Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Крис Клийв пред БНР: Не можем да спрем насилието, можем да облекчим ранимостта на света

Снимка: icu-bg.com

"Не очаквах, че това ще се случи точно сега. Не бях подготвен за образите, които виждам от днешна Украйна. Не очаквах и това, което наблюдавам от случващото се в Полша с пристигащите бежанци, с огромни количества. Има нещо много страшно в израженията на хората, които изведнъж се оказват в центъра на подобни събития. Шокът, който може да видите по лицата им, е много трогателен, чак плашещ. Говоря напоследък с много хора за това как те се чувстват, как се справят със стреса от случващото се. След като шокът премине и хората преодолеят моментите, в които мислят, че няма какво да направят, че са абсолютно безсилни, гледайки какво се случва, те встъпват в друга фаза – тази, в която си казват, че има какво да дадат от себе си. Има начин, по който да помогнем в подобна ситуация". 

Това сподели пред БНР британският писател и журналист Крис Клийв. 

Той е възпитаник на престижния Бейлиол Колидж в Оксфорд, където завършва психология. Автор е на четири романа ("Възпламеняване", "Другата ръка", "Злато" и "На смелите се прощава"), пише и разкази. Дебютният му роман "Възпламеняване" е и адаптиран като филм, а вторият му роман, "Другата ръка" или "Little Bee"в Америка, е №1 бестселър в класациите на New York Times с над 2-милионен тираж. Между 2007 и 2010 година списва регулярна рубрика, посветена на децата и родителството (Down with the kids), в Guardian. Носител на престижни литературни награди. Живее в Лондон със съпругата си и трите им деца. Роден е през 1973 година. 

Като психолог Крис общува с хора, преминали през подобни житейски трагедии. Като писател – с ветерани от войната, за да представи по-правдоподобно събитията в книгите си. Какво научава? 

"Те винаги твърдят, че е много трудно да обясниш какво всъщност представлява войната. За тях тя никога не спира. Когато си бил част от подобен конфликт, той остава в теб. По един или по друг начин. Тези хора се връщат в свят, който не осъзнава какво точно се е случило и не знае какво е да си бил на бойното поле. Първото нещо, което забелязвам, докато работя с хора, пряко свързани с войната, е колко е важно да ги изслушаш. Да се опиташ да ги приобщиш към всекидневния живот по-добре от преди. Какво можем да направим като граждани сега? Диалогът между великите сили не сработи. Оказа се, че се чувстваме безсилни и сякаш няма какво да направим. Има обаче неща, които зависят от нас. С общи усилия можем да направим света по-добро място. Чрез тях ще можем да смекчим тревожността си. Първото нещо е да слушаме. Например, когато бежанец дойде в Полша и каже – това е което ми се случи – трябва да го чуем. Да се опитаме да сме в помощ на тези хора. Да им създадем сигурно място. Можем да използваме тези моменти като време, в което обучаваме себе си и младото поколение. То в момента ни наблюдава много внимателно и усвоява как трябва да се държи във времена като тези".

Намираме се във време, в което преговорите и дипломатическите отношения не успяха да спрат войната и насилието. И това е много жалко, категоричен е Крис Клийв. 

"Макар и ситуацията да е нова за Европа, имаме в съвременния свят много случаи, в които хората отиват на война. Включително и моята държава – например войните в Ирак и Афганистан. Цивилното население и военните там споделят същите преживявания и условия. Казвам с огромна предпазливост, че тази ситуация е нова за мен, нямаше обаче да е така, ако живеех в Ирак или в Афганистан. Или ако живеех в Сирия, където хората вече са станали свидетели на проваления диалог. Но, да, това е нова ситуация за Европа. Мисля, че изненадата се крие в липсата на връзка между убеждението, че имаме много общи неща в момента, че се познаваме по-добре от всякога, че имаме приятели в социалните мрежи от засегнатите места. В същото време се оказва, че този диалог, тази връзка не съществува. Оказва се, че решението е едно – ужасно насилие. Това е шокиращото. Мисля, че хората не могат да намерят начин да интегрират това в ежедневието си".

Дори и да сме добри и отзивчиви – ще успеем ли по този начин да победим оръжията? 

