Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Песков: България ще купува природен газ за рубли

| обновено на 24.03.22 в 17:49
Дмитрий Песков
Снимка: ЕПА/БГНЕС

България ще плаща за руския природен газ в рубли. Русия ще се опита да реши проблема с доставките за Сърбия. Това заяви пред журналисти говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. 

Проблемът възникна, след като вчера руският президент Владимир Путин обяви, че занапред неприятелските държави, сред които и България, ще плащат за руския газ в рубли, а не в долари и евро, както беше досега. Сърбия няма статут на неприятелска държава, но транзитът на руско синьо гориво за нея минава през нашата страна. Сръбският президент Александър Вучич заяви, че могат да възникнат проблеми, ако България откаже да плаща в рубли. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков се съгласи с Вучич и допълни:

"Действително може да възникне проблематична ситуация, защото България предприе неприятелски, враждебни стъпки спрямо нас. Затова ще й не наложи да плаща в рубли. Независимо дали иска или не иска и дали й харесва или не й харесва".

Дмитрий Песков уточни, че новата мярка не засега Сърбия и обеща Русия да потърси решение на проблема:

"В същото време това не се отнася за Сърбия. Това е проблемът, който предстои да решим. Естествено, опасенията на Сърбия ще бъдат за нас от първостепенно и приоритетно значение". 

Москва обяви за неприятелски 48 държави, които се присъединиха към санкциите срещу Русия след началото на така наречената военна операция в Украйна. Сред тях са Съединените щати, Австралия, Великобритания, Канада,  Тайван, Южна Корея, Япония и почти всички европейски страни с изключение на Беларус, Молдова и Сърбия ,

Премиерът Кирил Петков определи като "политическо" решението доставките да се плащат с рубли. Според него това няма да окаже сериозно влияние върху търговията.

Полша отказва да се разплаща с руска валута. Ръководителят на полската държавна енергийна компания обясни, че в договора с Русия ясно е записано по какъв начин трябва да стават разплащанията и никоя страна няма право да прави промени.

Подобна позиция изразиха австрийските власти. Германското правителство също заяви, че Русия нарушава договорите си за доставки.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Агенцията по безопасност на храните затвори магазин във Враца

Областната дирекция по безопасност на храните - Враца преустанови дейността на магазин в града, извършвал производствена дейност без регистрация. Проверката е извършена след подаден сигнал от граждани, съобщиха от Българската агенция по безопасността на храните (БАБХ).  В резултат на проверката са възбранени и насочени за унищожаване общо 630..

публикувано на 08.02.25 в 13:04
Дейвид Лами

Лами: Плановете за съкращения в бюджета за международна помощ на САЩ може да са голяма стратегическа грешка

Плановете на Доналд Тръмп да направи драстични съкращения в бюджета за международна помощ на Съединените щати може да са "голяма стратегическа грешка", която позволява на Китай да се намеси и да засили глобалното си влияние, коментира британският външен министър Дейвид Лами в интервю за "Гардиън". Дейвид Лами предупреди, че собственият опит на..

публикувано на 08.02.25 в 12:55

Трима израелски заложници бяха освободени от "Хамас"

Пред много камери и след като бяха интервюирани от маскиран представител на групировката, заложниците бяха предадени на Червения кръст, в селището Дир ал Бадах, в Северна Газа. Случващото се там беше наблюдавано на живо и аплодирано от близки на заложниците и още стотици израелци събрали се в центъра на Тел Авив. На събитието в Газа освен..

публикувано на 08.02.25 в 12:48
Калоян Паргов

Какви са очакванията преди пленума на БСП?

Националният съвет на БСП се събра на пленум седмица преди провеждането на 51-вия конгрес на партията. Основна тема на заседанието се очаква да бъде организацията на висшия партиен форум. Конгресът трябва да се проведе следващата събота и неделя. Днес ще бъде засегната и темата за изборните документи за форума. Дора Янкова коментира за БНР..

публикувано на 08.02.25 в 12:30
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Докъде стигна процесът с българските шпиони в Обединеното кралство?

Преди две години - през февруари 2023-а - в Обединеното кралство бяха арестувани петима български граждани по подозрение, че шпионират в полза на Русия. Орлин Русев, смятан за ръководител на шпионската клетка, Бисер Джамбазов, Катрин Иванова, Ваня Габерова и Иван Стоянов бяха изправени пред съда да отговарят по обвинения в следене на хора и опит..

публикувано на 08.02.25 в 12:05
Руски дрон, свален в Украйна

Украйна съобщи, че е била атакувана от 139 руски дрона

Украйна обяви, че през нощта е била обект на руски нападения със 139 дрона. Половината от тях са били свалени, но след подобна атака е имало пожар в жилищна сграда в североизточния украински град Суми. Вчера при руско въздушно нападение в Сумска област бяха убити трима души. Киев отрича Русия да е превзела град Торецк в Източна Украйна...

публикувано на 08.02.25 в 11:56

Кола и бус катастрофираха край Монтана, има жертва

Пътничка в автомобил e загинала при катастрофа край монтанското село Вирове. Шофьорът на колата е в тежко състояние в болницата в Монтана. Пътният инцидентът е станал преди обед в събота.  Станал е челен сблъсък между лек автомобил и микробус. И двете превозни средства са били с монтански регистрации.   Сигналът за катастрофата е получен..

публикувано на 08.02.25 в 11:55