Пред зрителите Душан Милич сподели, че никога не си е представял, че ще покаже "Мрак“ в условията на нова война.
Световната премиера на "Мрак“ беше на 33-ия филмов фестивал в Триест през януари, където беше включен в конкурсната програма и където грабна едно от най-ценните отличия – наградата на публиката за най-добър пълнометражен филм. Лентата е определяна жанрово като психологически трилър, чиято история е свързана с последиците от войната в Косово.
Копродукцията е между Сърбия, Дания, България, Италия и Гърция.
Режисьорът на "Мрак“ Душан Милич е познат на българската публика – от времето на неговия пълнометражен дебют "Ягода в супермаркета“ (продуциран от Емир Кустурица). Филмите му са представяни в различни издания на София филм фест. Вторият му филм "Гуча!“ (2006) спечели наградата на публиката на 11-ия София филм фест.
Душан Милич е автор и на сценария на филма "Мрак“, освен че го режисира:
Историята за последиците от войната в Косово е разказана в рамките на 108 минути през очите на 11-годишната Милица, която живее някъде в планината в имот, заобиколен от гъста гора заедно с майка си и дядо си и ходи на училище с танк на мироопазващите сили. Когато слънцето залезе, семейството се барикадира в къщата, уплашено от ужасните писъци, които се чуват в гората.
Душан Милич казва, че след войната в Косово много семейства и от двете националности – сърби и албанци, са били разединени, уплашени и съсипани, както физически, така и душевно.
Убеден е, че никой е нямал нужда от тази война:
"Определено не съм очаквал, че ще пуснем филма в ситуация на нова война! Излъчването му се отложи с 1 година заради Covid пандемията и се оказа, че сега го пускаме в една напълно нова ситуация в света, която е много злощастна. Посветих този филм на баба ми, която почина в годината, когато завършихме филма. Бях изключително близък с нея и затова й го посветих. Иначе идеята за филма ми хрумна преди 6-7 години, но в киното никога не знаеш кога ще получиш финансиране. 2-3 години писах сценария и развивах идеята. През 2018 година получих финансиране, а през 2019 година започнахме реално работа по филма".
От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Светослава Кузманова.Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..
На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..
Младият български пианист Емануил Иванов гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos. Интегралът има за..
По идея на артистичния директор Петър Найденов Фестивал и академия "Алегра" ще има своето първо зимно издание с три събития под мотото "Проектът Бетовен". На 9,10 и 12 февруари публиката ще присъства на истински клавирен маратон в Балната зала на Военния клуб в столицата. Солистът е един - младият, но вече прославен у нас и по света пианист Емануил..
Лара, която е по-известна като кака Лара, е всъщност актрисата Лазара Златарева . Тя играе в театър "Българска армия", но е и PR на театъра. Златарева е гост в поредицата "Магия на театъра ". "Детската мечта не е била да съм актриса, защото от съвсем ранна възраст имах непрестанен досег с театъра и мислех, че е съвсем естествено , че това е..
В петък - 7 февруари, от 19 часа в зала "България" Симфоничният оркестър на БНР ще изнесе концерт, който носи вълнуващото наименование "Любов и драми". Диригент е Константин Илиевски. "Любовна магия" е една изключително драматична история. Ние я изпълняваме с присъствието на солист. Ще се пеят всички арии. Те са във фламенко стил...
Продължават прожекциите от втория сезон на поредицата “Опера в киното“, в която имаме възможността да гледаме избрани нови продукции, представени през последните години на някои от най-престижните европейски оперни сцени. Ще напомня, че през първия сезон гледахме операта “Мадам Бътерфлай“ с Барно Исматулаева от фестивала в Брегенц, “Травиата“ със..
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие,..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..