Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Военен кореспондент от Сараево с трогателно писмо към украинския народ

Снимка: pixabay.com

Военният кореспондент на Словенското радио от Сараево Аида Черкез изпрати трогателно писмо до украинците, станало известно, след като BBC го преведе на английски и излъчи в програмите си.


"Скъпи приятели, Хуманитарните организации тук, в Сараево, събират помощи за вас, а аз седя пред гардероба в апартамента си, опитвайки се да си спомня от какво се нуждаете най-много сега. Не са моите топли чорапи, не е якето ми или топлите ми ботуши. Това е тениската ми, която вече е на 30 години, с надпис, който ме поддържаше в продължение на 1425 дни, когато босненските сърби стреляха и държаха града ми под обсада без вода, без храна, без електричество, без отопление и без връзка с външния свят.

Носих тази тениска и четях нейното послание, когато над 2 милиона снаряда паднаха върху главите ни и аз избегнах безброй куршуми, но 11 000 от моите съседи не го направиха. На тениската пише: „Сараево ще бъде, всичко останало ще мине“. Лошите времена ви очакват, приятели.

Но се изпращат оръжия, за да можете да защитите себе си и ценностите, които отстоявате. Ние, босненците, се борихме тогава за същите ценности, но светът ни наложи оръжейно ембарго. Той не разбра, за какво е борбата в Сараево. Слава Богу, че разбира сега в Киев!

Ще бъдете гладни, жадни, студени и мръсни. Ще загубите домовете, приятелите и членове на семействата си, но това, от което ще боли най-много, са лъжите. Лъжите, че по някакъв начин сте виновни за това, което ви се случва. 

Лъжите, че всъщност вие правите това, което ви се причинява. Тази лъжа ще направи безброй дупки в сърцата ви, но няма да спре биенето им и няма да ги замрази. Виждам, че са разрушили телевизионната ви кула. Ха! Искат да ви държат на тъмно, точно както ни държаха и нас. Искат да изключат светлините, за да не можем да видим какво правят с вас.

Пишете всичко! Записвайте го! Един ден това ще определи вашата история, ще обясни на украинците, които още не са родени, какво се е случило. И най-вероятно, в крайна сметка ще бъде използвано като улики и доказателства в съда срещу онези, които се опитват да ви убият. В тъмните времена, които ви предстоят, понякога ще губите вяра и ще бъдете съкрушени и уморени. Но аз ви пиша от бъдещето и ви казвам: вие ще спечелите, както ние победихме.

Трябваше да умра, но оцелях. Утре ще изведа моите внуци на разходка! Един ден и вие ще го направите, защото виждам във вас същата устойчивост, която видях тук. Чувам как пеете вашия химн, като отблъсквате танковете с голи ръце. С времето ще пеете, както направихме ние, нови песни, за вашата смелост по време на това тежко бреме. Ще измислите свои лозунги, които ще ви помогнат да оцелеете. Междувременно ви изпращам най-ценното, което имам. Това е моят лозунг, леко променен за вас: „Украйна ще бъде, всичко останало ще мине“. Слава На Украйна! Сараево"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съдът остави за постоянно в ареста четирима от задържаните за погрома срещу Дома на Европа

Софийският районен съд остави за постоянно в ареста четирима от задържаните за погрома срещу сградата на Европейската комисия в София по време на протеста на "Възраждане" в събота. Петима души са привлечени като обвиняеми във връзка с протеста на "Възраждане" На свобода излиза само непълнолетният 17-годишен младеж, който ще е под надзора на..

публикувано на 24.02.25 в 21:57

Пловдивчани подкрепиха Украйна

Със запалени свещи под формата на сърце, подредени пред катедралния храм "Света Богородица", украинската общност в Пловдив отбеляза третата годишнина от началото на широкомащабната война на Русия срещу Украйна. "24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на..

публикувано на 24.02.25 в 21:36
Президентите на Украйна Володомир Зеленски (вляво) и на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп изрази готовност да се срещне не само с Путин, но и със Зеленски

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп изрази готовност да се срещне не само с руския президент Владимир Путин, но и с украинския - Володимир Зеленски. На пресконференция с гостуващия във Вашингтон френски президент Еманюел Макрон Тръмп, който наскоро нарече Зеленски "диктатор", покани украинския лидер във Вашингтон "през тази или следващата..

публикувано на 24.02.25 в 21:13

Кирил Петков: Европа е силна, а ние сме в нейния център

Стотици хора участват тази вечер в София в шествие в подкрепа на Украйна. От сградата на президенстската администрация участниците в Гражданския събор в подкрепа на Украйна се отправиха към представителството на Европейския парламент и на Европейската комисия, където в събота се стигна до сблъсъци с полицията по време на протест, организиран от партия..

публикувано на 24.02.25 в 20:44

Състоянието на папа Франциск е показало "леко подобрение“

Състоянието на папа Франциск е показало "леко подобрение“, съобщиха от Ватикана. Главата на Римокатолическата църква прекара 11-ия си ден в болница с двустранна пневмония, предаде АФП. "Критичното клинично състояние на Светия отец показва леко подобрение. Дори днес не е имало епизоди на астматични дихателни пристъпи; някои лабораторни тестове..

публикувано на 24.02.25 в 20:34

ООН прие втора резолюция за Украйна

Общото събрание на ООН прие втора за деня резолюция по повод 3-годишнината от началото на руското пълномащабно нахлуване в Украйна. Проектът беше на Съединените щати, но в текста бяха внесени толкова поправки, че в крайна сметка американският представител гласува "въздържал се". Серията от допълнения съдържанието на резолюцията беше направена по..

публикувано на 24.02.25 в 20:09
Президентите на САЩ Доналд Тръмп (вляво) и на Франция Еманюел Макрон - Вашингтон, 24 февруари 2025

Макрон призова Тръмп да подкрепи Украйна

Френският президент Еманюел Макрон се срещна с Доналд Тръмп в Белия дом в опит да укрепи подкрепата за Украйна срещу "агресора“ Русия. Макрон пристигна в Белия дом Срещата дойде в момент, когато отношенията на американския президент с Москва във връзка с войната заплашиха да разклатят трансатлантическия съюз. На третата годишнина от..

публикувано на 24.02.25 в 20:00