Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ценни мигове от историята на "Софийски солисти"

Ансамбълът празнува 60-годишнина

Снимка: Facebook /„Софийски солисти“

Навършват се 60 години от първия концерт на един от най-забележителните български състави - камерния ансамбъл „Софийски солисти“.

През 1961 г. 13 инструменталисти от оркестъра на Софийската опера под ръководството на съвсем младия тогава диригент Михаил Ангелов създават камерна формация. На 19 март 1962 г. е първият концерт на ансамбъла, който носи името Софийски камерен оркестър, а две години по-късно диригент на състава става Васил Казанджиев. Тогава се сменя и името му - камерен ансамбъл „Софийски солисти“.

Той бързо се налага като много интересен участник в музикалния живот на столицата, впоследствие и в цялата страна. И не само - тяхното изкуство става познато и уважавано в повече от 53 страни в света, благодарение на техните гастроли. Концертите на "Софийски солисти" са повече от 2500 в изминалите 60 години. След Васил Казанджиев ръководството поема Емил Табаков, а от 1988 г. до днес - от Пламен Джуров. И винаги изявите на "Софийски солисти" привличат вниманието, а техните интерпретации са на много високо професионално ниво,

В Златния фонд на БНР е запазено изказване на големия български композитор Лазар Николов за камерния ансамбъл "Софийски солисти" - запис от 1988 г. Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Земен откриват изложба и творческа работилница по дърворезба

Изложба и творческа работилница по дърворезба се откриват днес в Земен. В местното читалище "Светлина" свои произведения ще представят майсторите на Национално сдружение "Дърворезбари БГ". Изложбата е под наслов "Дърворезба – Пантеле", а авторите са признати занаятчии с богат художествен опит. Експозицията включва впечатляващи резбовани творби,..

публикувано на 08.08.25 в 10:16

Кърпачево - домакин на международния фестивал за камерна класическа музика "Неотъпкана пътека"

Ловешкото село Кърпачево за първи път ще е домакин на международния фестивал за камерна класическа музика "Неотъпкана пътека". Фестивалът се организира от Лора Чекоратова от 7 години. Това лято, след трите концерта в родопското село Ковачевица и тези в Гоце Делчев и Добринище, за пръв път класическа камерна музика ще звучи и в Кърпачево. "..

публикувано на 07.08.25 в 11:54

"Надпяване" – фолклорна класация, август 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

обновено на 06.08.25 в 17:18
Красимира Методиева и Мариета Ангелова

Започна Международният фестивал за куклен и площаден театър "Арлекино и Марионета"

Намираме се в разгара на летния сезон и може би много от вас са в отпуск и пътуват към морето. Почивката близо до водата и топлият пясък, шумът на вълните и гледката на шарени чадъри за слънце са нужни на всеки. Това време от годината е заслужено и необходимо.  Има неща, които притежават вълшебна и лечебна сила, за да зареждат с енергия,..

публикувано на 05.08.25 в 17:25

Цветовете на природата като вътрешни състояния в проект на Ивелина Берова

"Това, което гледам в този проект, са хората, които обитават перифериите на шумния свят на града, където реалността често изглежда безцветна, ежедневието е монотонно, сиво, сурово. През езика на цвета ми се искаше да разгърна палитра от чувства". Това каза пред БНР Ивелина Берова, фотограф-художник , която представи нови серии "Цветовете на живота"..

публикувано на 05.08.25 в 17:15
Боряна Росса

"Електра" посреща пътниците на Летище Бургас

Новата скулптура на Боряна Росса, озаглавена "Жената и Вселената: Електра", посреща пътниците на Летище Бургас - не просто като арт обект, а като символичен мост между земя, небе и вода, между митология и бъдеще.  " За мен това беше предизвикателство от една страна, а от друга - беше изключително интересно да се потопя в идеята за полета, която..

публикувано на 05.08.25 в 11:39
Исторически музей, гр. Самоков

Самоков почита художника проф. Васил Захариев с юбилейна изложба

Самоков почита художника, изследовател и педагог проф. Васил Захариев с юбилейна изложба , която не само показва, но и разказва неговия живот чрез картини, рисунки, спомени и документи. В Художествената галерия, която носи името му, оживява една от най-значимите фигури в историята на българската графика .  Изложбата поставя началото на..

публикувано на 05.08.25 в 10:56