Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фед на САЩ повиши основната американска лихва с 25 базисни пункта

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Федералният комитет за операциите на открития пазар (FOMC) на Фед на САЩ обяви в сряда вечерта, че е повишил основния си лихвен процент с 25 базисни пункта до диапазон между 0,25% и 0,50% спрямо досегашния диапазон 0,00-0,25%.

Днешното действие на Фед представлява първото покачване на американските лихви от началото на коронавирусната пандемия през март 2020 година (първо вдигане на лихвите от 2018 г.).

"Руското нашествие в Украйна причинява огромни човешки и икономически трудности. Последствията за американската икономика са много несигурни, но в краткосрочен план инвазията и свързаните с нея събития вероятно ще създадат допълнителен възходящ натиск върху инфлацията и ще натежат върху икономическата активност", отбеляза Фед след края на заседанието.

Централната банка на САЩ добави, че очаква да продължи постепенно да повишава лихвите през цялата настояща година, като тя "предвижда, че текущите увеличения на целевия лихвен диапазон ще бъдат подходящи".

Фед сигнализира, че предстоят шест нови увеличения до края на годината (с по 25 базисни пункта?). Това предполага, че в края на 2022 г. федералната фондова лихва може да достигне диапазона между 1,75 и 2,00%.

Въпреки това Федералният резерв подчерта, че ще бъде готов да "коригира позицията си", ако се появят рискове, които "могат да попречат на постигането на целите на централната банка", включващи достигане на максимална заетост и инфлация в размер на 2 на сто в дългосрочен план.

На пресконференция след края на заседанието председателят на Фед Джером Пауъл заяви, че „въпреки че руското нахлуване в Украйна и свързаните с това събития представляват риск за спад на икономическата активност, членовете на централната банка продължават да предвиждат солиден растеж", визирайки прогнозите за реалния брутен вътрешен продукт на САЩ.

Джером Пауъл, председател на Федералния резерв

Освен това Пауъл отбеляза, че средната прогноза на Фед за реалния растеж на БВП на САЩ "възлиза на 2,8% за тази година, на 2,2% за следващата и на 2% за 2024 година".

Той също така каза, че Фед "очаква пазарът на труда да остане силен, като средната прогноза за нивото на безработица е то да спадне до 3,5% до края на тази година и да остане близо до това ниво след това".

Според Джером Пауъл инфлацията в страната вероятно ще остане висока за по-дълго време, отколкото очакваше първоначално централната банка, в резултат на руската военна намеса в Украйна.

Пауъл добави, че вероятно инфлацията ще остане висока до средата на тази година, като ще започне да намалява в края на 2022 г. и след това ще спадне "по-рязко" през следващата година.

Шефът на Фед отбеляза, че въздействието на конфликта между Русия и Украйна върху САЩ все още е несигурно, но предупреди, че ще удари американската икономика "по редица канали", включително причинявайки краткосрочен натиск за повишаване на инфлацията поради нарастващите цени на енергията.

Председателят на Фед също така каза, че централната банка планира да намали размера на баланса си на предстояща среща, който огромен финансова баланс беше натрупан чрез серията програми за т.нар. "количествени улеснения" (ежемесечните покупки на американски държавни облигации и на ипотечно-гарантирани книжа) по време на коронавирусната криза.

Пауъл отбеляза, че Федералният резерв е постигнал напредък по плана си за намаляване на своя баланс на срещата тази седмица и очаква скоро да обяви намалението.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Екимджиев

Адв. Михаил Екимджиев: Когато прокуратурата се задейства, тя вреди

" В последно време когато прокуратурата се сезира за нещо, то е във вреда на обществения интерес, на законността и на правото . Май най-добре е тази институция, както и "Автомобилна администрация" след казуса с Роби Уилямс, да бъде закрита или поне да не прави нищо, защото когато се задейства, тя вреди ". Това заяви пред БНР адв. Михаил..

публикувано на 10.10.25 в 08:58
Николай Костов

Николай Костов: Днес - утре ваксините срещу грип ще са в аптеките

Днес-утре ще има големи количества противогрипни ваксини . Това увери пред БНР Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки. Започнало е изписването от дистрибуторите . Тази година количеството "Инфлувак" ще е по-голямо, като 90 на сто от тази ваксина идва сега, обясни той. " Сега е моментът за..

публикувано на 10.10.25 в 08:47
Министър-председателят на Испания Педро Санчес - Хага, 25 юни 2025

Испанското правителство няма притеснения за членството в НАТО

Испанското правителство заяви, че няма притеснения по повод казаното от американския президент Доналд Тръмп за членството на страната в НАТО. Тръмп предложи европейските лидери да обмислят изключването на Мадрид, който се бави с увеличаването на военните разходи. Правителството в Мадрид заяви, че "остава много спокойно" след изявленията..

публикувано на 10.10.25 в 08:14
Борислав Гуцанов

Международна конференция за борба с трудовата експлоатация се провежда в София

Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов ще участва в международната конференция "Насърчаване на съвместни стратегии за борба с трудовата експлоатация". Акцент на форума в София ще бъде поставен върху противодействието на незаконните форми на заетост, ограничаването на сивата икономика и на работата без трудов договор, както и..

публикувано на 10.10.25 в 08:07
Николай Савов

Николай Савов: Кофите за битов отпадък не са място за дивани и строителни материали

"Няма как да не ме притесни, най-малкото – трябва да бъда психопат, за да не се притесня, че ме привикват в прокуратурата, предвид всичко, което се случва в държавата. Не знаехме защо ни викат . (…) Най-вероятно на тях им е възложена задачата, която трябва да бъде свършена. Защо точно в този момент, нямам идея ." Това каза пред БНР..

публикувано на 10.10.25 в 08:03

Въвеждат се в експлоатация три нови локомотива Siemens Smartron

Очаква се днес вицепремиерът Гроздан Караджов да въведе в експлоатация три нови локомотива Siemens Smartron на първи перон на Централна жп гара - София. С тези три общият брой на локомотивите от този модел в състава на "БДЖ-Пътнически превози" става 24, уточняват от компанията. 

публикувано на 10.10.25 в 08:01
Никола Рахнев

Гората.бг се включва в кризата с боклука: Събра 200 хил. лв., закупени са 2 камиона

Светкавична реакция на Гората.бг на кризата с боклука. Организацията успя да събере 80 хил. лв. само за 20 часа и закупи 2 специализирани камиона за сметосъбиране , които ще обслужат най-засегнатите райони в столицата. Пред БНР Никола Рахнев обяви, че камионите ще пристигнат утре : " Още от неделя, най-късно от понеделник, ще се..

публикувано на 10.10.25 в 07:57