Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Български творци са възмутени от военните действия на Русия в Украйна

Те настояват незабавно да спре войната

Захари Иванов, Анжела Димчева
Снимка: Станислава Пирчева

„Тези последни напрегнати в политическо отношение години и особено последния месец между Украйна и Русия е изключително важно творците от различни националности да разговарят по между си преди всичко за естетическите, духовните, моралните ценности, които изграждат мостове между народите и върху основата на един исторически и културен фундамент. И руският, и украинският народ са наши братски народи в историческо отношение, но аз съм потресена от тази агресия на Русия срещу Украйна“, каза за БНР Анжела Димчева, поетеса, журналист, литературен критик.
Захари Иванов e превел произведенията на десетки украински и руски писатели.

"Не мога да си представя, че хора които са имали еднакви духовни интерси, хора които са създавали изкуство сред най-доброто в Европа могат да застанат един срещу друг не от двете страни на барикадата, а на пропастта.

По думите му дейците на културата не могат да направят нищо, за да спрат войната в Украйна:

"Това, което можем да сторим за себе си и за българите е всички да вдигнем глас за спиране на войната. Пак няма да бъдем чути, но поне да го кажем".

Захари Иванов, Анжела Димчева                    Снимка: Станислава Пирчева

Виктор Мелник, украински писател, преводач, литературовед каза за "Хоризонт":

"За политика няма да говоря, аз мисля че разумните хора разбират какво се случва, как се случва и защо се случва. Аз ще кажа какво е необходимо на украинските писатели сега - на тях им е нужна подкрепа от други държави и не само от писатели, но и на представители на различните изкуства".

Захари Иванов е роден на 9 май 1946 година в село Батановци (Пернишко). Висше образование завършва в Киев, Украйна. Работи като редактор, програмен ръководител, наблюдател в БНТ, редактор в Българска анимация и Българско видео. Няколко години е отговорен секретар на Националния клуб на младата художествено-творческа интелигенция. Автор е на 9 стихосбирки, превел е повече от 25 книги от украински и руски език. Превежда също от белоруски, сръбски и английски. Живял е продължително в Украйна, Австрия, САЩ и Гърция. Негови книги са издадени на испански, португалски, руски, украински, а стиховете му са превеждани на английски, немски, руски, украински, сръбски и др. езици. Особен момент в биографията му е приятелското и творческо съдружие с група „Атлас“. Песните, които музикантите от „Атлас“ създадоха по негови стихове, се пеят и днес от групата и други поп певци. В момента е главен редактор на арт списанието „Световете“. Член е на СБП, председател на Асоциацията на софийските писатели. Носител е на Наградата на Столична община за литература (2014 г.) и на няколко международни награди.

Анжела Димчева е родена в София. Тя е поетеса, журналист, литературен критик. Магистър от специалност „Българска филология” в СУ „Св. Климент Охридски“, има втора специалност „Английски език” (1987). Доктор по наукознание в УниБИТ. Постоянен автор на страниците за култура на вестник „Труд“. Секретар-ковчежник на Българския П.Е.Н.-център. Председател на Българското жури за присъждане на Европейската награда за литература и член на Международно

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев показват "Спътници в живота"

Институтът за съвременно изкуство в София открива тази вечер изложбата "Спътници в историята" на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев.  "Програмата, която озаглавихме тази година "Живот заедно", е част от проекта "Суперпозиции" 3, започнат от института преди 3 години. Всяка година се кани нов куратор, който предлага една тема", обясни пред БНР..

публикувано на 27.09.24 в 11:56

София е домакин на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair

София се присъединява към големите европейски и световни центрове, домакини на атрактивни международни изложения за съвременно изкуство. Sofia Art Fair ще се проведе от 3 до 6 октомври в София Тех Парк. В изложението ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автора, творящи в най-разнообразни художествени стилове. БНР е медиен..

публикувано на 27.09.24 в 10:30
FAKE PHOTO EXHIBITION

Елена Филипчева представя FAKE PHOTO EXHIBITION

Визуалният артист Елена Филипчева представя изложбата си FAKE PHOTO EXHIBITION в One Gallery.  "Съвременният разговор се води в посока фалшиви новини, фалшиви профили, фалшиви стоки, дори фалшиви хора. Не исках да заблуждавам зрителите за това какво ще видят. Исках те сами да изградят своята фабула и да интерпретират. Аз съм..

публикувано на 26.09.24 в 19:54
Георги Андреев

Георги Андреев е първият български автор в новия сезон на Радиооркестъра

Композиторът Георги Андреев, ръководител на оркестъра в Националния фолклорен ансамбъл "Филип Кутев", гради творчески връзки и със Симфоничния оркестър на БНР от много години. На 27 септември в зала "България" неговата пиеса "Земя на рози" за гъдулка и оркестър ще открие първия концерт от новия сезон на състава, а самият автор ще бъде и солист. Другите..

публикувано на 26.09.24 в 17:57
Маргарита Русева

Обективът на Маргарита Русева ни среща с жителите на малки села в планината

Есента носи в себе си някаква мъдрост. Придава отвън и отвътре усещането за нещо топло и уютно. Есента е обръщане към себе си, някакъв особен инсай д, в който като филм се прожектират спомените ни, случките и преживяванията. Появяват се картини, все още ясни и неподправени.  И ние сме в синхрон с времето, леко отпочинали, леко уморени. Вече не..

публикувано на 26.09.24 в 17:06
Дмитрий Юдин

Дмитрий Юдин - гост на Радиооркестъра за откриването на сезона

През месец юни диригентът Константин Илиевски съобщи в Цюрих името на пианиста, който ще солира на Симфоничния оркестър на БНР в първия концерт от новия творчески сезон – това е Дмитрий Юдин, 23-годишен руснак, който учи в Manhattan School of Music в Ню Йорк при именития кубински пианист и педагог Орасио Гутиерес.  Името на Юдин се появи в афиша..

публикувано на 26.09.24 в 14:44

"Всичко прелива". Етнобарок на Софийски музикални седмици

Етнобарок ще звучи на Софийски музикални седмици. Концертът е съвместен проект: "Единни в многообразието", с Белгийското председателство на ЕС. Ансамбълът включва Алон Сариел – барокова мандолина и лютня, Юрген де Бройн – лютня, Христина Белева - гъдулка за бароков концерт, Калина Андреева – вокал и контрабас, Ана Янкова – вокал, Борислав..

публикувано на 26.09.24 в 13:16