Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жюстин Томс: Неприемливо е да се разрешава езика на омразата в интернет

Социалните медии като част от войната в Украйна

Росен Босев: Използват се видео, клипове или снимки, които нямат отношение към войната в Украйна

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Как говореното в социалните мрежи е част от войната в Украйна - тема на фокус на предаването "Хоризонт до обед".

Пост на приятелка във Фейсбук, студентка в Петербург, Русия от вчера казва следното - перифразирам - време е да спреш да се страхуваш. Публикацията завършва така - "Това е последната ми публикация в Инстаграм, кога ще е следващата, не знам"... Защо не знае - причината е, че Русия спира социалната мрежа Инстаграм, а преди това ограничи /блокира/ Фейсбук. 

Руският регулатор Роском-надзор заяви, че мрежата ще бъде блокирана в страната заради призиви за насилие срещу руската армия. А повод за действията на Москва - съобщенията, че във Фейсбук ще се разрешава политическо говорене, което по-рано би се смятало за призив към насилие. Това ще важи само в няколко държави - Русия, Украйна, Полша и Беларус и само по адрес на руските въоръжени сили, президента Путин и президента на Беларус Александър Лукашенко. Допустими ще са и смъртни заплахи, ако не съдържат конкретика.

2 руски телевизионни канала, които се излъчваха на територията на страната също бяха спрени от СЕМ. Това стана и на европейско ниво.

"За да достигнем до проверената информация, трябва да използваме няколко източника, а също и като следим точно кои са тези няколко източници. Защото много често се създават сайтове, чиято цел единствено е да дезинформират потребителите", каза в предаването "Хоризонт до обед" Жюстин Томс, консултант по онлайн медии и маркетинг, лектор, дългогодишен преподавател в НБУ и SoftUni Digital.

Жюстин Томс  Снимка: БГНЕС

"И хората не трябва да вярват на информации без източник, без автор на статията. Но хората са леко "приспани" в социалниите медии, защото се получава бързо информация от наши приятели, като така приемаме всичко написано то тях за "чиста монета".

Според мен има информация за войната в Украйна и от двете страни. Мисля, че има баланс в момента и то от националните медии, които трябва да са на висотата на своята обществена отговорност", коментира още Томс.

По повод това, че Меta се разрешават призиви за насилие и смъртни заплахи, Томс заяви, че е изненадана от такъв ход:

"Но Русия ги забрани пък тях като социални медии. Но при положение, че години наред се работи активно за противопставяне на езика на омразата в социалните медии, за мен това е крайно неприемливо, да бъде променяно в момента, смятам, че Meta и Фейсбук ще преосмислят своето решение. Защото това е прекрачване на граници, които не бива да се прекрачват", заяви още за БНР Жюстин Томс.

Росен Босев  Снимка: БГНЕС

"Това, което се вижда като тенденция по темата е, използването на видео, клипове или снимки, които нямат отношение към войната в Украйна. Като става дума за серия от подвеждащи публикации включително в традиционни медии, в които се спекулира или не се дава достатъчно контекст във връзка с броя на загиналите в Донбас след 2014 година - слага се бройката от 14 хиляди загинали и така се внушава, че те са били убити от украинската армия.

Което не е вярно, защото независими източници провериха, че това е общата бройка на загиналите и от Русия, и от Украйна - военни и цивилни", коментира темата за "Хоризонт до обед" журналистът Росен Босев, който отговаря за проверката на фактите в българското съдържание на Фейсбук и е част от екипа на Агенция Франс прес, която социалната платформа избра за помощ в проверката на фактите във ФБ.

"Буквално в първите часове на военните действия в Украйна, бяхме затрупани с десетки видеа и снимки на самолети и изтребители и трябваше да открием техния произход, за да установим дали те имат отношение към конфликта в Украйна.

Такъв пример беше и за разкрити биолаборатории на САЩ в Украйна, за което не се потвърди като информация, друга информация беше, че Украйна не е успяла да регистрира границите си в ООН през 1991 г. което означава, че такава държава не съществува, която беше споделяна в България десетки пъти, а това е публикация още от 2014 година", даде пример Босев.

Още по темата в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18

Руслан Трад: Иран няма да се откаже от ядрената си програма

Иран няма да се откаже от ядрената си програма.   Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад,  анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..

публикувано на 17.05.25 в 13:15