Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Симеон Караколев: Има двама удавника, а спасителите хвърлят малък пояс за един човек

Създава ли Министерството на земеделието конфликт между животновъди и овощари

Николай Колев: Малки производители ще фалират или ще се откажат и ще ядем внос

Снимка: БГНЕС

Има ли напрежение между приоритетни сектори и каква е ролята на земеделското министерство в разгарянето му? Как и с колко ще бъдат подпомагани животновъди и производители на плодове и зеленчуци в кризата и работи ли предлаганата от ведомството схема за разпределение на парите - в предаването „Преди всички“ бяха представени две мнения. 

Продоволствената сигурност е жизненоважна за животновъдите, защото при лош сценарий и липса на реколта 2022 те буквално увисват, заяви Симеон Караколев, съпредседател на Националната асоциация на овцевъдите и козевъдите.

Караколев поясни, че животновъдите очакват да разберат каква част от зърнения баланс, който държавата ще подсигури, ще бъде за тях.

„Все още нямаме никакви индикации, най-вече за цена. В момента има зърно, обаче животновъдите нямат достатъчно ресурс да могат да го покрият.“

Около 1 милион тона са необходими за подсигуряване на продоволствената сигурност за животновъдството, уточни Симеон Караколев.

Ако трябва да се работи на пазарния принцип себестойност на продукцията спрямо стойността на зърното, в един момент сиренето може да стигне 30 лева килограм, което ще бъде удар и шок, коментира Караколев пред БНР.

Снимка: БГНЕСМинистерството на земеделието създава конфликт между приоритетни сектори, отправи критики Николай Колев, председател на УС на Сдружението на дунавските овощари.

Той обърна внимание върху поскъпналите няколко пъти препарати за растителна защита и торове, както и върху разходите на ток, като посочи, че всичко това се отразява върху себестойността на продукцията.

„Ние очакваме себестойността на декар овощно насаждение да е над 1000 лева.“

За да може секторът да оцелее и дори най-малките да продължат съществуването си, е необходима помощ минимум 150 лева на декар допълнителни държавни средства, допълни Колев.

„Има много малки производители, които няма да могат да изкарат тази година. Те просто ще фалират или ще се откажат и секторът ще западне още повече“, предупреди той и допълни, че така ще ядем повече вносна стока.

След вчерашните протести овощарите очакват реакция от земеделското министерство, а при липса на такава ще се отправят към София, стана ясно от думите на Николай Колев.

Снимка: БГНЕС

„Представете си, че има двама удавника и спасителите хвърлят един малък пояс, който е за един човек. На този пояс не могат да стоят двамата удавника, рискуват да потънат и двамата. Съответно или поясът трябва да е по-голям, да може да поеме двамата, или трябва да има два пояса. Това в момента се случва в селското ни стопанство – подхвърля ни се нещо, което е недостатъчно“, обобщи ситуацията Симеон Караколев от Националната асоциация на овцевъдите и козевъдите.

„В случая потребностите говорят не за 50:50, не за 60:40 в полза на животновъдите. За 70:30 в полза на животновъдите“, заяви той и призова разпределението на средствата да бъде въз основа на анализи.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Семерджиев

Окончателно: 20 г. затвор за Георги Семерджиев за тежката катастрофа, отнела два живота

Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд.  Върховните съдии..

публикувано на 21.05.25 в 15:05

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04