Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 80 заглавия на 26-ото издание на София филм фест

| обновено на 10.03.22 в 07:26
2
Кадър от откриващия филм „Двете страни на острието“
Снимка: СФФ

На 10 март започва 26-ото издание на София филм фест, което ще предложи на зрителите над 80 заглавия. 

Анжел Вагенщайн ще получи наградата на София тази вечер в зала 1 на НДК, когато е откриването. През есента той ще навърши 100 години и чрез отличието ще бъде зачетен неговия принос към изкуството на киното. 

В партньорство с Гьоте-институт СФФ ще представи дигитално възстановено копие на шедьовъра „Звезди“ на режисьора Конрад Волф, по сценарий на Анжел Вагенщайн. Филмът е носител на Голямата награда на журито в Кан през 1959 година. 

София филм фест ще продължи до края на март и това издание отново ще заложи на хибридно представяне на своята програма. Част от филмите ще бъдат прожектирани в киносалоните, а тези с прожекции онлайн - ще бъдат достъпни до 30 април в платформата за организиране на онлайн фестивали Festival Scope/Shift 72. 

Освен филмите от конкурсната програма, екипът на София филм фест очаква и авторите на лентите, които да представят лично своите творби пред българската публика. Лех Майевски, Сърджан Драгоевич, Душан Милич и Радивое Андрич са само част от имената, които очакваме в България, каза директорът на фестивала Стефан Китанов. Анжел Вагенщайн

За 20-и път международно жури ще определи Голямата награда в конкурса за първи или втори игрален филм „София – град на киното”, съдържаща парична премия от 7000 евро, осигурена от Столична община.   

Председател на журито е режисьорката Иглика Трифонова, която ще получи и наградата на София за своя принос към изкуството на киното. 

Премиерно на фестивала ще бъдат прожектирани копродукциите с България „Мрак“ на Душан Милич и „Как се научих да летя?“ на Радивое Андрич. 

Сред българските заглавия с премиерни или специални прожекции са игралните „В сърцето на машината“ на Мартин Макариев, „Не те харесвам“ на Борислав Костов, както и няколко интересни документални творби – последният филм на Анна Петкова „Авантюриста“, спечелил „Златен ритон“ за документален филм, дебютният пълнометражен филм на Биляна Кирилова „Воев“, посветен на легендарния музикант, поет и артист Димитър Воев; най-новият филм на Костадин Бонев „Гео Милев в лабиринта на времето“ и филмът за група Фактор „Срещу времето“ на Росен Елезов. 

Традиционно филмите от фестивала ще бъдат показани не само пред българска публика. 

София филм фест в Пловдив ще бъде от 17 до 27 март, във Варна от 18 до 25 март, а юбилейното 20-то издание в Бургас ще стартира в последния ден от този месец. 

Репортажа на Светослава Кузманова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл. 
Клер Дени – режисьор на откриващия филм „Двете страни на острието“
Снимки: София филм фест

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57
Георги Димитров - Жожо

Младият китарист Георги Димитров - Жожо стъпи на сцената на Уигмор хол

24-годишният български китарист Георги Димитров - Жожо е победител в тазгодишното издание на конкурса за Новата Елизабетинска награда за китаристи и лютнисти , която има за цел да пропагандира британското изкуство и музиката на британските композитори още от "Златния век" на кралица Елизабет Първа, до съвремието ни и важните фигури на ХХ век, като..

публикувано на 14.02.25 в 17:24
Деляна Лазарова

Диригентката Деляна Лазарова с нов пост в Шотландия

На 4 февруари в социалната мрежа Facebook българската диригентка Деляна Лазарова съобщи, че за нея е щастие и чест да приеме поста главен гост-диригент на Шотландския оркестър на Би Би Си. Партньорството им ще започне още през септември 2025 г., когато ще бъде поставено началото и на юбилейния 90-и концертен сезон на състава. Тя вече беше поканена на..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Проф. Юлиан Куюмджиев

Неиздавани писма на Любомир Пипков излизат в книга

"Любомир Пипков - писма от Париж" е ново интригуващо издание, в което са събрани повече от 150 писма на младия български студент във френската столица до неговите родители Натя и Панайот Пипкови в периода 1926 - 1932 г.  Съставител на книгата е проф. Юлиян Куюмджиев , който лично ще я представи на 17 февруари от 18 часа в НМА "Проф. Панчо..

публикувано на 13.02.25 в 18:42
Христо Йоцов

Авторски концерти с нови класически пиеси на Христо Йоцов

Христо Йоцов - един от най-изявените музиканти, който прекрачва жанровете в музиката - ще отпразнува своя 65-и рожден ден на сцената.  Авторският концерт е на 17 февруари, понеделник, в зала "България" от 19 ч.  Заедно с него ще бъдат музикантите от Плевенската филхармония, с която имат дългогодишно партньорство, както и неговият брат - Борислав..

публикувано на 13.02.25 в 18:10
Стоян Караиванов

Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на Крефелд

Българинът Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на германския град Крефелд за 2025 г. Призът е учреден през 2018 г. в чест на важното място на града в историята на този инструмент - през 1821 г. именно там е роден изобретателят на бандонеона Хайнрих Банд. Първата наградена е изпълнителката Джудит Бранденбург,..

публикувано на 12.02.25 в 18:27
Давид Гросман

Спектакъл по творба на носителя на "Букър" Давид Гросман въздейства като лечебен катарзис на израелската публика

Театралната формация “Паспорт“ рядко използва пиеси или готови сценично музикални произведения в своя репертоар. Най-често в тяхно изпълнение “оживяват“ книги. Израел също има свой писател, лауреат на наградата “Букър“ – Давид Гросман /Романът му “Един кон влязъл в бар“е преведен на български език от Емилия Юлзари /. През август миналата..

публикувано на 12.02.25 в 16:53