"Ние не можем да обезоръжим войната с доброта, но можем да направим своя свят по-сигурен. Да предотвратим ескалация чрез доброта. Напълно съм сигурен. Какъв е механизмът за това ли? На първо място, не бива да демонизираме групи от хора. Например Русия и нейния народ. Това, което говорят младите хора, много ме окуражава. Те осъзнават разликата между властта в Русия и населението ѝ. Трябва да разберем, че е сторено зло и в същото време да отделим омразата от сърцата си към дадена група от хора. Първо, трябва да спрем ескалацията в собствените си сърца. Това е единственото място, в което можеш да стопираш омразата. Не бива да ставаме сурови, не бива да бъдем ядосани, не бива да слугуваме на предразсъдъци. Това можем да направим. Друга част от механизма е да сме гостоприемни към бежанците. Ще бъде трудно да ги посрещнем, но трябва да го направим. Защо? Защото това ни прави колективно силни. Тази идея, че можем да си вярваме. Да се грижим един за друг. Неспособни сме да спрем насилието, но можем да облекчим ранимостта на този свят. Това се превръща в наша работа. Какво друго можем да направим? Да научим какви са нашите собствени стойности. Трябва да си кажем – добре, сега разбирам колко е важно да правим повече за останалите. Да се грижим един за друг и да се пазим". 

Според писателя единственият инструмент, който имаме е любовта и способността да се грижим един за друг – независимо дали е за нашия съсед, приятел, близък, който живее в друга държава. 

"Нямаме достъп до оръжия, но имаме възможност да използваме невероятната сила на знанието, на обичането, на гостоприемството и грижата. Давайки на хората начин да победят безпокойството си, научавайки самите себе си какви са качествата ни, това са нещата, които са достъпни за нас. Това са силите, които можем да разгърнем. Вярно е, не можем да противодействаме на политиците и диктаторите. Можем обаче да направим много заедно. Мисля, че е важно да действаме, а не просто да седим, ужасено четейки новините. Да, четете новини. Бъдете ужасени. След това обаче се опитайте да сътворите някаква промяна в реалността чрез този страх. С помощта на собствената си креативност и любов". 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МРРБ: Републиканските пътища са обработени и проходими при зимни условия

Републиканските пътища са обработени и проходими при зимни условия, съобщиха от пресцентъра на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Почистват се и аварийните ленти на магистралите, след като в тях се събере сняг от активните и изпреварващите ленти.  Към 17:00 часа днес е въведено ограничение за движението на камиони..

публикувано на 17.02.25 в 17:59
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Нужен е анализ на неремонтираните студентски общежития

Нашата работа е да направим анализ, за да се пресметнат нужните средства и да се продължи тази програма с ремонтите на студентски общежития , заяви в интервю пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). "С МОН коментирахме, че за новата настанителната кампания е необходима и координация..

публикувано на 17.02.25 в 17:53

ЕК представя на 19 март бяла книга за отбраната на ЕС

Европейската комисия ще представи бяла книга за отбраната на ЕС на 19 март, съобщи говорител на Комисията.  Днес в Париж ще се проведе неформална среща с лидерите на Германия, Обединеното кралство, Италия, Полша, Испания, Нидерландия и Дания, посветена изключително на отбраната и на помощта на ЕС за Украйна.  Европейски лидери се събират на..

публикувано на 17.02.25 в 17:43
Израелски военен патрул в село Авивим, близо до границата с Ливан.

Израелски военни ще останат в Ливан и след крайния срок за изтегляне според споразумението с "Хизбула"

Израел обяви, че ще остави свои военни в Южен Ливан и след изтичане крайния срок за изтегляне съгласно споразумението за мир с "Хизбула". В същото време израелският военен кабинет обсъжда втората фаза от примирието с "Хамас" в Ивицата Газа.  Израел обяви, че ще остави малък брой свои военни на пет стратегически места в Южен Ливан. Ливан съобщи..

публикувано на 17.02.25 в 17:38

Деца и възрастни в неравностойно положение изработиха мартеници във В. Търново

Във Велико Търново стотици деца и възрастни в неравностойно положение изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". В инициативата се включват всички институции и звена, които работят в полза на уязвимите деца и възрастни в община Велико Търново. Първи своите мартенички продава..

публикувано на 17.02.25 в 17:19
Мария Симеонова, директор на софийския офис на Европейския съвет по външна политика

Мария Симеонова: Париж е знак, че европейците осъзнават сериозността на случилото се в Мюнхен

Европейците все пак ще се борят за някакъв край на войната, който ще гарантира устойчив мир, целостта на Украйна и ще гарантира, че Русия няма да навлезе отново на европейска територия. Иска ми се да не се пропуква европейското единство от лидери като Виктор Орбан и Роберт Фицо, каза в интервю пред БНР Мария Симеонова, директор на..

публикувано на 17.02.25 в 17:17

В Кюстендил събраха 17 611 лева за лечението на 14-годишния Янис

В Кюстендил са събрани за два дни 17 611 лева при благотворителна кампания за лечението на 14-годишния Янис Гогов, обяви за БНР кметът на Общината инж. Огнян Атанасов. Момчето е на спешно лечение в Истанбул срещу рядък и агресивен тумор. След проведените изследвания в турската клиника лекарите са установили, че няма разсейки, но са..

публикувано на 17.02.25 в 17:13