На днешното заседание на НСТС бизнесът възрази срещу нарастването на минималната работна заплата на 710 лева от 1 април. Синдикатите одобряват действията на държавата, но настояха за ново увеличение поне на 760 лева, още от месец юли с актуализацията на бюджета. Националният тристранен съвет обсъди постановлението, с което минималното възнаграждение ще се повиши от сегашните 650 на 710 лева, както е записано в приетия годишен бюджет.
Правителството, в лицето на присъстващите вицепремиер и финансов министър Асен Василев и на социалният Георги Гьоков, не коментира и не защити пред бизнес и синдикати защо минималната работна заплата нараства.
Работодателите принципно са против заради административния механизъм на определяне. Предложиха да се водят преговори за минимални заплати по икономически дейности, а планираното от държавата според тях, ще затрудни дейността на фирмите. Кънчо Стойчев от Асоциацията на индустриалния капитал поиска минималната заплата да е брутна и да не включва начисляването на добавката известна като "Клас прослужено време".
"Особено по отношение на микро, малките и средните предприятия в България. Социално-икономическият ефект за тях, според нас, ще бъде сериозен", каза Добри Митрев от Асоциацията на индустриалния капител.
Синдикатите подкрепят увеличението, но предупредиха, че ръст от 9,1 на сто вече е изяден от февруарската инфлация:
"Всъщност за първи път българинът от едно десетилетие губи реално покупателна способност. Не обвиняваме никого. Просто настояваме за още един ръст на минималната заплата в рамките на предвидената актуализация през лятото на 2022-ра година поне на 760 лева и привеждането на минималната работна заплата в съотношение със средната от 50 процента така, както препоръчва и директивата за адекватни и справедливи минимални работни заплати", каза Любомир Костов от КНСБ.
Ваня Григорова от КТ "Подкрепа" поиска по-смело още по-висока минимална заплата от юли:
"50% от средната работна заплата, което към момента означава 840 лева. По покупателна способност минималната работна заплата в България е по-ниска от три балкански държави, които са извън Европейския съюз и това са Черна гора, Сърбия и Северна Македония".
Социалните партньори подкрепиха поредното удължаване на действието на мярката за запазване на заетостта 60 на 40, която да се прилага за последно от април до юни.
Седмица преди да отвори врати възстановената от пожара парижка катедрала "Нотр Дам", френският президент Еманюел Макрон приветства в специална реч хилядите строители и дарители, допринесли за възстановяването ѝ. Предстоящото откриване на "Нотр Дам" ще бъде "шок на надеждата", "по-силен от този от пожара" преди пет години. Това обеща..
Средната годишна работна заплата през 2023 г. е 24 485 лева, като тя се увеличава с 15,3% в сравнение с 2022 г., информираха от Националния статистически институт. През миналата година наетите в страната достигат 2,3 млн. души, което е с малко над 24 хиляди души повече спрямо предходната година. Икономическата дейност с най-високо трудово..
България има половин година, за да извърши необходимите реформи, иначе ще бъде лишена от 653 милиона евро, които трябва да получи по второто плащане по Механизма за възстановяване и устойчивост. Това съобщиха от Комисията . Причините са неизпълнение на 8 основни цели и една подцел. Според Комисията, страната ни не е изпълнила изисквания..
Над три милиона и половина украинци са пристигнали или са преминали през България от началото на войната до сега, а близо 200 000 души са намерили тук временния си дом. Това обяви Ана Тертична от посолството на Украйна у нас, която участва в организирана от Центъра за изследване на демокрацията кръгла маса за връзката между дезинформацията и насилието над..
Маслото и олиото са стоките, които най-много са поскъпнали през годината. Между 3 и 5 лв. за литър олио ще се движи цената на дребно до новата реколта. Стойността на малката потребителска кошница, в която влизат 27 основни продукти, не се променя в сравнение с 2023 г., съобщи за БНР Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по..
"При нас политическото е школа за по-звучно крещене. Идеята за същински и смислен дебат все още няма място" . Това заяви пред БНР Пламен Сивов, фондация "Покров Богородичен". "Това, което наблюдаваме в парламента, е проекция на собствената ни немощ като общност". Остават ни два пътя – на пълния разпад и на смирението, посочи още той. Вторачили..
Във Велинград се очаква се днес да бъдат оповестени резултатите от повторните проби, които бяха взети от поставените под карантина над 1700 овце. Напрежение възникна при опита на БАБХ да вземат нови проби за чума по овцете Ако пробите потвърдят наличието на чума, в началото на следващата седмица ще се пристъпи към принудителното..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...