Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Начев: Няма как да бъде обяснено, че след 15 г. членство сме в периферията на периферията на ЕС

Ако партиите в коалицията преодолеят политическото късогледство, кабинетът може да успее, ако не - идва нова революция, казва политологът

Иван Начев
Снимка: БГНЕС

„Това правителство и поне неговият министър-председател са наясно, че за да успее, трябва да се постига консенсус. Консенсусът винаги се постига на основата на компромис. Ако партиите, които подкрепят правителството, гледат малко по-далече от собствения си нос, тоест политическото късогледство бъде преодоляно, то може да успее. Ако изкара малко повече от половин година без големи скандали и продължи така, това ще покаже една положителна тенденция в българското общество, че все пак има алтернатива. Ако стане обратното, ние ще се намираме пак в началната точка, както е казал Ленин за „Аврора“ – че чака хората отново за революцията, и отново ще трябва да търсим нови политически субекти, нови лица, нови хора, на които да разчитаме, за да има промяна в българското общество.“

Това мнение изрази пред БНР политологът Иван Начев, изпълнителен директор на Българското училище за политика „Димитър Паница“.

Няма как да бъде обяснено, че след 15 години членство, при доминирането на една партия в политическия ни живот, ние се намираме в периферията на периферията на Европейския съюз. Това няма как да бъде обяснено, ако не се говори за отговорност на тези хора, категоричен е Начев.

Според него ефектът от предприетите през миналата седмица арести ще бъде положителен, ако се гледат фактите. Начев посочи ощетяването на бюджета с половин милиард лева, данните за срещите с Васил Божков и действията на прокуратурата, която по думите му вместо да помага на разследването, прави изявления 24 часа след задържането на бившия премиер Бойко Борисов.

„Ние виждаме едно стоене встрани на българската прокуратура. Толкова години има факти. Самата прокуратура не е отричала, че тези пари не са в държавния бюджет, че има срещи между тези хора. (…) Очевидно имаше грешки, допуснати при тези арести, но прокуратурата вместо да помогне да своите колеги от полицията тези грешки да бъдат преодолени, направи обратното – стоя и чака.“

Според Начев с протестите си в защита на лидера от ГЕРБ са демонстрирали безсилие, защото не могат да отговорят с аргументи и факти.

Отговорът на въпроса кой носи политическата вина е ясен и трябва да го задаваме. Оттук насетне дали има виновни или няма виновни, е въпрос на друга система – на наказателното право.“

Има леко охладняване между президентството и правителството, отбеляза още в анализа си политологът.

„Ние не виждаме достатъчно добре подготвени министри, но ако се върнем назад във времето, ще видим, че винаги, когато се е появявал нов политически субект, е имало такива сътресения“, каза още Иван Начев.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32

Бригите Рамбоусек: Битката с медийната свобода е битка за демокрацията

" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира  Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..

публикувано на 09.07.25 в 13:38
Илия Лазаров

Илия Лазаров: В България няма никакво основание да се получи инфлация

"Примерът с  Хърватия  е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна  Унгария , където си остана флоринтът и не е прието еврото,  имаше по-голяма инфлация , което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на..

публикувано на 09.07.25 в 12:43

Какви са изводите за образователната система от резултатите от матурите?

Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..

публикувано на 09.07.25 в 11:03
Анета де ла Мар Икономова

Анета де ла Мар Икономова представя две книги в Нов български университет

Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..

публикувано на 09.07.25 в 10:28
Доц. Петър Чолаков

Петър Чолаков: Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят

" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на  Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на  Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..

публикувано на 08.07.25 в 17:50