Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жюстин Томс: Неприемливо е да се разрешава езика на омразата в интернет

Социалните медии като част от войната в Украйна

Росен Босев: Използват се видео, клипове или снимки, които нямат отношение към войната в Украйна

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Как говореното в социалните мрежи е част от войната в Украйна - тема на фокус на предаването "Хоризонт до обед".

Пост на приятелка във Фейсбук, студентка в Петербург, Русия от вчера казва следното - перифразирам - време е да спреш да се страхуваш. Публикацията завършва така - "Това е последната ми публикация в Инстаграм, кога ще е следващата, не знам"... Защо не знае - причината е, че Русия спира социалната мрежа Инстаграм, а преди това ограничи /блокира/ Фейсбук. 

Руският регулатор Роском-надзор заяви, че мрежата ще бъде блокирана в страната заради призиви за насилие срещу руската армия. А повод за действията на Москва - съобщенията, че във Фейсбук ще се разрешава политическо говорене, което по-рано би се смятало за призив към насилие. Това ще важи само в няколко държави - Русия, Украйна, Полша и Беларус и само по адрес на руските въоръжени сили, президента Путин и президента на Беларус Александър Лукашенко. Допустими ще са и смъртни заплахи, ако не съдържат конкретика.

2 руски телевизионни канала, които се излъчваха на територията на страната също бяха спрени от СЕМ. Това стана и на европейско ниво.

"За да достигнем до проверената информация, трябва да използваме няколко източника, а също и като следим точно кои са тези няколко източници. Защото много често се създават сайтове, чиято цел единствено е да дезинформират потребителите", каза в предаването "Хоризонт до обед" Жюстин Томс, консултант по онлайн медии и маркетинг, лектор, дългогодишен преподавател в НБУ и SoftUni Digital.

Жюстин Томс  Снимка: БГНЕС

"И хората не трябва да вярват на информации без източник, без автор на статията. Но хората са леко "приспани" в социалниите медии, защото се получава бързо информация от наши приятели, като така приемаме всичко написано то тях за "чиста монета".

Според мен има информация за войната в Украйна и от двете страни. Мисля, че има баланс в момента и то от националните медии, които трябва да са на висотата на своята обществена отговорност", коментира още Томс.

По повод това, че Меta се разрешават призиви за насилие и смъртни заплахи, Томс заяви, че е изненадана от такъв ход:

"Но Русия ги забрани пък тях като социални медии. Но при положение, че години наред се работи активно за противопставяне на езика на омразата в социалните медии, за мен това е крайно неприемливо, да бъде променяно в момента, смятам, че Meta и Фейсбук ще преосмислят своето решение. Защото това е прекрачване на граници, които не бива да се прекрачват", заяви още за БНР Жюстин Томс.

Росен Босев  Снимка: БГНЕС

"Това, което се вижда като тенденция по темата е, използването на видео, клипове или снимки, които нямат отношение към войната в Украйна. Като става дума за серия от подвеждащи публикации включително в традиционни медии, в които се спекулира или не се дава достатъчно контекст във връзка с броя на загиналите в Донбас след 2014 година - слага се бройката от 14 хиляди загинали и така се внушава, че те са били убити от украинската армия.

Което не е вярно, защото независими източници провериха, че това е общата бройка на загиналите и от Русия, и от Украйна - военни и цивилни", коментира темата за "Хоризонт до обед" журналистът Росен Босев, който отговаря за проверката на фактите в българското съдържание на Фейсбук и е част от екипа на Агенция Франс прес, която социалната платформа избра за помощ в проверката на фактите във ФБ.

"Буквално в първите часове на военните действия в Украйна, бяхме затрупани с десетки видеа и снимки на самолети и изтребители и трябваше да открием техния произход, за да установим дали те имат отношение към конфликта в Украйна.

Такъв пример беше и за разкрити биолаборатории на САЩ в Украйна, за което не се потвърди като информация, друга информация беше, че Украйна не е успяла да регистрира границите си в ООН през 1991 г. което означава, че такава държава не съществува, която беше споделяна в България десетки пъти, а това е публикация още от 2014 година", даде пример Босев.

Още по темата в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първият Калин Джорджеску изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00