Европейските лидери приеха късно снощи декларация, в която признават европейската перспектива на Украйна, но без да дават надежди за бързото й приемане в ЕС. Заседанието на държавните и правителствени ръководители във Версай продължава и днес.
„Европейският съвет призна европейските стремежи и европейския избор на Украйна, както е посочено в Споразумението за асоцииране. Украйна принадлежи към нашето европейско семейство“, се казва в документа.
Същевременно още вчера премиерът на Нидерландия Марк Рюте заяви, че това е процедура, която продължава години и не трябва да се хваща експресът, за да има бързо приемане.
„Можем ли да започнем процедура за членство със страна, която е във война? Мисля, че не“, каза от своя страна президентът на Франция Еманюел Макрон.
В приетия документ се казва още, че се очаква становището на Комисията по въпроса според съответните разпоредби от договорите, както и на молбите за членство на Грузия и Молдова.
Лидерите приветстват решението на прокурора на Международния наказателен съд да започне разследване на нападенията срещу цивилни лица и граждански обекти. Те призовават безопасността и сигурността на ядрените съоръжения в Украйна да бъде незабавно гарантирана с помощта на Международната агенция за атомна енергия.
Следващата дума по повод украинската евроинтеграция е на Европейската комисия.
„Историческа нощ във Версай. След пет часа разгорещени дебати лидерите на ЕС казаха „да“ на европейската интеграция на Украйна. Процесът започна. Героичната украинска нация заслужава да бъде приветствана в ЕС“, написа в Туитър президентът на Литва Гитанас Науседа.
Темата коментира и украинският президент Володимир Зеленски във видеообръщение:
„Това е последният тест за Европа. Сред държавните лидери има такива, които ни подкрепят, има и такива, които подкрепят само себе си, но ние виждаме как хората от европейските държави, се отнасят към нас. Знам със сигурност, че ако именно хората решаваха за нашето членство в ЕС, те определено щяха да изберат народа на Украйна. Днес, когато виждам подкрепата на народите на всяка страна по площадите на европейските столици, знам, че украинският народ вече е в Европейския съюз“.
Дискутира се и бъдещото преструктуриране на енергийния пазар, мерки за ограничаване поскъпването на тока и план за спиране на вноса на фосилни горива от Русия до 2027 година.
Вторият ден от срещата на върха ще бъде посветен на дискусии за укрепване на икономическия модел на ЕС.
Лидерите обсъждат какви да бъдат общите европейски реакции в областта на икономиката и отбраната заради кризата, породена от руската инвазия в Украйна.
Българският премиер Кирил Петков заяви, че ще поиска от европейските партньори да гласуват финансова подкрепа за страните, които приемат бежанци от Украйна.
Властите в Русия са задържали американски гражданин на летище в Москва по обвинения за контрабанда на наркотици. Това съобщава Ройтерс, като се позовава на канал в "Телеграм" с източници в руските служби за сигурност. По-рано тази седмица Москва освободи Марк Фогъл - американски гимназиален учител, осъден на 14 години затвор за..
Транспортният министър Гроздан Караджов обяви, че България работи за възстановяване на фериботната линия Русе - Гюргево, за да се облекчи с една четвърт трафикът по време на ремонта на Дунав мост. "За съжаление и тук не е тайна да го кажем, но ние имаме интерес от този мост, гърците имат интерес от нови точки, нови мостови съоръжения на..
Най-високата средна работна заплата в страната е в София-град - 3 хиляди 388 лева, а най-ниската е в Смолян - 1617 лева. Това сочат данните на Националния статистически институт за декември 2024 година. За едно тримесечие средното възнаграждение в столицата се е увеличило с 260 лева. Заради заплатите в София-град в целия Югозападен район..
49-годишен перничанин е бил задържан при операция на СДВР заради подозрения за кражба на автомобил. Късно снощи в полицията е получен сигнал за това, че автомобил, чийто водач има съмнително поведение, се движи по автомагистрала "Струма". Това обясни Христо Трендафилов, началник на група в сектор "Престъпления срещу моторните превозни..
Възможно е САЩ да обявят днес голямо изтегляне на свои войски от Европа. Това се очаква да се случи на конференцията по сигурността в Мюнхен, която започва следобед с реч на американския вицепрезидент Джей Ди Ванс. На конференцията по сигурност в Мюнхен ще чуем от американския вицепрезидент реч, която ще помним дълго. Това заяви кандидатът..
Кирил Петков отива на съд заради ареста на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов на 17 март 2022 година. Два месеца след като съпредседателя на "Продължаваме промяната" се отказа от доброволно от депутатския си имунитет, прокуратурата внесе в Софийския градски съд обвинителния акт срещу него. Предстои да бъде насрочено разпоредително заседание..
Месечната инфлация през януари е 2%, а годишната инфлация е 3,7%, според предварителните данни на НСИ. Това е най-високата инфлация на годишна база от януари 2024 г., докато повишението ѝ на месечна база е най-солидното от април 2022 г. насам. Най-голям ръст на цените има при отоплението и комуналните услуги. Хармонизираният..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..
Десетки представители на туристическия и ресторантьорския бизнес в страната се събраха на закрита за медиите среща във Велико Търново, за да..