Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви оръжия се използват в Украйна

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Военното снаряжение и на Русия, и на Украйна е смесица от модерни и съветски технологии.

Руските военни използват бойни самолети с крилати ракети „Калибър“ за поразяване на различни съоръжения, а за важни цели – ракетите „Искандер“, които имат обсег до 500 километра и могат да носят мощни бойни глави, способни да разрушат големи или укрепени сгради. Украинското небе обаче не е под руски контрол и е опасно за руските самолети, тъй като изглежда, че украинците разполагат с добри противовъздушни системи.

Сред танковете, изпратени от руснаците има Т-90, Т-80 и Т-72, като по-съвременните са на фронтовите линии и пазят по-старите. Срещу тях се използват разработените в Украйна преносими противотанкови управляеми ракети RK-3 „Корсар“. Украинската армия има достъп и до редица противотанкови оръжия от страните от НАТО, включително американските противотанкови ракетни комплекси „Джавелин“.

Освен въздушни удари, ракетен и артилерийски обстрел, военни експерти от различни държави твърдят, че към термобаричните оръжия, използвани от американските военни по време на Виетнамската война, са посегнали сега и руснаците при сблъсъците в Украйна. Те създават огнена буря, която изсмуква кислорода. Матийо Булег – експерт по руските военни сили:

„Термобаричните оръжия са най-ужасните от спектъра на стандартните способности, с които разполагат руснаците, защото това, което правят е, че на практика „сваряват“ въздуха като загряват атмосферата до такива градуси, че всичко изгаря.“

Опасения предизвиква възможността Русия да разположи пусковата установка ТОС-1, от която могат да бъдат освободени по няколко термобарични оръжия наведнъж с потенциал за огромен брой жертви. Военният анализатор Петри Макел:

„Те са високоефективни, когато се използват концентрирано срещу конкретна цел. Имат обаче и големи ограничения като факта, че ефективният им обсег е само от пет до шест километра от позицията на установката. Така тя би попаднала в обхвата на украински артилерийски огън. Руснаците внасят и тежките реактивни системи за залпов огън БМ-30 „Смерч“, които имат много по-голям обсег и могат да изстрелват мощни и с висок експлозивен заряд ракети, както и касетъчни боеприпаси, каквито вече бяха използвани срещу жилищни райони в Харков.“

Руската войска разполага и с широка гама от мощни артилерийски установки, като някои са разработени още по времето на Съветския съюз, но са усъвършенствани, и неестествено са кръстени на цветя – като 203-милиметровата гаубица „Божур“, 152-милиметровата гаубица „Зюмбюл“ и 240-милиметровата минохвъргачка „Лале“.

Използването на касетъчни бомби от руската страна, както и на други оръжия, забранени в над 100 държави, беше потвърдено миналата седмица от генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг – обвинение, което Кремъл отрича. Матийо Булег обяснява какво са те:

„Касетъчните бомби са в общи линии неуправляеми бомби, които експлодират във въздуха и падайки, частите им разрушават напълно зоната под тях. В случая става въпрос за безразборно бомбардиране.“

Украйна разчита на същия набор от съветски ракетни установки и гаубици, с каквито разполага и руската страна, но не притежава модерни оръжия с насочващи системи и голям обхват като руските балистични ракети „Искандер“ и крилатите ракети „Калибър“. Украинската войска разполага със съветските балистични ракети с малък обсег „Точка-У“, които имат мощна бойна глава, но слаба прецизност в сравнение с най-новите руски оръжия. През последните години украинските военни бяха подготвяни от свои американски, британски и канадски колеги и имат различни стратегии, с които да използват съветския си арсенал. В допълнение към него, Украйна получи големи пратки оръжия от западни страни, например преносимите зенитни ракети „Стингър“. Украинските военни използват и дроновете „Байрактар“, доставени от Турция преди началото на конфликта. Около 20 държави изпращат оръжия в Украйна, като картечници, огнестрелни оръжия и муниции за въоръжаване на доброволците, писа „Ню Йорк Таймс“.

Командващия британските въоръжени сили адмирал Тони Ранкин:

„Великобритания беше ясна, че ще продължи да осигурява както смъртоносно военно оборудване под формата на помощ, така и несмъртоносна помощ. Това са противотанкови оръжия, но също и други оръжия, но не искам да навлизам в подробности. Те ще бъдат от отбранително естество. Ясни сме, че това ще бъде дългосрочна подкрепа за Украйна.“

Въпреки подкрепата от редица западни държави, Джъстин Бронк от британския мозъчен тръст за отбрана и сигурност Royal United Services Institute предупреждава:

Все още не сме видели пълния капацитет на руснаците, който е вероятно да използват. Тогава нещата наистина ще станат трагични. Надеждата е, че Украйна ще може да продължи да се защитава. Но що се отнася до военните способности – шансът Украйна да осуети руската инвазия, ако тя продължи и руската страна предприеме пълно настъпление, е много малък.“

Военният анализатор Петри Макел е на същото мнение:

Ако Русия използва цялата си артилерийска мощ срещу Киев това ще бъде опустошително и цивилните жертви ще се увеличат много до хиляди и десетки хиляди. В основни линии системите, които Русия използва сега са същите, които използва през 1994 г. в Грозни. Този град беше напълно унищожен в битката.“

Съпредседателят на международния комитет за забрана на ядрените оръжия Айра Хелфанд, който е и носител на Нобеловата награда за мир за 1985 г. даде подробности за ядрените способности на Русия и НАТО:

„Русия има много ядрени възможности, както и НАТО. Не мисля, че която и да е страна умишлено ще използва първа ядрени оръжия. Но опасенията са, че когато има война, нещата понякога излизат извън контрол. Военните доктрини и на двете страни позволяват употребата на ядрени оръжия при условие, че губят конвенционалната битка, за да обърнат положението.

