25 в 20:15
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп увери, че има напредък по въпроса за собствеността на TikTok на територията на САЩ

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп увери, че е постигнал напредък по въпроса за собствеността на платформата TikTokна американска територия, по време на телефонния си разговор с китайския лидер Си Цзинпин, предаде АФП.   "Постигнахме напредък по редица важни въпроси като търговията, фентанила, необходимостта от спиране на войната..

публикувано на 19.09.25 в 20:15