При такъв сценарий биха се използвали малки ядрени оръжия, казва Айра Хелфанд и обяснява какво представляват те:

„Когато говорим за ядрени оръжия „малки“ не означава същото, което приемаме по принцип. Те могат да достигат 15 килотона – колкото тази, унищожила Хирошима. Някои са дори по-големи. Има по-малки, проектирани за нападения срещу големи военни цели или градове, но въпреки това те имат изключително разрушителни последици.“

Дан Смит – директор на Международния институт за изследване на мира в Стокхолм, не допуска, че Русия би могла да използва ядрени оръжия в Украйна, дори само на локално ниво, за да се създаде хаос и по този начин да се спечели войната:

„Случилото се през последните две седмици – нахлуването и употребата на изключителна сила срещу градове и цивилни райони в Украйна, кара човек да се зачуди дали правилата, които приемаме за даденост толкова дълго, се спазват. Русия разполага с над 2000 оперативни бойни глави и това е достатъчно да се нанесат безпрецедентни щети в световен мащаб. Невъобразимо е.

Снимки: ЕПА/БГНЕС (архив)

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветя и запалени свещи пред училището

Две години от масовата стрелба в белградско училище, отнела 10 живота

Днес е втората годишнина от масовата стрелба в белградското училище "Владислав Рибникар", когато ученик уби десет души. Сърбия почете паметта на застреляните преди година 9 ученици в Белград На днешния ден преди две години тринадесетгодишно момче откри стрелба в белградското основно училище „Владислав Рибникар“. Загинаха девет деца и..

публикувано на 03.05.25 в 20:47

ОПЕК+ ще ускори увеличаването на производството през юни с 411 000 барела на ден

Организацията на страните-износителки на петрол, известна като ОПЕК+, се споразумя да ускори увеличаването на производството за втори пореден месец през юни с 411 000 барела на ден, съобщиха от групата пред агенция Франс прес. След кратка онлайн среща от групата обявиха, че въпреки спадащите цени и очакванията за по-слабо търсене, основите на..

публикувано на 03.05.25 в 20:40
Кристиан Шмит

Кристиан Шмит: Властите в Република Сръбска застрашават мира в Босна и Херцеговина

Върховният представител на международната общност в Босна и Херцеговина Кристиан Шмит е написал в доклад до Съвета за сигурност на ООН, че властите в босненската Република Сръбска застрашават мира в страната и Дейтънското споразумение с действията си. Той предупреди, че действията им са заплаха за стабилността на целия регион. В редовния..

публикувано на 03.05.25 в 20:36

Детето от Ботевград е било докарано в "Пирогов" в състояние, несъвместимо с живота

Лекарите от "Пирогов" са се опитали безуспешно да реанимират детето от Ботевград, което е било докарано в състояние, несъвместимо с живота, обясни пред "Хоризонт" директорът на спешната болница д-р Валентин Димитров.  Около обед пред болницата възникна напрежение между роднините на починалото дете и лекарите, което доктор Димитров определи като..

публикувано на 03.05.25 в 20:03

САЩ готвят нови санкции срещу "Газпром" и компании в енергийния и банковия сектор на Русия?

САЩ готвят нови санкции срещу "Газпром" и големи руски банки.  Мерките целят да засилят натиска върху Москва и да подкрепят усилията на президента Тръмп за прекратяване на войната в Украйна, съобщи Ройтерс, позовавайки се на информирани американски служители. Според представител от администрацията на Тръмп, чието име не се посочва, санкции..

публикувано на 03.05.25 в 19:30

Пловдивските лекари: И ние настояваме за пълно разследване, но заплахите не водят до справедливост

Районната колегия на Български лекарски съюз в Пловдив изразява дълбоката си съпричастност и искрени съболезнования към семейството на починалото преди месец 6-годишно дете след стоматологична манипулация в частна клиника. В същото време от съсловната организация изразяват тревога от зачестилите случаи на публичен натиск и стигматизация на..

публикувано на 03.05.25 в 19:07

Хиляди гости в Павликени за 12-ия Празник на яйцето

Хиляди гости посреща Павликени на 12-ото издание на Празника на яйцето.  В различните занимателни игри и при приготвянето на традиционните ястия на 20-е населени места в общината ще бъдат счупени около четири хиляди яйца. Празникът завършва довчера с концерт на "Керана и Космонавтите". Едно яйце – много възможности. Това доказват за..

публикувано на 03.05.25 в 18:59